Walka ze śniegiem

Ogólnie o ciągnikach
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: Bolszewik »

A, to już rozumiem. Dźwignia byłaby lepsza bo szybsza. Tylko czy przełożenie pozwoli na względnie łatwe operowanie. Ja wiem że poćwiczyć dobrze ale żeby to nie była katorga z podnoszeniem.

Rozważ też elektryczny, nie koniecznie musi to być gotowy zestaw (wtedy może wyjść taniej lub nawet za darmo).
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
piotrbpm
Posty: 72
Rejestracja: 19 paź 2007, 14:08

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: piotrbpm »

Witam proszę o rzucenie oka na mój projekt czy ma sen?

Obrazek

To wirnikowy odśnieżacz na wom :) do małego ciągniczka
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: olowaty »

Nie bardzo kumam o co chodzi w tym rysunku. Opisz zasadę działania.

http://www.vidoemo.com/yvideo.php?i=LWx ... nowblower=
Zobacz to.
piotrbpm
Posty: 72
Rejestracja: 19 paź 2007, 14:08

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: piotrbpm »

Hmm to proste z wałka WOM lecimy na reduktor (bo zbyt szybkie obroty wirnika nie będą wskazane :/ ) Za reduktorem są umieszczone łopatki na wałku na końcach gumowe kwadraty które będą szurać po ziemi zgarniając śnieg:) na bok
http://www.przeklej.pl/plik/odsniezacz-jpg-0008n0cls6jo
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: olowaty »

Aaa! To tak. Żeby odśnieżyć na raz na szerokość ciągnika, to musiałbyś zrobić wirnik o średnicy około 2 m.
piotrbpm
Posty: 72
Rejestracja: 19 paź 2007, 14:08

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: piotrbpm »

Ja chce na 2 razy:) mój Yanmarek ma 120cm szerokośći:) ale dziękuje za linka, zaraz pokaże co można by zrobić do ciągnika na tej zasadzie:)

Już skończone ,wykorzystałem pomysł z linka w takim czymś :)

Z tyły ciągniczka zamontuje lej który będzie zbierał śnieg który trafi na niebieską część, która wprowadzi śnieg do wirnika a ten wyrzuci go z boku :) Rozwiązanie o tyle lepsze ze nie potrzebna żadna przekładnia ,myślę że obroty 500obr/min nie będą zabójstwem dla konstrukcji :)
Nie ma tu ślimakowej prowadnicy bo trudno było by zrobić jej napęd i sama ślimacznica hmm trzeba by było się pobawić :)
Można by jeszcze regulować tym trójkątem by na raz pobierał śnieg według uznania

Obrazek
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: olowaty »

No to już lepiej. A nie lepiej zrobić coś takiego:
http://www.forge22.com/wallpaper/standa ... 201600.jpg
Tylko oczywiście w odpowiedniej proporcji. ;)
piotrbpm
Posty: 72
Rejestracja: 19 paź 2007, 14:08

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: piotrbpm »

A jak to działa :D? Wiem że się kreci ale gdzie podzieje się śnieg?. Myślę że to co teraz narysowałem mogło by zdać egzamin:)
Niestety nie mogę jechać tyłem bo mam tylko napęd na tylnią oś i do tego pod górkę wiec nie da rady
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: drax »

A ja Wam powiem, że w poniedziałkowe i wtorkowe popołudnie zrobiłem pług i dzisiaj się przydał :) niestety nie wziąłem na plac telefonu i nie miałem żadnego filmiku etc. może jutro zrobię jak śniegu dopada
piotrbpm
Posty: 72
Rejestracja: 19 paź 2007, 14:08

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: piotrbpm »

Regulacja zbieranego śniegu:)

Obrazek
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: Bolszewik »

Piotrbpm to co narysowałeś widziałem dziś na drodze. Z tą różnicą że była to maszyna dość duża zaczepiona do C-360 (lub innego o podobnej wielkości). Nie było tam widać żadnej regulacji szerokości, choć wykluczam że takowa była, bo to ustrojstwo stało kawałek od głównej drogi. W każdym razie na boki wystawało poza obrys ciągnika na ok 50-70 cm. Pracowało w to w zestawie. Najpierw Ciężarówka ze spychem zgarniała śnieg z drogi, z tyłu jechał poboczem traktor i wyrzucał śnieg aż za rów.

To na pociągu to teoretycznie najprostsze i najskuteczniejsze tylko że trzeba by sobie założyć peryskop do ciągnika. Gdzieś widziałem filmik jak to działa.

