Ciągniczek Elpol

Dyskusje na temat innych ciągników
zp1_pp
Posty: 51
Rejestracja: 12 maja 2007, 0:43

Ciągniczek Elpol

Post autor: zp1_pp »

Czy ma ktoś jakieś informacje i materiały na temat tego ciągniczka??
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: Deleted_User »

Jakiej informacji Pan potrzebuje ?
zp1_pp
Posty: 51
Rejestracja: 12 maja 2007, 0:43

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: zp1_pp »

Wszelkich. Domyślam się, że podobnie jak TUR 10D złożony był z gotowych podzespołów, nie wiem jakich. Interesują mnie przełożenia, typ rozdzielacza, pompy hydraulicznej, siłownika itd itp
Darcio
Posty: 81
Rejestracja: 11 sie 2007, 20:28

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: Darcio »

Myślę, że wiele osób nawet nie słyszało o takim sprzęcie (ja z pewnością). Czy można prosić o zdjęcia i jakiś opis?
zp1_pp
Posty: 51
Rejestracja: 12 maja 2007, 0:43

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: zp1_pp »

Proponuję zerknąć na tę stronę: http://www.allegro.pl/item283592419_cia ... l_k_1.html
Chciałbym udłubać coś podobnego. Dobrze jest oprzeć się na jakimś "przodku".
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: Deleted_User »

Ja posiadam sama z prawie takim samym silnikiem, jeśli myśli Pan o samie na tym silniczku to jest to bardzo dobry pomysł - łatwo go połączyć za skrzynią od stara 25, 28 i chyba 200. A więc razwiązuje nam to problem za skrzynią - ja w swoim samie zastosowałem jeszcze skrzynkę redukcyjną 3:1 ,a więc mamy moc zamiast prędkości.:bigrazz::)
zp1_pp
Posty: 51
Rejestracja: 12 maja 2007, 0:43

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: zp1_pp »

A jakąś fotkę mogę dostać?
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: Deleted_User »

No niestety na razie ciągniczek stoi u mojej babci, ale jak tylko będę tam jechał postaram się wziąść cyfrówkę. Postaram się jak najszybciej.:):):D
Pentax
Posty: 58
Rejestracja: 07 sty 2009, 17:27

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: Pentax »

Witam.
Dzielę się informacjami na temat tego traktorka .
Produkowany był przez Zakład Produkcji Ciągników i Maszyn w Piotrkowie Trybunalskim

Charakterystyka techniczna Elpol K-1

Silnik wysokoprężny Andora 2CA 90C6 14,7 kW ( 20 KM)
Masa całkowita 830 kg
Wymiary:
Długość 2375 mm
Szerokość 1040 m
Prześwit 260 mm
Rozstaw osi 1330 mm
Wysokość ( z ramą ochronną/bez) 2030/1350 mm
Liczba biegów 8 przód/2 tył
Prędkości jazdy 1,5 – 21 km/h

Do miniciągnika przewidziane były następujące maszyny

1.pług jednoskibowy szerokość robocza 25 cm , masa 25 kg
2.pług dwuskibowy szer robocza 40 cm , masa 44 kg
3.kultywator szer robocza 130 cm , masa 25 kg , liczba zębów 7
4.brona trójpolowa szer robocza 210 cm , masa 52 kg , liczba pól 3 , liczba zebów 16
5.glebogryzarka szer robocza 120 cm , masa 25 kg , max głębokość robocza 12 cm , liczba tarcz nożowych 5
6.kosiarka rotacyjna górnonapędowa szer robocza 135 cm , masa 233 kg , wysokośc koszenia 3 – 4 cm
7.rozsiewacz nawozów pojemność zbiornika 0,83 m3 , masa całkowita 50 kg
8.opryskiwacz zawieszany szer robocza 6 m , masa własna 121 kg , pojemność zbiornika 150 l , liczba końcówek 12
9.obsypnik głeb robocza 7-11 cm , liczba obsypników 3 , liczba pielników 6, szerokość międzyrzędzi 62,5 – 67,5 cm
10.przyczepa jednoosiowa wymiary skrzyni (l/s/h/hd) 1880/1260/350/960 mm, ładowność 1000 kg , masa własna 290 kg
11.pług do śniegu szer robocza 140 kg
12.wyposażenie dodatkowe : obciążniki tylne 2 x 35 kg , obciążniki przednie 3 x 18 kg , koła bliźniacze, daszek ochronny

Nie wiem ,czy wszystkie te maszyny były produkowane .

