przedni naped JUMZ-a

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
ar2di2speed
Posty: 34
Rejestracja: 19 sty 2010, 17:30

przedni naped JUMZ-a

Post autor: ar2di2speed »

witam!nieublagana ekonomia zmusila mnie do zmiany maszyny z T-25 na JUMZ-6!:)(po drodze byl jeszcze c 360 ale to nie to!)i w zwiazku z tym mam pytanie czy ktos widzial lub wie czy produkowano JUMZ-y z przednim napedem?:confused: pozdrawiam! Artur
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: drax »

Masz zamiar dopiero kupić sprzęt czy już kupiłeś ? Jeśi masz zamiar kupić ( nie wiem jaki areał etc.) ale zastanawiałeś się może nad Fortschrittem ? 120 KM, napęd 4x4, ogrzewanie w kabinie za 6-10 tyś
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: damber »

Chcesz założyć przedni napęd do JUMZ-a?

Nie wiem czy są JUMZ-y z napędem 4x4, ale może by się dało założyć przedni napęd z ciągnika BELARUS - budową są chyba podobne.
Facebook. old URSUS tractor
ar2di2speed
Posty: 34
Rejestracja: 19 sty 2010, 17:30

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: ar2di2speed »

fortschritta 323 pozyczam od brata!a JUMZ-a kupilem jako koparke rolnicza i osprzet tylni posadzilem na osobnym podwoziu(taki ruski cyklop made in sam!:lol:) a traktorkiem sobie robie w polu! ciagnie 4 skiby 35cm i na 1ha jesiennej orki pije ok 17 litrow ON.a JUMZ to wlasnie bialorus, i jest to zupelnie co innego niz MTZ tak ze stamtad przod bylo by ciezko dopasowac!:no: poniewaz zima mi tu troche dokucza a tak sie sklada ze mam z przodu lamiesz to ide troche poodpychac drogi(kto tym w telewizji prognozy pisze?:confused:) ciekawi mnie tez czy sprzet odpali?:) mam tu tez patent z malego wladzia(12/24v) a jest 14 stopni w plecy!ten przedni naped czasem by sie przydal i tak sobie pomyslalem ze przeciez tyle odmian sprzetu co wielki brat robil to moze i takie cos wymyslil!:smilewinkgrin:
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: Bolszewik »

Sprawdź czy na skrzyni biegów są otwory do wyprowadzenia przedniego napędu, bądź coś co je choćby ogólnie przypomina. Jeśli Rosjanie przewidzieli taką możliwość choćby teoretycznie to na pewno znajdzie to odzwierciedlenie w odlewach itd. Dopasowanie przedniego napędu od czegoś jest teoretycznie niemal zawsze możliwe jednak zazwyczaj ekonomicznie już ma to średni sens. Gdzieś czytałem o C-360 z przednim napędem koszt przeróbki ok. 10 tyś.

Pomysł z rozrusznikiem 24V nie jest zły tylko jak to zrealizowałeś. Jeśli po prostu dałeś 24V zwykły rozrusznik 12V to uważam to za zły pomysł. Odbije się to bowiem na trwałości rozrusznika. Zresztą jeśli sprzęt jest sprawny, paliwo dobre to T-25 pali przy -20 st C bez problemu.

Ar2di2speed - czy koniecznie musisz co drugie zdanie kończyć wykrzyknikiem ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: olowaty »

Były JUMZ-y z przednim napędem. Zaadoptowany był most od Gaza 53 a później 67. Był to prototyp, wyszło mało sztuk. Gdzieś miałem link do strony, ale znikł.
Awatar użytkownika
krypton
Posty: 200
Rejestracja: 02 wrz 2009, 21:16

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: krypton »

Oglądałem takiego JUMZa . Wyjście na przedni napęd miał z tej przystawki, która w koparce napędza Pompy hydrauliczne, główną i pomocniczą.
ar2di2speed
Posty: 34
Rejestracja: 19 sty 2010, 17:30