******

Wczoraj sobie odśnieżałem, a dziś musiałem od nowa. W sumie nawet nie tyle napadało co nawiało. Jak zgarnia się śnieg na bok to robią się wały śnieżne po bokach drogi. Później wieje wiatr i robi za nimi pryzmy luźnego śniegu. Żeby tego uniknąć i choć trochę obniżyć te wały zamierzam jutro przywiązać jakąś grubą dechę do spycha podnieść go w górę i odrzucić maksymalnie na bok w pole śnieg.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: olowaty »

Dobre z tym peryskopem. Zawsze można zrobić 2 wirniki o mniejszej średnicy.
Wersja bezperyskowpowa:
Obrazek
Panowie! A może przerobić z dmuchawy do zboża/siana? Kiedyś proponowałem taki pomysł, ale nie było odzewu.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: Bolszewik »

No to jeszcze zwróć uwagę że ten Unimag ma na pace silnik. Zgadnij po co, ano po to żeby kręcić te wirniki wywalić śnieg kilka metrów dalej i osiągnąć sensowną wydajność. Zaś silnik samochodu odpowiada tylko za transport agregatu. Efektywna szerokość pracy tego ustrojstwa to pewnie ok. 2,5 m liczę więc lekko że potrzeba w sumie z 250 - 300 KM żeby to działało. Teraz proponuje zastanowić się jaką kto mocą dysponuje w swoim sprzęcie tak żeby zamiast spodziewanej "Niagary" śniegu nie uzyskał ciurkania ze starego kranu :smilewinkgrin:

Ja nikogo nie zniechęcam do pracy pomysłów konstrukcji itd. tylko trzeba liczyć siły na zamiary i dodać do tego aspekt ekonomiczny. Dziś mamy śnieżną zimę ale za rok ? Wirnikowy pług to temat naprawdę dla nielicznej grupy ludzi którzy mieszkają w górach i notorycznie zawiewa im drogę. Do tego tej drogi naprawdę mają sensowny kawałek, bo jeśli zawiewa np. 100 m nawet na wysokość 1 m to chyba lepiej kupić sobie ładowacz na przód który z pewnością przyda się nie tylko zimą.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: olowaty »

No ja nie każę robić takiego. To tylko sugestie, jakie są fabryczne rozwiązania. Zawsze można d... poparzyć, ale w pokrzywy nas... jak to moja Babcia mawiała. ;)
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: Bolszewik »

No nie każdy potrzebuje jechać z takim ustrojstwem 30 km/h i wywalać śnieg 10 m w górę. Chodzi mi tylko żeby nie przekroczyć granic absurdu, oraz żeby nie przeliczyć się z efektywnością. Widziałem pług wirnikowy zapinany na ładowarkę czołową zamiast łyżki. Był to kompletny zestaw który zawierał silnik czterocylindrowy na oko o mocy ok 100 KM.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
piotrbpm
Posty: 72
Rejestracja: 19 paź 2007, 14:08

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: piotrbpm »

Lepiej zrobię jak będzie się jechało do tyłu:)

http://www.vidoemo.com/yvideo.php?i=bUl ... snowblower

Tak jak tu pan ma:)
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: Bolszewik »

Tak najprościej i najłatwiej.

Choć na przód jest znacznie wygodniej z tym że roboty o wiele więcej.

Takie jak z filmiku można trafić na allegro, ceny są różne.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
piotrbpm
Posty: 72
Rejestracja: 19 paź 2007, 14:08

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: piotrbpm »

Obrazek
Obrazek
Ostatecznie robię coś takiego ciągane do tyłu :) Jakie obroty sa potrzebne to takiego czegoś ?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: Bolszewik »

Do małego kup sobie to:

http://www.allegro.pl/item903842735_plu ... ikowy.html

Z pewnością nie zrobisz taniej, wystarczy dorobić mocowanie i dać napęd w sumie 1500 zł max.

Pooglądaj może wpadniesz na lepszy pomysł:

http://www.allegro.pl/listing/search.ph ... +wirnikowy

Jak się podaje link zbiorczy do allegro to URL nie robi, cóż: ctrl+c, ctrl+t, ctrl+v ...

Obroty z wałka 540 chyba wystarczą bo duży wirnik daje dużą prędkość kątową. Zresztą w Yamarze masz chyba kilka prędkości wałka ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
piotrbpm
Posty: 72
Rejestracja: 19 paź 2007, 14:08

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: piotrbpm »

Aż 3 ,najszybciej kręci się chyba z 1200obr :)
Hmm mój projekt będzie o wiele tańszy jak wszystko wycenie to dam znać co robiłem krok po kroku:) może ktoś skorzysta:)
ODPOWIEDZ