Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Dzięki Bolszewik, jestem właśnie w trakcie szkicowania rozwiązania wg Twojego opisu. Na tym etapie wychodzi mi to dobrze przy jeździe do przodu, chociaż wystarczy zdjąć nogę z gazu i przyczepa już będzie hamowała (będzie miała mniejsze opory toczenia jak traktor no i czasami większą bezwładność). Ale to chyba akurat dobrze. Wymyślam teraz jak to zrobić, żeby nie hamowała przy cofaniu.

Pozdrawiam Szam
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Bolszewik »

Bo musi być odpowiednio twarda sprężyna żeby nie hamował bez potrzeby. Najlepiej gdyby była sprężyna i amortyzator choć to możesz osiągnąć nieco zapowietrzając układ hydrauliki hamowania.

Bolec / zapadka - coś w tym stylu.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Jak na razie to tyle udało mi się wymalować:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c21 ... 84ecd.html

Jest to idea na razie, żaden projekt. Sprężyna między dyszlem, a siłownikiem załatwia sprawę , tak jak napisałeś (nie ma jej na szkicu). Na teraz nie bardzo mam pomysł jak to zrobić żeby nie hamowało przy cofaniu.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Bolszewik »

Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Na Twoim szkicu widzę, że przy cofaniu też będzie hamowało. Dorysuj miejsca oporu przy jeździe do przodu i cofaniu, może wtedy łyknę szkic ze zrozumieniem.

Pozdrawiam Szam
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Bolszewik »

Niestety skasowałem plik dwg .... *rolleyes*

W każdym razie brakuje pierścieni oporowych z przodu i z tyłu (rura od ucha - czarna).

Wystarczy przewiercić pionowy otwór w czarnym elemencie przed konstrukcją przyczepy (zielone).
W razie potrzeby wtykasz bolca.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Bolec do cofania rozwiązuje sprawę od strony konstrukcyjnej. Jednak to nie jest najlepsze rozwiązanie. Utrudnia manewrowanie i wymusza wysiadanie z traktora za każdym razem przed jazdą do tyłu, a potem znowu przed jazdą do przodu.

Ale chyba nie ma wyjścia i nie da się tego inaczej załatwić. Przynajmniej ja na dzisiaj nie widzę rozwiązania.Chociaż teoretycznie jest jedno rozwiązanie - zawór zmykający dopływ oleju do hamulców i to sterowany z siedzenia operatora.Jutro jak czas pozwoli postaram się oszacować ciśnienie jakie będzie w układzie przy różnych masach przyczepy i hamowaniu.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

Felek miałbym prośbę. Mógłbyś podpytać bronto, w którym miejscu zatoczyć rowki pod oringi wg zdjęcia:
http://img16.rajce.idnes.cz/d1601/9/919 ... .jpg?ver=0
?
Chodzi mi o ich rozstaw.
Najlepiej, gdyby mógł to potwierdzić rysunkiem.
liqwidator
Posty: 276
Rejestracja: 03 maja 2012, 17:34

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: liqwidator »

niekoniecznie trzeba wysiadać jak by się pobawić i dorobić system cięgieł dzięki którym przy cofaniu bolec wchodził by w otwór a przy jeździe do przodu się ,podnosił to by wcale głupie nie było

i na jakim patencie ^^
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

To jest świetny pomysł :D Idea warta zabawy, jak piszesz:D.

Pozdrawiam Szam
Awatar użytkownika
felek
Posty: 143
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:32

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: felek »

Oringi na wałku drążonym: (opis wg. rysunku cytowanego wyżej)
- pierwszy z lewej- ok 4mm od rantu większej średnicy
- na końcu wałka - 8 - 10 mm od nakrętki zaworu zabezpieczającego
- z lewej strony otworu (12,5mm)- ok 4 mm od brzegu otworu
- prawa strona otworu - możliwie blisko brzegu otworu j.w. od strony zaworu (prawej)
Ten ostatni oring i tak wypadnie w otworze technologicznym (ok 8mm), ale obwodem poprawi szczelność.

Jeśli masz na wierzchu wałek i siłownik, to wsuń go i zobaczysz o co w tym uszczelnieniu chodzi.

