Barakowóz / "Wóz Drzymały" / Pawilon Pasieczny

Wszystko odnośnie rejestracji, ubezpieczenia i innych formalności
Pasiecznik
Posty: 9
Rejestracja: 29 gru 2022, 14:40

Barakowóz / "Wóz Drzymały" / Pawilon Pasieczny

Post autor: Pasiecznik »

Problem z ubezpieczeniem .
Mam takie pytanie . Czy ktoś może ma doświadczenie jak w sposób legalny ciągnąć pawilon pszczelarski na bazie barakowozu za ciągnikiem rolniczym ?
Mam kłopot z ubezpieczeniem OC ponieważ na ramie nie ma żadnych numerów. A jest to niezbędne do zawarcia umowy / polisy . Z tego co udało mi się ustalić to miesięczna polisa to banalny koszt około 15 zł . Pawilon oczywiście spełnia wymogi art. 66 UPRD .
Czy można w jakiś sposób nadać numer VIN ?
Pozdrawiam.
Merytorycznie i z kulturą o :tradycji, sztuce, rzemiośle, własnych doświadczeniach i historii .
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Barakowóz / "Wóz Drzymały" / Pawilon Pasieczny

Post autor: Ursus »

Nie wiem jak to określić, ale czy aby na pewno można go ciągnąć po drogach? Bo pewnie jest to podciągnięte pod przyczepy, a przyczepy z kolei wymagają rejestracji itd.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Barakowóz / "Wóz Drzymały" / Pawilon Pasieczny

Post autor: bergman31 »

Pawilon pasieczny, czyli taki ul na kółķach można traktować jako przyczepę rolniczą specjalną, a takie nie podlegają rejestracji w Polsce.
Pasiecznik
Posty: 9
Rejestracja: 29 gru 2022, 14:40

Re: Barakowóz / "Wóz Drzymały" / Pawilon Pasieczny

Post autor: Pasiecznik »

Ursus pisze: 30 gru 2022, 10:18 Nie wiem jak to określić, ale czy aby na pewno można go ciągnąć po drogach? Bo pewnie jest to podciągnięte pod przyczepy, a przyczepy z kolei wymagają rejestracji itd.
To mnie również nurtuje ale znalazłem publikacje na ten temat mówiącą o tym iż przyczepa taka może być ciągnięta przez traktor lub pojazd wolnobieżny . Jest to tzw. przyczepa specjalna i nie wymaga rejestracji .
Taką informację wyczytałem w internecie wiec trzeba to zweryfikować . Podobną interpretację stosują do rozrzutników , przyczep do balotów a dawniej do przewoźnej strzelnicy / kina itp.
Merytorycznie i z kulturą o :tradycji, sztuce, rzemiośle, własnych doświadczeniach i historii .
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Barakowóz / "Wóz Drzymały" / Pawilon Pasieczny

Post autor: bergman31 »

W klasyfikacji pojazdów nie ma wzmianki o pawilonach pasiecznych ani o żadnym innym tego typu pojazdach.
Tabela nr 1 - Rodzaj pojazdu: 15 - przyczepa ciężarowa rolnicza.
Podrodzaj pojazdu: 99 - inna.

Tabela nr 2 - Przeznaczenia pojazdów ze względu na specjalizację z wyjątkiem pojazdów specjalnych.
Podrodzaj pojazdu: 99 - Inny:
Przeznaczenie:
301 - przewóz żywego drobiu
302 - przewóz żywych zwierząt
399 - przewóz innych ładunków.

Tabela nr 3 - Przeznaczenia pojazdów specjalnych.
514 - kempingowy
520 - barakowóz
599 - inny.

Tabela nr 4 - Przeznaczenia pojazdów używanych do określonych celów.
799 - inny.
Pasiecznik
Posty: 9
Rejestracja: 29 gru 2022, 14:40

Re: Barakowóz / "Wóz Drzymały" / Pawilon Pasieczny

Post autor: Pasiecznik »

bergman31 pisze: 30 gru 2022, 12:27 W klasyfikacji pojazdów nie ma wzmianki o pawilonach pasiecznych ani o żadnym innym tego typu pojazdach.
Tabela nr 1 - Rodzaj pojazdu: 15 - przyczepa ciężarowa rolnicza.
Podrodzaj pojazdu: 99 - inna.

Tabela nr 2 - Przeznaczenia pojazdów ze względu na specjalizację z wyjątkiem pojazdów specjalnych.
Podrodzaj pojazdu: 99 - Inny:
Przeznaczenie:
301 - przewóz żywego drobiu
302 - przewóz żywych zwierząt
399 - przewóz innych ładunków.

