Dzik 2 - Schemat sprzęgła

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
DzikKAGA
Posty: 2
Rejestracja: 02 sty 2023, 15:20

Dzik 2 - Schemat sprzęgła

Post autor: DzikKAGA »

Witam. Mam problem z sprzęgłem, a dokładnie z jego złożeniem.
Zastanawiam jak zabezpieczyć 6 śrub z sprzegla i jaki jest schemat budowy sprzęgła. Zamieszczam szkic szczegóły przekroju sprzęgła. Pomiędzy ostatnia tarcza, o którą opierają się śruby z łbem stożkowym, a bolcami, w które wkręcane są śruby powinna być szczelina? Czy może umieścić w tym miejscu tulejkę dystansową?
Z góry dziękuję
Obrazek
DzikKAGA
Posty: 2
Rejestracja: 02 sty 2023, 15:20

Re: Dzik 2 - Schemat sprzęgła

Post autor: DzikKAGA »

Sprzęgło naprawione. Opiszę poniżej co było przyczyną. Może komuś się przyda.

Dorabiałem nowy wałek, który przykręcany jest do wału korbowego na którym osadzane jest sprzęgło. Wałek był dorabiany wg wymiarów starego wałka. Problem z sprzęgłem był również przed wymianą wałka.
Po poskładaniu sprzęgło nie działało prawidłowo. Sprawdziłem wszystko dokładnie i okazało się, że dźwignia sprzęgła w skrzyni biegów już nie możliwości ruchu. Przyszło mi myśl, że sprzęgło jest za daleko odsunięte od powierzchni czołowej skrzyni biegów do której przykręcany jest kielich. Pomierzyłem dokładnie i wyszło tak jak napisałem. Za duża odległość sprzęgła od powierzchni czołowej. Wyślę schemat poniżej. Zaznaczyłem na nim odległość L, która jest istotna. W moim przypadku prawidłowa wartość wynosi około 12 mm. Musiałem wyregulować sprzęgło podkładając podkładkę pomiędzy wałkiem wychodzącym z silnika (kolor czerwony) a tarczą sprzęgła (kolor zielony).
Przesyłam również zdjęcie sprzęgła, na którym widać zbyt dużą odległość od powierzchni czołowej.

Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