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: ar2di2speed »

witam!rozrusznik zostal stary 12v w zwiazku z czym przekaznik 12/24 musial byc uruchamiany recznie,osobnym przyciskiem. zaczynales krecic normalnie na 12v i wtedy dopiero przelaczales na 24v. :lol: u mnie dzialalo to jakies 8 lat i rozrusznik nie protestowal!:yes: teraz mam to w JUMZ-ie i wczoraj tez zagadal mimo garazu pod chmurka i -14! co do pokrywy na skrzyni to jest ta o ktorej pisal krypton. w wersji koparki budowlanej jest tam przystawka pompy a w ciagniku rolniczym jest tam sprezarka! prawdopodobnie jest to napedzane stalym przelozeniem od walka sprzeglowego z pominieciem skrzyni biegow tak ze bylby tylko jeden bieg przedniej osi. sa tez pokrywy lozysk dyferencjalu i mysle ze jak juz to chyba tam:confused:
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: Bolszewik »

Trwałość i niezawodność rozrusznika jest twoją prywatną sprawą, ale jeśli chodzi tyle czasu na dwukrotnie wyższym napięciu to chcąc nie chcąc trzepa przyznać że rozrusznik jest solidny.

Jeśli byłby tylko jeden bieg to de facto nie da się tego użytkować normalnie. Pomijam już tu sprawę że zapewne dopasowanie obrotów przednich i tylnych kół byłoby ekstremalnie trudne.
Jeśli już przedni napęd to taki który normalnie działa. Radzę poszukać na stronach zza wschodniej granicy może coś się uda. Myślę że najłatwiej i najsensowniej pd względem ekonomicznym byłoby po prosty wymiana na sprzęt który ma fabryczny przedni napęd. Nawet jeśli uda Ci się dokonać przeróbki to zawsze będzie to maszyna nietypowa której serwisowanie jest kosztowne kłopotliwe itd.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ar2di2speed
Posty: 34
Rejestracja: 19 sty 2010, 17:30

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: ar2di2speed »

dlatego wlasnie chcialem sie dowiedziec czy cos takiego bylo produkowane! bo jezeli tylko kilka prototypow i koszt bedzie rowny lub wiekszy od wartosci traktorka to rzeczywiscie mija sie to z celem!:yes:
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: olowaty »

http://belarus-tractor.com/en/main.aspx?guid=1751
Zobacz tutaj. Model & i później 7m. Początkowo testowali przedni most od GAZ 67 czapajew, ale nie dał rady. Później stosowano z GAZ 63 i ten już wytrzymywał.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: damber »

Myślałem, że JUMZ-y miały tylko napęd na jedną oś - a tu prosze 4x4 i na dodatek resorowany przedni napędB)
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: krzmaz7 »

Przepraszam, że tak wtrącam poza tematem, ale MTZ-1 bardzo Amerykański jak na Rosjanina (nie ukrywam, że mi się spodobał).
Awatar użytkownika
Janusz1959
Posty: 170
Rejestracja: 23 lut 2008, 19:16

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: Janusz1959 »

Było sporo.
ar2di2speed
Posty: 34
Rejestracja: 19 sty 2010, 17:30

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: ar2di2speed »

faktycznie,ten pierwszy tak bardzo przypomina konstrukcja amwrykanskiego john deere tego z lezacym silnikiem! ale to chyba jednak jest MTZ a jumz to calkiem inna konstrukcja,podobna tylko zewnetrznie!:yes: udalo mi sie tam wyczytac ze mialy dziewiecio przekladniowa skrzynie biegow czyli jak MTZ a JUMZ ma 2x5 plus 2 do tylu ale moge sie mylic:confused:
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: Deleted_User »

ar2di2speed
Posty: 34
Rejestracja: 19 sty 2010, 17:30

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: ar2di2speed »

faktycznie,nie spotykane u nas modele.:yes: wyglada na to ze starsze typy jumza nie wyszly poza prototyp 4x4. czy to wegierskie strony ogloszen?
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: Deleted_User »

tak to jest węgierska strona,nie wiem czy do dzisiaj ich nie klepią na ukrainie



to chyba ten link
http://www.tradekey.com/selloffer_view/id/2752604.htm
,zad jest z jumza a silnik z mtz
ar2di2speed
Posty: 34
Rejestracja: 19 sty 2010, 17:30

RE: przedni naped JUMZ-a

Post autor: ar2di2speed »

calkiem fajne maszyny:yes:ciekawe jak te nowe,na takim full wypasie sie spisuja bo najwieksza zaleta JUMZ-a 6a/m to prostota!:lol:w mysl zasady czego nie ma to sie nie zepsuje.fakt ze na zbytni komfort nie ma co liczyc i ze przy zmianie biegu mozna wybic sobie reke ze stawu barkowego ale to w koncu wol roboczy a nie limuzyna mlodej pary.:smilewinkgrin:
ODPOWIEDZ