Tabela nr 3 - Przeznaczenia pojazdów specjalnych.
514 - kempingowy
520 - barakowóz
599 - inny.

Tabela nr 4 - Przeznaczenia pojazdów używanych do określonych celów.
799 - inny.
Myślę że klasyfikacja to jedno a stosowanie innych tzw przepisów odrębnych to drugie .
Pytanie czy pawilon pszczelarski nie można sklasyfikować jako 599 ?
Inny przykład . Przyczepy kempingowe podlegają rejestracji oraz ubezpieczeniu OC i zależnie od DMC okresowym przeglądom .
Wyłączenie z obowiązku rejestracji ma polegać na tym iż pojazdem ciągnącym jest tylko ciągnik rolniczy albo pojazd wolnobieżny. W przypadku kiedy przyczepa taka jest ciągnięta przez inny pojazd musi być zarejestrowana .
Swoją drogą ciekawy temat do dyskusji czy chcąc przemierzać Polskę ciągnikiem rolniczym z przyczepą kempingowa muszę ją rejestrować ?
Kiedyś było tak, że pojazd specjalny nie miał dopuszczalnej ładowności bo jego konstrukcja z założenia nie umożliwiała ładowności np.
dźwigi , podnośniki , wiertnice , foodtruck itp
Merytorycznie i z kulturą o :tradycji, sztuce, rzemiośle, własnych doświadczeniach i historii .
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Barakowóz / "Wóz Drzymały" / Pawilon Pasieczny

Post autor: bergman31 »

Problem jest właśnie z tą klasyfikacją, czy taki pawilon pszczelarski, to przyczepa specjalna o przeznaczeniu innym? Jeśli tak, to dlaczego nie wymaga się rejestracji w Polsce rozrzutników obornika, przyczep zbierających, oprykiwaczy przyczepianych, czy też rozrzutników wapna? Przecież pojazdy (przczepy) te przewożą ładunek, więc powinny być zakwalifikowane jako przyczepy ciężarowe rolnicze, o przeznaczeniu przewóz innych ładunków.

Wszystkie wymienione w moim poprzednim komentarzu przyczepy podlegają rejestracji.
Przyczepa kempingowa musi być zarejestrowana, posiadać aktualne badanie techniczne i polisę OC. Nie ważne jaki pojazd będzie ją ciągnął.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Barakowóz / "Wóz Drzymały" / Pawilon Pasieczny

Post autor: pop »

Ja bym spytał rzeczoznawcy,może coś wymyśli.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Barakowóz / "Wóz Drzymały" / Pawilon Pasieczny

Post autor: marek »

Pierwszy raz w tym roku widziałem koło mnie takie przyczepy z ulami. Są tylko małe pasieki więc te musiały zkąś przyjechać.Proponował bym Ci wejść na fora pszczelarzy.Kto jak kto ale oni powinni najlepiej wiedzieć jak to przewożą.Kiedyś wszelkie numery nabijali diagności. I jeszcze dodam że koło mnie jeżdżą takie wielkie nowoczesne rozrzutniki i one mają tablice rejestracyjne.Wydaje mi się że i nowe kombajny też już mają rejestrację ale tu nie będę się upierał.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Barakowóz / "Wóz Drzymały" / Pawilon Pasieczny

Post autor: bergman31 »

Rozrzutniki obornika nie podlegają w Polsce rejestracji. Nowe wozy asenizacyjne już tak.
Natomiast można spotkać duże przyczepy uniwersalne (tandem, tridem) z przesuwną ścianą przednią. Mogą one być wyposażone w:
- adapter roztrząsający do obornika,
- burtę otwieraną hydraulicznie,
- adapter silosowy (wałki dozujące z tylną burtą) do rozładunku sieczki,
- itp.
Jako, że są to przyczepy uniwersalne, podlegają rejestracji w Polsce.
Można też spotkać przyczepy rolnicze z wymiennym nadwoziem (hakowym lub z innym systemem), które także podlegają rejestracji.

Wszelkiego rodzaju kombajny samobieżne nie podlegają w Polsce rejestracji, gdyż są one pojazdami wolnobieżnymi.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Barakowóz / "Wóz Drzymały" / Pawilon Pasieczny

Post autor: Bolszewik »

A mnie się wydaje że jeśli ktoś ma gospodarstwo pszczelarskie czyli wyspecjalizowane gospodarstwo hodowlane to taka przyczepa jest do przewozu żywych zwierząt.

Dawno miałem biologię, ale pszczoła to stawonóg -> owad czyli zwierzę.

