Smutna wiadomość

Wszystko co dotyczy czasów minionych, wspomnienia itp.
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

Smutna wiadomość

Post autor: Ursus c-325 »

Szperając w internecie natknąłem się na przykrą wiadomość: Pierwsza Traktorzystka PRL-u (p. Magdalena Figur jakby ktoś nie wiedział) odeszła w zapomnieniu. :( :( Najstraszniejsze jest jednak to, że w dzisiejszych czasach nie pamięta się o zasługach ludzi za PRL-u. :upset: Nie będę się rozpisywał: http://kwidzyn.naszemiasto.pl/wydarzenia/760185.html
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Smutna wiadomość

Post autor: Ursus »

Rzeczywiście przykra wiadomość :( Wpadliśmy swego czasu nawet z Rafałem na pomysł czy by czasem nie dało się jej odnaleźć i przeprowadzić z nią taki jakby wywiad do opublikowania na RT. Był również pomysł nadania jej tytułu Honorowego Członka Klubu Traktor i Maszyna - niestety już za późno. Mam film na VHS o tej kobiecie pt. Dziewczyna z plakatu. Naprawdę bardzo podziwiałem tą kobiete i w sumie nadal podziwiam pomimo, że nie ma jej już wśród nas.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Smutna wiadomość

Post autor: Marcin125p »

:(. Naprawdę szkoda. :( - smutne jest to że teraz o takich ludziach nikt nie chce pamiętać. No cóż możemy tylko wspominać Tę kobietę i zmówić modlitwę za jej duszę...
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: Smutna wiadomość

Post autor: Ursus c-325 »

Niestety w naszych czasach, kiedy to wszyscy tak znienawidzili PRL i socjalizm, nie wspomina się o osobach zasłużonych. Jednak w ten sposób kierujący krajem tworzą swój "mały komunizm" tzn. tak jak w PRL-u wielu informacji media nie podawały, żeby nie zaszkodzić wizerunkowi kraju, tak i teraz nie podają "niewygodnych" wiadomości.
wojt
Posty: 28
Rejestracja: 27 lip 2007, 19:55

RE: Smutna wiadomość

Post autor: wojt »

no szkoda:(jeszcze niedawno o niej sie dowiedziałem,czytałem gdzies jakiś artykuł
Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 195
Rejestracja: 09 paź 2006, 19:18

RE: Smutna wiadomość

Post autor: Mirek »

To faktycznie smutna wiadomość. Niech pierwsza traktorzystka RP spoczywa w spokoju!!!!:(
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Smutna wiadomość

Post autor: Ursus »

TUTAJ podawałem linka do artykułu o Magdalenie Figur.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Smutna wiadomość

Post autor: Jacek ze Skansena »

Chciałem poznać tą Panią. Nie wiedziałem o jej sytuacji. Myślę, że trzeba dotrzeć do rodziny "Naszej Traktorzystki" i opisać jej historię. Gdzie jest to miejsce gdzie mieszkała. Kto zna miejsce zamieszkania rodziny? Podajcie. Kogoś tam wyslemy lub sam pojadę.
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Smutna wiadomość

Post autor: rafal »

Jacek pojadę tam z Tobą. Mysle , że chyba bedzie kłopot ze znalezieniem rodziny , skoro tylko siostry zakonne prowadziły opiekę. Może jednak przez ten dom pomocy dało by się dotrzeć.
Załuję tylko że się nie pospieszyłem z odnalezieniem Pani Magdaleny.
Nie mniej jednak honorowy tytuł należy przyznać, może nawet w uroczystych okolicznościach.
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: Smutna wiadomość

Post autor: Ursus c-325 »

