Mój zetorek 25k

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
JER2
Posty: 185
Rejestracja: 02 lut 2015, 19:37

Mój zetorek 25k

Post autor: JER2 »

Witam. Chciałbym wam przedstawić mojego zetora 25k. Jak już tu pisałem miałem z nim pewne problemy między innymi gotująca woda ale powoli dochodzę z nim do ładu i składu. W planach mam dokupienie do niego jakiejś dwukółki, zrobienie obsypnika i dokupienie kosiarki listwowej oraz grabiarki taśmowej tylko czy da z nią radę?


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Zetorek 25k

Post autor: drandrzej »

sympatyczny zetorek
koła tylne bombajowe , ma chłodnicę od innego , pewnie ursusową , trzeba sprawdzić i zmajstrować tak żeby lustro wody było powyżej głowicy , pompa wody pompowała jak należy i już .
JER2
Posty: 185
Rejestracja: 02 lut 2015, 19:37

RE: Zetorek 25k

Post autor: JER2 »

O tym że lustro wody powinno być wyżej to nie wiedziałem. Muszę tak zrobić i powinno być ok. Tak zgadłeś chłodnica jest od c360 tak samo jak pompa wody. Jak chcesz to wymienię te felgi za oryginały tylko nie wiem jak by w tedy radził se w polu.
Grigs
Posty: 634
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

RE: Zetorek 25k

Post autor: Grigs »

ukradłeś mi tylne stomilki 14.9x28 profilem bieżnika ich z lat 90*annoy*
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Zetorek 25k

Post autor: SEBRIGHT »

Wyładniał by jeszcze bardziej gdyby miał oryginalne błotniki z tyłu :) Ale i tak bardzo ładnie się prezentuje :)

Z przewracarką taśmową powinien sobie bez większego problemu dać radę, jak nawet Władymiriec spokojnie przy takim sprzęcie pyka. Problemem może być wysokość umieszczenia wałka wom w Zetorku i na to najpierw zwrócił bym uwagę :p
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
JER2
Posty: 185
Rejestracja: 02 lut 2015, 19:37

RE: Zetorek 25k

Post autor: JER2 »

Cieszę się że się podoba.

Obrazek



A to dzisiejsze zdjęcie po orce nieużytku.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Mój zetorek 25k

Post autor: Majo »

Z maszynami napędzanymi z WOMu są problemy w Zetorach serii 25. Zazwyczaj wały są za długie a po drugie Zetory zbyt nisko podnoszą niektóre maszyny.
JER2
Posty: 185
Rejestracja: 02 lut 2015, 19:37

RE: Mój zetorek 25k

Post autor: JER2 »

A jak bym skrócił ramiona podnośnika i podniósł wieżyczkę w pługu to czy podnosił by go wyżej?
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Mój zetorek 25k

Post autor: Majo »

Ramiona? Mówisz o cięgnach dolnych? Jeśli tak to skracając obniżasz poziom maksymalnej wysokości.

Jeśli wydłużysz wieżę w pługu to przy podnoszeniu maszynę będzie stawiało do pionu
JER2
Posty: 185
Rejestracja: 02 lut 2015, 19:37

RE: Mój zetorek 25k

Post autor: JER2 »

Tak chodzi o cięgna dolne. Wyjaśnij o co ci chodzi ze stawianiem maszyny do pionu? To co zrobić żeby pług był wyżej podniesiony? Bo wisi dość nisko po maksymalnym podniesieniu.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Mój zetorek 25k

Post autor: Majo »

Jeśli wieża pługa jest zbyt wysoka i załóżmy, że po opuszczeniu pług jest w poziomie to podnosząc go pierwszy korpus będzie na wysokości np. 0.5m a drugi na wysokości np. 0.8m.

Patrząc z boku traktora. Wieża pługa musi być tak ustawiona (wysokość i przesunięcie przód/tył) żeby przy podniesieniu do maksymalnej wysokości tylny korpus pługa był nieco wyżej niż przedni.

Ciężko to tak wytłumaczyć... ;)
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Mój zetorek 25k

Post autor: papiszon »

Wieżyczka (otwór w niej) narzędzia powinna mieć taką wysokość, aby łącznik górny (cięgło) miało położenie zbliżone do równoległego do ramion dolnych podnośnika. Wtedy cała maszyna będzie równo podnoszona. Gdy cięgło na wieżyczce będzie zbyt nisko, w stosunku do zaczepu przy traktorze, to podczas podnoszenia, będzie odpychać wieżyczkę do tyłu i przez to, tył narzędzia będzie niżej niż przód. I odwrotnie. Jeśli przy narzędziu cięgło będzie dużo wyżej, to przy podnoszeniu będzie ciągnąć wieżyczkę do przodu i tył narzędzia zadrze do góry. Typowe (nowsze) traktory mają z tyłu po kilka otworów, na różnych wysokościach, umożliwiających odpowiednie założenie cięgła przy różnych wysokościach wieżyczek.. W Z-25, zdaje się, jest tylko jeden otwór przy podnośniku, zatem nie ma możliwości założenie cięgła na odpowiednią wysokość. Warto w takim wypadku przerobić wieżyczkę narzędzia tak, aby mieć 2 -3 otwory na różnych wysokościach. Jeśli to narzędzie będzie stale współpracowało z zetorkiem, to tym bardziej przemawia za tym.:D
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Mój zetorek 25k

