Motofura

Wszystko co dotyczy czasów minionych, wspomnienia itp.
colt
Posty: 93
Rejestracja: 06 gru 2007, 18:18

Motofura

Post autor: colt »

Pamiętam z późnego dzieciństwa , czytając miesięcznik "Traktor" bardzo podobał mi się projekt motofury ,chyba z OBRu z Bielska ,było kilka jeżdżących prototypów,chyba jeszcze dzisiaj byłyby te pojazdy bardzo pomocne na wsi.Fajny był dział o SAMach i te zdjęcia sexkombajnów na ostatniej stronie. Być może znajdę na strychu całe roczniki.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Motofura

Post autor: Ursus »

A co to były te sexkombajny ?? ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
colt
Posty: 93
Rejestracja: 06 gru 2007, 18:18

RE: Motofura

Post autor: colt »

Dziewczyny z Playboya
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Motofura

Post autor: Ursus »

Aaa ;) To nie wiedziałem, że w gazetach rolniczych były takie strony :P
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
colt
Posty: 93
Rejestracja: 06 gru 2007, 18:18

RE: Motofura

Post autor: colt »

to była chyba jedyna z tego typu.Nigdzie wewnątrz nie było nigdy słowa komentarza na ten temat. Był to fajny " odprężacz" w czasach gospodarki planowej.
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Motofura

Post autor: drandrzej »

jesli możesz - zeskanuj zdjęcia i podaj link
mam na myśli motofurę , nie "naprężacz" oczywiście :D
colt
Posty: 93
Rejestracja: 06 gru 2007, 18:18

RE: Motofura

Post autor: colt »

Przy najbliższej okazji postaram się to zrobić , wiąże to się z wyprawą do mojego rodzinnego domu i przeszukaniem strychu , którego nikt praktycznie nie odwiedzał od 15 lat.garść danych które pamiętam:silnik od malucha,zawieszenie sztywne, mocowanie tylnego sztywnego mostu obrotowe na rurze,która szła przez całą długość fury i była jednocześnie ramą lub częścią ramy ,a wewnątrz biegł wał napędowy. Kabina lub odkryty jak furmanka lub tylko daszek , prędkośc max 25 km/h.
Awatar użytkownika
ZIDAN
Posty: 229
Rejestracja: 21 wrz 2008, 20:08

RE: Motofura

Post autor: ZIDAN »

Posiadam jeden egzemplarz miesięcznika "Traktor" ale nie znalazłem tam nic o takich rzeczach.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Motofura

Post autor: Bolszewik »

Jedźcie w góry tam dużo takich wynalazków na WSK + most żuka itp. Widziałem nawet zestaw oparty na Harley Davidson + jakiś most i fura.

Możliwe że znalazł by coś fabrycznego.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
DjSTONKA
Posty: 38
Rejestracja: 14 cze 2009, 10:00

RE: Motofura

Post autor: DjSTONKA »

Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Motofura

Post autor: hubert »

Cos podobnego, tylko, że na silnik elektryczny ze Stalowej Woli jeździ jeszcze w Spale w OPO:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Szczepan-1990
Posty: 628
Rejestracja: 22 sty 2007, 13:46

RE: Motofura

Post autor: Szczepan-1990 »

To tylko podobieństwo, każde PKP to ma;) u mnie na wiosce stoi Motofura Oryginalna ;)
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Motofura

Post autor: hubert »

PKP rzadko jeżdże ale to skupiło moją uwagę, nawet fajnie się tym jeździ tylko tak jakoś dziwnie bez sprzęgła... tylko hamulec i gaz:D
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Motofura

Post autor: Bolszewik »

W zakładach przemysłowych i na poczcie było tego mnóstwo (starszy model miał bardziej okrągłą "maskę")

Ładowność do 2 t, akumulatory wytrzymywały zwykle 2-3 dni.

Co do motofury to pomysł był dobry (poza układem kierowniczym z żuka który jest ...). W tamtych czasach pewnie by się przyjęło. Taki fabryczny SAM.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
krypton
Posty: 200
Rejestracja: 02 wrz 2009, 21:16

RE: Motofura

Post autor: krypton »

Czytam o tej autofurze z linku, i powiem wam że nie o tą autofurę chodziło. Pierwsza autofura powstała w OBR FSM w Bielsku Białej i oparta była na podzespołach Fiata 126p. Był to mniej wiecej końcowy Gierek. Był na ten temat artykuł w Motorze, zbudowano kilka prototypów i sprawa ucichła. Nik jeszcze wtedy nie myślał o silniku diesla w takim sprzęcie. Maluchowski zespół napędowy umieszczono w poprzek, zablokowano mechanizm różnicowy, a jednego wyjscia półosi wychodził wał napędowy. OBR miał wiele takich ciekawych rozwiązań np. Bąbel czy maluch z silnikiem z przodu.

pozdrawiamhttp://www.cadblog.pl/Prototypy_z_Bielska_1.htm
ODPOWIEDZ