Skrzynia biegów

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
marcinek
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2011, 20:59

Skrzynia biegów

Post autor: marcinek »

Witam mam taki problem z zetor 25k z skrzynia biegów po wymianie lorzysko głośno pracuje i jaki olej do skrzyni wlac ile litrów
*annoy*
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Skrzynia biegów

Post autor: Majo »

O które łożysko Ci chodzi?

Ok. 35 litrów
marcinek
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2011, 20:59

RE: Skrzynia biegów

Post autor: marcinek »

Witam mam problem z zetor em 25k po wymianie lozysk skrzynia wyje i co zrobić ? Z góry dziękuje
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

RE: Skrzynia biegów

Post autor: winko »

Te skrzynie od zetorów już to mają do siebie że troche wyją. W moim zetorze jak go kupiłem też mocno wyła. Po zdjęciu pokrywy okazało się że nie ma oleju w skrzyni. Może z litr gęstej mażi był. Wymieniłem w niej wszystkie łożyska i uszczelnieia, zalana jest nowym olejem, a i tak trochę jeszcze wyje. Jak to mówił moj tata ze znajomym, wspominając dawne czasy, opowiadali że skrzynie w tych zetorkach zawsze tak miałczały. Pozdrawiam:pTe skrzynie od zetorów już to mają do siebie że troche wyją. W moim zetorze jak go kupiłem też mocno wyła. Po zdjęciu pokrywy okazało się że nie ma oleju w skrzyni. Może z litr gęstej mażi był. Wymieniłem w niej wszystkie łożyska i uszczelnieia, zalana jest nowym olejem, a i tak trochę jeszcze wyje. Jak to mówił moj tata ze znajomym, wspominając dawne czasy, opowiadali że skrzynie w tych zetorkach zawsze tak miałczały. Pozdrawiam:p
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Skrzynia biegów

Post autor: Majo »

Przestań... Nie wyje, tylko chce pogadać;) a tak serio... Potwierdza poprzednika. Moja skrzynia też po remoncie, zero luzów, łożyska nowe, nowy olej, a skrzynia dalej ma swoje dźwięki. Tak już w nich jest.... Proste zęby wszędzie oprócz ataku.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Skrzynia biegów

Post autor: Ursus »

Pamiętajcie, że jak się skrzynia dotrze z luzami to potem jak ustawicie wszystko na sztywno i zgodnie z książkowymi tolerancjami to będzie wyła, aż się znów nie dotrze - chociaż pojęcie wycia jest względne. One wszystkie hałasują, szczególnie na polowych biegach.
Chociaż znałem jednego Zetora 25K, w którym skrzynia chodziła jak w samochodzie - praktycznie jej nie było słychać. Cichutko bardzo - ale to ciągnik, który nigdy w PGR nie był. Kupiony od razu przez prywatnego rolnika w 1957 roku - do skrzyni nie zaglądane 50 lat. Możliwe, że coś tam w środku luzy już miało, ale wszystko w granicach rozsądku, a skrzynia cichutka.

Dodatkowo jak zmieniałeś przy okazji jakieś koła zębate to będzie wyło jeszcze bardziej.

Zdarza się również, że jak luz na przekładni głównej jest ustawiony nieprawidłowo to skrzynia wyje jak wściekła ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