Dzik czy c308?

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
adamosky
Posty: 5
Rejestracja: 01 mar 2012, 10:49

Dzik czy c308?

Post autor: adamosky »

Witam serdecznie!
Otóż zamierzam kupic dzika ewentualnie c-308 moje pytanie który bedzie lepszy? Zamierzam wozic nieduzo drzewa z lasu.
Chodzi mi o awaryjnosc i dostep do czesci, funkcjonalnosc.
pozdrawiam i licze na waszą pomoc.
MARIO83
Posty: 180
Rejestracja: 10 paź 2008, 21:43

RE: Dzik czy c308?

Post autor: MARIO83 »

Jeżeli chodzi o dostęp części do zdecydowanie łatwiej jest dostać do dzika ponieważ dzików wyprodukowano dużo więcej niż ursusów. Natomiast jeżeli chodzi o wartość kolekcjonerską to napewno Ursus C-308 bo ich zostało już niewiele.
adamosky
Posty: 5
Rejestracja: 01 mar 2012, 10:49

RE: Dzik czy c308?

Post autor: adamosky »

a jak sie różnia budową silnika, awaryjność?
MARIO83
Posty: 180
Rejestracja: 10 paź 2008, 21:43

RE: Dzik czy c308?

Post autor: MARIO83 »

Silniki są taki same, natomiast cała reszta ma inną budowę. Co do awaryjności to ja po kapitalnych remonach nie mam żadnym problemów z nimi. Mają prostą budowę i to jest ich atut.
Awatar użytkownika
GMalec
Posty: 381
Rejestracja: 05 sty 2012, 22:13

RE: Dzik czy c308?

Post autor: GMalec »

tak jak mówia koledzy dzika bierz ja miałem pare dni temu całego dzika bez silnika za 300zł i ktos mi go sprzatna z przed nosa:o ale nadal poluje bo musze go miec w swojej kolekcji
adamosky
Posty: 5
Rejestracja: 01 mar 2012, 10:49

RE: Dzik czy c308?

Post autor: adamosky »

no tak tylko jesli bym wzial dzika to musze niestety pare groszy jeszcze wkladac by go wyremontowac. Z tego co wiem nic nie było naprawiane. Ale jest na chodzie i silnik dobrze pracuje. Prosze mi powiedziec jeszcze jak ze skrzynia biegów wyglada sprawa. Czy czesci są takie same?
Awatar użytkownika
0rex0
Posty: 122
Rejestracja: 24 sie 2011, 19:20

RE: Dzik czy c308?

Post autor: 0rex0 »

Skrzynia biegów jest zupełnie inna. W Dziku trzeba zwrócić uwagę na zużywające się mechanizm różnicowy i koła zębate zwolnic. Jeśli masz możliwość zdemontowania silnika to pod nim jest taka blacha gdzie można obejrzeć mechanizm różnicowy.
adamosky
Posty: 5
Rejestracja: 01 mar 2012, 10:49

RE: Dzik czy c308?

Post autor: adamosky »

Jakies fotko i instruktaż? bede bardzo wdzieczny, kupując nie chciałbym wpasc w dodatkowe koszty. bede bardzo wdzieczny
Awatar użytkownika
Santi2006
Posty: 302
Rejestracja: 17 maja 2009, 12:17

RE: Dzik czy c308?

Post autor: Santi2006 »

Włączę się do tematu. Kupuj dzika do niego części od groma. Mechanizm wysiada jak nie pilnujesz podstawowych spraw poluzowanych nakrętek itp. I będziesz używał z głową np nie przeginał z ciężarem ciągniętym. Ursus też dobry ale jak coś ci nawali to siadać i płakać bo części brak a jak już dostaniesz to ceny że głowa boli. Dzik jest prosty jak budowa cepa sprzęgło tarczowe jak w aucie zawsze ciągnie w ursusie sprzęgło odśrodkowe bieg zmienisz dopiero po zatrzymaniu często się ślizga . Itp itd z doświadczenia za dzikiem za Ursusem do kolekcji.
Awatar użytkownika
0rex0
Posty: 122
Rejestracja: 24 sie 2011, 19:20

RE: Dzik czy c308?

Post autor: 0rex0 »

Nie mówię, że kolega adamosky sam zepsuje sobie mechanizm różnicowy ale przy zakupie warto to sprawdzić. Fotki jutro postaram się wrzucić jakieś.
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: Dzik czy c308?

Post autor: baro »

Powiem ci tak do 1tyś zł o dzika igielke przy którym nic niebędziesz musial robić ciężko znaleść są to 2sówowe silniki mają swoje bolączki jezeli masz jakas podstawowa wiedze techniczką to to dzik jest dla ciebie, Jeżeli nie moze ci być cieżko..
Awatar użytkownika
Santi2006
Posty: 302
Rejestracja: 17 maja 2009, 12:17

RE: Dzik czy c308?

Post autor: Santi2006 »

Nie miałem na myśli że ktoś ma uszkodzić sobie mechanizm. Popieram sprawdzenie przed zakupem ponieważ mechanizm różnicowy to spory koszt. Miałem to na myśli iż sporo użytkowników jak kupiło w latach 60 dzika tak do tej pory nawet nie wymienili oleju. Już nie w jednym dziku widziałem w skrzyni była maź przypominajaca smar z błotem a nie ojej, nie mówiąc już o jakiś okresowych przeglądach. Dopiero jak nawali albo coś wali że nie idzie jechać wówczas coś się robi. Dobre sprawdzenie przed zakupem uchroni nas od dodatkowych kłopotów. Dobrze utrzymany Dzik jest na lata.
adamosky
Posty: 5
Rejestracja: 01 mar 2012, 10:49

RE: Dzik czy c308?

Post autor: adamosky »

:DZ góry Dzieki wielkie, koledzy! :D



Obecnie mam fortschritta e931 w eleganckim stanie wrecz nowy, kupilem go własnie do ciagniecia drewna. Niesttey ani razu nie uzywany tylko jeden test. :D Bedzie troszke za słaby do ciagniecia przyczepki no i wolniejszy pewnie od dzika, szkoda go katowac by przyczepke ciągnał. Chociaż sprobowalem podczepic przyczepke samochodowa 220x120 (paka) naładowana drewnem to ładnie sobie poradzil. Ale tylko krótki odcinek 100metrów dla testu. mimo to fortschrittek swietna sprawa bo mozna mnostwo narzedzi podczepiac. no ale ja nie mam tyle ziemi aby cos takiego trzymac i zeby bylo na tyle potrzebne.
Tak z ciekawości czy mozecie mi podac wymiary dzika + przyczepka taka niska kola na zew. Gdybym juz jechal kupic to nie wiem czy musze miec lawete czy na busa wejdzie. (dzik i przyczepka) ewentualnie przyczepka na przyczepke :Dwitam czy ktos pokaze mi obiecane foteczki ? :D
Awatar użytkownika
0rex0
Posty: 122
Rejestracja: 24 sie 2011, 19:20

RE: Dzik czy c308?

Post autor: 0rex0 »

Obiecane fotki. Lepiej późno niz wcale. :P Na zdjęciach widac uszkodzone części z mojej skrzyni biegów oraz lokalizację blachy pod którą mozna znależć ów mechanizm. Na zdjęciu widać skrzynię biegów po zdjeciu silnika.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
MARIO83
Posty: 180
Rejestracja: 10 paź 2008, 21:43

RE: Dzik czy c308?

Post autor: MARIO83 »

Dane techniczne i wymiary przyczepki T-800
Obrazek
ODPOWIEDZ