Cięgniczek posiadał ramę do której były mocowane wszystkie podzespoły .
Sprzęgło , docisk i łożysko wyciskowe pochodziły z Poloneza . Obudowa sprzęgła połączona była ze skrzynką rozdzielczą . Wyprowadzony był z niej WOM . Posiadała dwie dźwignie. Jedna do włączania napędu WOM , druga do włączania przełożenia redukcyjnego . Do skrzynki rozdzielczej przykręcona była skrzynia biegów 4 biegowa od Żuka ( stąd 8 biegów w przód i 2 do tyłu ). Za skrzynią był krótki wał połączony z tylnym mostem od Poloneza . Most posiadał zwolnice . Tylne koła miały rozmiar : felga 5,50 x 16 , opona 7,50 x 16 T2 13 Barum , Koła przednie : felga 4,0 x 13 , opona 135/70 R13 D-164 .
Pompa układu hydraulicznego napędzana od wału korbowego silnika za pomocą przekładni pasowej , pompa typ PZ 2 K 6,3 , rozdzielacz od Ursus 330 .
Instalacja elektryczna 12 V , alternator typ A 124F , akumulator 12V 45 Ah
W późniejszym okresie wstawię fotki traktorka .
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: agrotechnik »

Kolejny mało znany, ciekawy ciagniczek. Warto jest poswiecić troche czasu takim polskim, mało znanym konstrukcjom, bo okazują się czasami lepsze od zagranicznych.
Pentax
Posty: 58
Rejestracja: 07 sty 2009, 17:27

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: Pentax »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: olowaty »

Hehe! Nie przypomina on wam poldka? Rozwiązań z poldka jest w nim wiele. A zaczęli produkować Elpola gdy padł Polpure. :p
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: agrotechnik »

Ja myślę że poldek i elpol i inne takie to zbliżone do siebie konstrukcje, ale każda szła osobną droga. Jedyne co moze w nich być podobne to podzespoły, części i silnik.
zp1_pp
Posty: 51
Rejestracja: 12 maja 2007, 0:43

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: zp1_pp »

Rozmawiałem z właścicelem POLPURE i twierdzi On, że Poldek był najpierw, potem Elpol stworzony na podzespołach i przez kooperantów Poldka.



Naprawdeę w Elpolu były zwolnice?
Pentax
Posty: 58
Rejestracja: 07 sty 2009, 17:27

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: Pentax »

Tak , naprawdę . A WOM miał rozmiar 1 3/8 " jak w Ursusie 330 .




Lukasz-vip to Twój Elpolek . Masz może do niego instrukcję obsługi ?
Awatar użytkownika
73michal
Posty: 157
Rejestracja: 08 lip 2008, 23:10

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: 73michal »

Fajny ciągniczek wiecie ile może taki kosztować :confused:
piotrbpm
Posty: 72
Rejestracja: 19 paź 2007, 14:08

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: piotrbpm »

Wiem gdzie można go kupić za 15 500zł jak dla mnie kosmiczna cena...
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: Deleted_User »

Na wstępie witam wszystkich. temat troche stary ale dla mnie bardzo wazny. Nie dawno zakupiłem taki właśnie traktorek elpol k1 i strasznie wyje trzeszczy i szarpie coś w skrzyni redukcyjnej (bo chyba tak sie to nazywa. Jest to skrzynka pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów na której są dwie dzwignie pierwsza to reduktor o ile dobrze wszystko rozumie czyli biegi szosowe i terenowe a druga to WOM który to właśnie tak strasznie hałasuje i nie da sie go wyłączyć) co mogło sie zepsuc że wydaje takie straszne dzwięki? czy moge jakoś na stałe odpiąć ten wom albo go zdemontować? traktorek służy mi tylko do odśnieżania więc raczej wom nie będzie potrzebny. Ew czy taki wom bądz całą tą skrzynke da sie naprawić?
Jeśli tak to gdzie szukać części do tego? Pewnie to jakieś zembatki i łożyska.
Ewentualnie czy ktoś wie od czego jest ta cała skrzynka redukcyjna? bo może kupie gdzieś cała w dobrym stanie i przełoże.
Bądz jeszcze jeden pomysł od czego taka skrzynka może pasować bez żadnych przerubek? silnik tam jest andoria 2CA 90 a skrzynia z lublina.

Bardzo prosze o pomoc bo traktorek jest mi potrzebny do pracy a teraz moge jeździć tylko na biegach terenowych bo na szosowych chce cały reduktor wyrwać z mocowań.

Będe bardzo wdzięczny za każdą pomoc. To mój pierwszy kontakt z traktorem dlatego chciałem wszystko dokładnie opisać bo fachowych terminów jeszcze nie znam.:)
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: Bolszewik »

Daj fotografię pojazdu to prędzej ktoś pomoże.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Ciągniczek Elpol

Post autor: Deleted_User »

Podaje link do allegro bo fotki teraz nie zrobie

http://www.allegro.pl/item847901840_cia ... doria.html

Dzięki za poprawienie linku.
Mam jeszcze jedno pytanie. W silniku andorii 2ca90 jest świeca żarowa wkręcona w kolektor ssący ale do niej idzie przewód paliwowy i nad nią jest taki mały zbiorniczek. Przypuszczam że żeby ona działała to trzeba do tego zbiorniczka nalać jakiegoś paliwa i przy rozruchu najpierw zapala sie to paliwo rozgrzewa kolektor i wtedy zapala traktorek. Tylko czego tam mam nalać? oleju napędowego? benzyny? nafty? dynaturatu? prosze o pomoc bo niemam pojęcia.
ODPOWIEDZ