RE: Trzeszczy przy odpalaniu

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: Trzeszczy przy odpalaniu

Post autor: baro »

Ale wtedy kręci czy niekreci? Może bendiks się już kończy? Jaki to ciągnik bądź maszyna?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Trzeszczy przy odpalaniu

Post autor: Bolszewik »

Bendix - przepuszcza,

automat - nie wyciąga widełkami do końca bendixu,

wieniec - może być "wygryziony".
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Trzeszczy przy odpalaniu

Post autor: marek »

Można podejrzewać wieniec na kole zamachowym do wymiany.Ten sam wieniec możesz zdjąć i założyć odwrotnie.Wytarte zęby w jednym miejscu.Możesz też mieć zapieczony bendix i ciężko i nie całkowicie się wysuwa .Wymontuj rozrusznik i przesmaruj ślimak na którym bendix się wysuwa .
Awatar użytkownika
Witek2010
Posty: 152
Rejestracja: 07 cze 2010, 21:14

RE: Trzeszczy przy odpalaniu

Post autor: Witek2010 »

raczej wieniec do wymiany. u mnie to samo jest już prawie nie zapala. Ściąg rozrusznik i zobacz czy zjechany jest wieniec.
Darcio
Posty: 81
Rejestracja: 11 sie 2007, 20:28

RE: Trzeszczy przy odpalaniu

Post autor: Darcio »

Jeżeli zużyte są zęby na wieńcu, to możesz spróbować zdjąć go z koła zamachowego i zamontować go stroną nieużywaną. W niektórych konstrukcjach jest taka opcja.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Trzeszczy przy odpalaniu

Post autor: Bolszewik »

Jak już go zdejmiesz to załóż nowy nie jest to duży wydatek.

Można odwrócić, czasami wystarczy nieco przesunąć wieniec po obwodzie koła zamachowego. Silnik tak staje że rozrusznik zawsze łapie w dwóch miejscach na przeciw siebie, zużyte jest ok. 5 cm zębów (po obwodzie) więc jak przesuniesz go o jakieś 15 cm to będzie dobrze.

Ja to bym najpierw wykręcił rozrusznik, wyciągnął odprężnik i zobaczył jak zużyte są zęby. Jeśli nie są bardzo zjedzone to spróbował bym wymienić bendix. Nowy trybik bendixa będzie większy i załapie za zęby nawet trochę zużyte.

Wymiana potrwa z godzinkę, a przy tym zrobić to możesz w ciepłym i dogodnym miejscu. Wymiana zaś czy przestawienie wieńca wiąże się z rozpołowieniem ciągnika i mnóstwem roboty.

Zresztą jeśli założysz nowy wieniec (czy obrócisz stary) to bez sensu katować go starą zębatką więc tego wydatku ( ok. 70 zł ) i tak nie unikniesz.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Trzeszczy przy odpalaniu

Post autor: papiszon »

Ja w swoim suprze obracałem wieniec i wiem, że jest trochę pracy. Przy zakładani, wieniec trzeba podgrzać, wtedy lekko wejdzie, a jak ostygnie to
zaciśnie się dobrze na kole. Zbijać też lepiej podgrzany, bo jak mocno osadzony to zaklepiesz zęby (miękki materiał). Przy okazji zeszlifuj końce zębów tak, jak to jest w zębatce bendiksa, aby bez stuknięć wchodziła w zęby wieńca.

A propos bendiksa. Gdzieś powinienem mieć używany, tylko muszę go poszukać.
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Trzeszczy przy odpalaniu

Post autor: papiszon »

Napisałem Ci, że to sporo roboty. Trzeba rozpołowić traktor, zdjąć koło zamachowe i zbić wieniec, najlepiej podgrzewając go. Uzębienie wieńca zużywa się najczęściej na niewielkim odcinku, tylko w tym miejscu gdzie rozpoczyna pracę rozrusznik. Zaznacz to miejsce np. kredą na kole zamachowym i obróć wieniec tak, żeby część z dobrymi zębami właśnie w tym miejscu wypadała. Przed wbiciem wieńca, podgrzej go. Temperatura ok. 100 stopni wystarczy i wtedy dopiero załóż go na koło.
Ale proponowałbym najpierw sprawdzić rozrusznik (bendix).
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Trzeszczy przy odpalaniu

Post autor: papiszon »

Tak się kolego robi, jeśli wieniec jest osadzony na stożku. Nie da się go obrócić tylko można go przesunąć obwodowo. Nie wiem jak jest w "rusinie", ale jeśli spiłuje się czoła zębów tak, żeby uzębienie bendiksa wchodziło z poślizgiem to będzie spokój na ładnych perę lat. U mnie 12 lat tak chodzi i nic nie zgrzyta, bo nie ma prawa.
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Trzeszczy przy odpalaniu

Post autor: papiszon »

Nie będę się sprzeczał, każdy robi po swojemu. Pisałem tylko, że nie każdy wieniec da się odwrócić. A mój super nie stoi na pokaz, tylko pracuje jako jedyny traktor w moim gospodarstwie ( 10 ha) i od wiosny do zimy odpalany jest kilka, jeśli nie kilkanaście, razy codziennie.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Trzeszczy przy odpalaniu

Post autor: Bolszewik »

Zacznij od przeglądu rozrusznika, a wieniec jeśli zakładać to nowy (max 100 zł).

Takie jest moje prywatne zdanie.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ODPOWIEDZ