Ona chyba nie miała dzieci ani męża. Przeczytałem jeszcze raz ten wywiad z nią. I zrobiło mi się wstyd, że jestem Polakiem. Tyle wycierpiała. Nikt się nią nie zajął oprócz znajomych i Sióstr. W PRL-u na pewno zadbanoby o nią.
Ale popieram próbę odnalezienia kogoś z jej rodziny. Nadanie jej tytułu Honorowego Członka Klubu też. Bardzo dobrze wyglądałoby to na następnym Festiwalu. I w relacjach telewizyjnych by pokazali. Naprawdę byłoby fajnie.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Smutna wiadomość

Post autor: Ursus »

Synów chyba nie miała, ale miała pasierbów - pamiętam to z filmu. Myślę, że można by się jakoś z Panem Józefem Kanią spotkać - o ile pamiętam również z tego filmu to był sołtys czy wójt. Postaram się w wolnej chwili ten film jeszcze raz obejrzeć i może będę mógł coś więcej powiedzieć.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Smutna wiadomość

Post autor: Marcin125p »

Mam pomysł - co prawda troszkę do tematu nie pasuje ale napiszę. ^Ursus jak masz tę kasetę to co sądzisz o tym żeby ją w czasie oglądania np filmować cyfrówką i wrzucić na youtube ?.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Smutna wiadomość

Post autor: Ursus »

Niewykonalne - zaraz by moderatorzy pewnie usuneli na YT. Nie ma na to praw autorskich.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Smutna wiadomość

Post autor: Marcin125p »

OK. Rozumiem ale swoją drogą powinni film o Pani Magdalenie puścić w TV ale chyba tego nie zrobią jak wszystko (no prawie) z PRL-u uważają za zło :upset:
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Smutna wiadomość

Post autor: Ursus »

Napiszę do TVP - może się uda. Chociaż już kiedyś z tego co pamiętam pisałem i nie dostałem odpowiedzi nawet. :uhoh:



Napisałem. Zobaczymy jaką dadzą odpowiedź. Poprosiłem o przesłanie mi uzasadnienia decyzji nawet w przypadku, gdy propozycja moja nie byłaby możliwa do zrealizowania. Wspomniałem, że niedawno zmarła bohaterka filmu i byłaby to okazja (nie wiem czy to dobre słowo) do uczczenia jej pamięci.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Smutna wiadomość

Post autor: rafal »

z TVP może byc problem, bo teraz tv jest polityczna a takie tematy to mogą być treści nieodpowiednie. Nie mniej jednak nie traćmy nadziei.
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: Smutna wiadomość

Post autor: Ursus c-325 »

Tak chłopaki. Trzeba się za to zabrać. Nikt o Niej nie pamiętał, ale my będziemy.

Ja bym jeszcze zamieścił na stronce (tu gdzie wpisuje się ważne dla Nas Retrotraktorzystów wydarzenia) zdjęcie p. Magdy przepasane kirem. Pod spodem napis np. "Pamiętamy". Co sądzicie?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Smutna wiadomość

Post autor: Ursus »

Coś pomyślimy :D Czekam jeszcze na odpowiedź z TVP - powinna w ciągu kilku dni nadejść. Jak pisałem odnośnie Wilkowic to odpisali po 2 dniach.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Smutna wiadomość

Post autor: Jacek ze Skansena »

Ja narazie czekam na ustalenia.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Smutna wiadomość

Post autor: Ursus »

Narazie czekamy na odpowiedź z TVP. Ale to jakby osobna sprawa. Możesz Jacek rozpocząć poszukiwania na własną rękę też.