Post autor: Majo »

Właśnie. Dokładnie tak jak napisał papiszon. Jakoś nie umiałem tego ubrać w słowa :)

Z tym równoległym prowadzeniem cięgna górnego też bym się do końca nie zgodził... Lepiej jeśli cięgło górne w stronę maszyny idzie lekko w górę (przy poziomo ustawionych cięgnach dolnych. Wtedy przy podnoszeniu maszyna nie jest równolegle do podłoża, ale tył jest trochę wyżej co jest ważne np przy wjazdach na górki, wzniesienia, progi zwalniające itd...
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

RE: Mój zetorek 25k

Post autor: bergman31 »

Według instrukcji obsługi kultywatorów zawieszanych Unii:
-KLz3 przystosowany do Zetora 25 wysokość całkowita 160 cm,
-KLz3A przystosowany do Ursusa C-325 wysokość całkowita 140 cm.
Wynika z tego, że wieżyczka maszyny przystosowanej do Zetora 25 musi być wyższa o 20 cm.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Mój zetorek 25k

Post autor: Majo »

Nie wiem jak produkowali maszyny pod Zetora, ale zaczepiałem już maszyny produkcji seryjnej do wszystkich traktorów i wychodzi na to, że cięgło centralne zawsze można dopasować, lepiej lub gorzej, ale można. U mnie najwięcej dało przerobienie cięgien dolnych. Jedynie z pługiem jest jeszcze średnio bo po podniesieniu lemiesze wiszą ok. 10cm nad ziemią więc po nierównych terenach lub drogach można zagryźć...

Kopaczkę KGZ-1A podnoszę na ok 70cm nad ziemię,
brony (rama) +/- 80cm,
opryskiwacz 300l ok. 50cm


Głównym problemem Zetora jest kardan. Przy oryginalnym układzie cięgien nie ma możliwości założenia kardana opryskiwacza zawieszanego, rozsiewacza nawozów, itp.
Jeśli więc kolega chce pracować z taśmówką konieczna będzie przeróbka dolnych cięgien.
Grigs
Posty: 634
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

RE: Mój zetorek 25k

Post autor: Grigs »

W zetorach są dwa mocowania jak sie uprze to i nawet będzie trzecie, ograniczona wyskosc górnego mocowania dla łącznika centralnego w podczepianym agregacie tyczy sie tylko do standardowego górnego mocowania tych dwóch mniejszych już nie.
I ten wom ta jego wysokość jak wspominał Sebright, przysparza problemy z podłączeniem jak i ograniczonym podnoszeniem przez skracanie sie przekaźnika womu, od środkowego wyjścia maszyny napędzanej. można temu zaradzić np. skracając sam przekaźnik womu czy wydłużyć dolne belki lecz w ten sposób zmniejszamy udźwig podnośnika.
Długość samego wałka womu w skrzyni spokojnie wytrzymuje napór na skręcanie poza 250 nm, mam u sb ala "ose" DIY i napęd targańca na 3 paski klinowe(standardowa grubośc) i nieraz jak zacieło na kosie to paski tylko grały i moment mierzyłem kluczem dynamometrycznym ile trzeba siły by przełamać ten moment by paski zaczeły piszczeć i wyszło poza tyle bo skończyła sie podziałka na kluczu:)
Wyskośc dolnych belek reguluje sie lepiej na wielowypustach czopów wału ramion podnośnika tylko że wówczas trzeba uważać na łącznik centralny przy zaczepieniu na górny uchwyt na dochodzeniu do maksymalnego punktu podniesienia by o siedzenie nie zahaczyło:D
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

RE: Mój zetorek 25k

Post autor: Albercik »

Przy ustawianiu sprzetu zawieszanego zwróć uwagę na to, że przy opuszczaniu do samego spodu żeby cięgło górne nie opierało się o pokrywę podnośnika bo można wyrwać ucho.

Na wąskich kołach Bociek dobrze sobie radzi w polu - jednak jakoś to inżynierowie obliczali :)

Fajny okaz :)
JER2
Posty: 185
Rejestracja: 02 lut 2015, 19:37

RE: Mój zetorek 25k

Post autor: JER2 »

To zdjęcie jest z wyjazdu do lasu po drzewo.

Obrazek



A to po powrocie do domu.

Obrazek



Wóz obecnie jest w trakcie malowania i dostanie też nową garę. A zetor ma pomalowany korpus na jasno niebiesko.



Obrazek





A tak wygląda nowy kolor korpusu.

Obrazek



A tu zdjęcia ze zbierania siana. Żeby nie było że tylko robiłem zdjęcia to ja też ładowałem a potem ugniatałem siano na furze bo od tego mam dwie ręce i dwie nogi żeby pracować bo choć z powodów zdrowotnych między innymi przez leki przy których nie mogę zbyt przebywać na słońcu staram się w miarę swoich sił pracować. A i ja powoziłem boćka :)

Obrazek



Obrazek




Obrazek
genek5252
Posty: 9
Rejestracja: 21 paź 2009, 15:29

RE: Mój zetorek 25k

Post autor: genek5252 »

Pompa wtryskowa silnika,chyba nie oryginalna?
JER2
Posty: 185
Rejestracja: 02 lut 2015, 19:37

RE: Mój zetorek 25k

Post autor: JER2 »

No od c-330 ale działa.



kiedyś może dostanie oryginalną.
ODPOWIEDZ