Trzeba by zasięgnąć również porady ubezpieczyciela czy taki pojazd podlega pod ubezpieczenie rolnicze.
Na pewno jak byś to ciągnął samochodem to byłby problem. Traktorem raczej nie powinno być problemów, ale trzeba zapytać, bo z policajem nie podyskutujesz.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Pasiecznik
Posty: 9
Rejestracja: 29 gru 2022, 14:40

Re: Barakowóz / "Wóz Drzymały" / Pawilon Pasieczny

Post autor: Pasiecznik »

Bolszewik pisze: 30 gru 2022, 19:32 A mnie się wydaje że jeśli ktoś ma gospodarstwo pszczelarskie czyli wyspecjalizowane gospodarstwo hodowlane to taka przyczepa jest do przewozu żywych zwierząt.

Dawno miałem biologię, ale pszczoła to stawonóg -> owad czyli zwierzę.

Trzeba by zasięgnąć również porady ubezpieczyciela czy taki pojazd podlega pod ubezpieczenie rolnicze.
Na pewno jak byś to ciągnął samochodem to byłby problem. Traktorem raczej nie powinno być problemów, ale trzeba zapytać, bo z policajem nie podyskutujesz.
No rozumiem. Proszę czytać cały wątek.
Nie chodzi o to co się wydaje. W pierwszym poście umieściłem informację iż jest problem z ubezpieczeniem ze względu na brak numeru VIN .
To że się z policją to nie podyskutuje to fakt ale trzeba mieć również argumenty odwoławcze do wyższych instancji. Sądu nie interesuje rozrzutnik do gnoju na Podlasiu skoro mowa a jeździe pawilonem pszczelarskim na dolnym śląsku. Sąd rozpatruje konkretny przypadek.
Pozdrawiam
Merytorycznie i z kulturą o :tradycji, sztuce, rzemiośle, własnych doświadczeniach i historii .
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Barakowóz / "Wóz Drzymały" / Pawilon Pasieczny

Post autor: bergman31 »

Bolszewik jakbyś czytał mój komentarz, w którym podałem rodzaje, podrodzaje i przeznaczenie pojazdów, to byś zauważył, że ustawodawca sprecyzował podział:
- rodzaju pojazdu: przyczepa ciężarowa rolnicza,
- podrodzaj pojazdu: inny,
- przeznaczenie:
- przewóz żywego drobiu
- przewóz żywych zwierząt.

Przy takim podziale, gdzie drób i zwierzęta (w domyśle ssaki) są rozdzielone, to tym bardziej do "przewóz żywych zwierząt" nie można zaliczyć owadów.

Pytanie jest takie, czy głównym przeznaczeniem pawilonu pasiecznego jest przewóz pszczół? Według mnie nie jest, gdyż głównym jego przeznaczeniem jest hodowla pszczół i produkcja miodu i innych produktów pszczelich. Z drugiej strony, taki pawilon pasieczny, to odpowiednik przyczepy kempingowe, tyle że różni się mieszkańcami.
Pasiecznik
Posty: 9
Rejestracja: 29 gru 2022, 14:40

Re: Barakowóz / "Wóz Drzymały" / Pawilon Pasieczny

Post autor: Pasiecznik »

bergman31 pisze: 30 gru 2022, 23:15

Pytanie jest takie, czy głównym przeznaczeniem pawilonu pasiecznego jest przewóz pszczół? Według mnie nie jest, gdyż głównym jego przeznaczeniem jest hodowla pszczół i produkcja miodu i innych produktów pszczelich. Z drugiej strony, taki pawilon pasieczny, to odpowiednik przyczepy kempingowe, tyle że różni się mieszkańcami.
Też tak uważam. Do samego przewozu luźnych uli są specjalne platformy, które można zamontować na przyczepie samochodowej .Są też inne wypozażone w podwozie.
Inną ciekawą sprawą jest to, że pszczoły powinno się transportować w ciepłe dni kiedy nie są zbite w kłąb . Zamknąć ich się nie da w ciepłe dni . Jak się oblecą to są "przywiązane "do miejsca i stale tam wracają. Wyjazd z toczka i wjazd na stację diadnostyczną takim zestawem możliwy tylko w nocy kiedy stację zwykle są zamknięte więc nie wchodzi w grę.

Po nowym roku zadzwnię do naczelnika wydziału komunikacji. Niech chłopina się pogłowi . Może coś doradzi.
Szczęśliwego Nowego Roku
Merytorycznie i z kulturą o :tradycji, sztuce, rzemiośle, własnych doświadczeniach i historii .
ODPOWIEDZ