Ten mały wkręcany korek przy zatyczce wystarczy 14x1,25
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

Felku, a dałoby coś dotoczenie dodatkowego oringa bliżej zwężenia z fi 35mm na fi 34mm?
Czyli wg rysunku to ok. 40mm za otworem fi 12,5mm w prawo.

Panowie, czy ktoś może mi wyjaśnić po co są te otwory? Wg mnie tylko jeden z nich spełnia rolę odpływu z zaworu bezpieczeństwa. Po co drugi?

Obrazek

Prosiłbym o odpowiedź, bo za niedługo chcę kontynuować remont hydro podnośnika i jest to dla mnie ważny


.................................


Ok. Jest to otwór, przez który wykonano dopływ do rozdzielacza.

Teraz mam pytanie: czy ktoś wie na jakieś maszynie i w jaki sposób wykonać rowek w wale, ale sęk w tym, że pod kątem?

Tak jak na tej ilustracji. Chodzi o to, aby na wale (kolor czarny) wytoczyć/wyfrezować/.../zrobić rowek pod oring (kolor czerwony).
Odpada funkcja gwintowania, bo co 180 st obrotu na tokarce trzeba byłoby włączać lewe obroty itd....:




Obrazek





..................................
..................................




Panowie mam pytanie czy ktoś zakładał ten zestaw do podnośnika?
Chodzi mi o to jak z wykonaniem, jakością i montażem. Czy dobrze pasuje do tłoka i cylindra czy wymaga jakichś poprawek?

http://agripartner.pl/pl/p/ZESTAW-NAPR. ... 719650/145



.
Awatar użytkownika
C360-3P
Posty: 219
Rejestracja: 03 lut 2008, 11:37

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: C360-3P »

Zrobisz taki rowek normalnie na tokarce kłowej z przesuniętym konikiem w bok o odpowiednią wartość
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

Ok. Dzieki za propozycje. A co do tego zestawu naprawczego podnosnika? Montowal to ktos?
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: papiszon »

C360-3P napisał/a:
Zrobisz taki rowek normalnie na tokarce kłowej z przesuniętym konikiem w bok o odpowiednią wartość
W ten sposób nic takiego nie zrobi.*pissed* Nóż zawsze bierze po obwodzie prostopadle do osi materiału. Tak się toczy stożek.
Pozostaje tylko jakaś frezarka.*no*
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

Dokładnie. Tokarka tego nie zrobi. Swoją drogą nie wiem czy ręczna tokarka to zrobi... Wykonanie rowka pod katem to w przekroju oznacza wykonanie elipsy. Możliwe że trzeba byłoby wykonać to na obrabiarce CNC, a podejrzewam, że csna takiej usługi przerosłaby opłacalność tego pomysłu...
Awatar użytkownika
C360-3P
Posty: 219
Rejestracja: 03 lut 2008, 11:37

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: C360-3P »

Faktycznie pomyliłem ze stozkiem
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

Panowie czy ktoś może coś doradzić w temacie uszczelnienia podnośnika w Zetorze 25?
Chodzi mi o wał główny.

Oglądam tak zdjęcia kolegi Bronto i mimo, że jego Zetory dużo pracują w hydraulice to nie pocą się każdą możliwą dziurą... W naszych krajowych Zetorach też są takie egzemplarze, gdzie jest tak samo...

Ja już kombinowałem na wiele sposobów, ale zawsze rzyga na wszystkie strony...
Szczególnie boli mnie to teraz, gdy chodzi na nowym oleju.
Awatar użytkownika
Tomek_J
Posty: 400
Rejestracja: 26 lip 2007, 6:50
Lokalizacja: Okolice Pyrzowic
Kontakt:

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Tomek_J »

Panowie, takie pytanie: czy ktoś z Was, tj. forumowiczów, użył tych wszystkich informacji w praktyce i faktycznie ma możliwość np. kiprowania przyczepy ? Chciałbym zmierzyć się z tematem w swoim zetorku, więc czuję potrzebę pogadania z takim praktykiem o różnych szczegółach (po zapoznaniu się z tematem mam trochę pytań, a od razu mówię, że mechanik ze mnie jak z koziej dupy waltornia).
ODPOWIEDZ