------------------------------------------
Niestety nie dostałem do dziś żadnej odpowiedzi z TVP :@ Widzę, że jednak za obecnych rządów wspominanie o bohaterce komunizmu nie będzie możliwe - jak oni nawet 4 Pancernych chcieli zakazać :rol:



Jakby ktoś chciał poczytać to wklejam opis tego filmu zaczerpnięty z portalu http://www.filmpolski.pl
W maju 1949 roku w Wilanowie kazali jej wsiąść na traktor - amerykański był, bo wtedy jeszcze nie mieliśmy własnych. Ruszyła, zagapiła się i wjechała na mur. To wydarzenie było potem przedstawione w serialu "Dom". Z tą różnicą, że w filmie na siodełku siedziała Ewa - Joanna Pacuła. W rzeczywistości zdjęcia robiono Magdalenie Figur i to ona była bohaterską traktorzystką z plakatu, choć wtedy jeszcze nie wiedziała, że ta maszyna stanie się najważniejsza w jej życiu. Motoryzacja interesowała ją od dziecka, zawsze patrzyła ojcu na ręce, kiedy coś robił. W lutym 1949 roku skwapliwie skorzystała więc z możliwości ukończenia kursu dla traktorzystów. Uczestniczyło w nim 40 mężczyzn, ona i jeszcze jedna dziewczyna. Koleżanka zrezygnowała. Magdalena Figur już się nie rozstała z traktorem. Przepracowała na nim 45 lat, w najtrudniejszych warunkach. Na wielkich połaciach ugorów, pod groźbą wylecenia w powietrze na poniemieckich minach. Zawsze starała się pracować jak najlepiej i nieodmiennie być tamtą dzielną dziewczyną z plakatu, która trudzi się, by plony były wysokie. Była tak dobrą traktorzystką, że podlegali jej mężczyźni. Orała dokładnie, tak jak trzeba. O traktorze wiedziała wszystko. O tę maszynę potrafiła zadbać lepiej niż o siebie. Od nieustannego warkotu, w którym pozostawała całymi dniami, dziś niedosłyszy, a jednak, kiedy jedzie traktor, po odgłosie pracy silnika nadal umie bezbłędnie postawić diagnozę: czy maszyna jest zdrowa, czy też może z winy leniwego kierowcy coś jej dolega. W pierwszych powojennych latach była bohaterką pochodów pierwszomajowych i uroczystości dożynkowych. Na swoim traktorze jechała na czele parad, uczestniczyła w propagandowych pokazach. W 1952 roku podczas Święta Plonów uścisnął jej dłoń prezydent Bierut. Była dumna. Z tamtych lat pozostał jej słynny plakat, dyplomy uznania i spory stosik odznaczeń państwowych i odznak, które dziś coś znaczą jedynie dla niej. Pozostał też traktor. Tamten pierwszy oddała do muzeum, ale na 35-lecie PRL pracownicy Ursusa podarowali jej ciągnik C-36. Służy do dziś. Dba o niego bardzo. Ciągle przegląda każdą część. Smaruje co trzeba. Myje. Wymyśliła też sposób, by uchronić maszynę przed kardzieżą. Brat i bratowa, pasierbowie, wnukowie i sąsiedzi nie mają wątpliwości: w całej okolicy nie było takiej pracownicy, jak Magdalena. Orka była dla niej najważniejsza. W tej pracy nie dorównał jej nikt. Wszystko umiała załatwić. Wolała traktor od mężczyzn. Był jej miłością. Jest nią miłością i dziś, życie osobiste więc nie ułożyło się jej za dobrze. Schorowana, sterana ciężką pracą Magdalena Figur opowiada w filmie o sobie, oglądając pamiątki z młodości, a także archiwalne kroniki, w których ją uwieczniono, a które - ku zaskoczeniu bohaterki - realizatorom dokumentu udało się odnaleźć. Legendarna dziewczyna z plakatu opowiada o sobie w swoim skromnym gospodarstwie i w sanatorium, do którego pojechała pierwszy raz w życiu, choć przez swoją miłość do traktora niedomaga od wielu już lat. [PAT]



Wpadłem przed chwilą na pomysł, że może warto byłoby napisać maila do autorki scenariusza do filmu - Ewy Pięty. No i podczas przeszukiwania otchłani internetu trafiłem na kolejną smutną wiadomość. Otóż Ewa Pięta zmarła dnia 23 października 2006r. w wieku zaledwie 38 lat :(
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