Dzik 2 - remont

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
piorun1234
Posty: 228
Rejestracja: 24 maja 2011, 20:55

Dzik 2 - remont

Post autor: piorun1234 »

Witam
Stałem się posiadaczem ciągnika jednoosiowego Dzik 2 z 1970 roku. W komplecie była przyczepa z wywrotem, lisek, pług obrotowy oraz jakaś brona. Posiada komplet umów sprzedaży. Przyjechał do mnie z Ropczyc. Stan do remontu, opony kaplica, brak przedniej lampy, najprawdopodobniej spalona cewka zapłonowa, linki do wymiany. Reszta się okaże przy rozbiórce. Mam nadzieję że mi pomożecie w przywróceniu jego świetności.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
piorun1234
Posty: 228
Rejestracja: 24 maja 2011, 20:55

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: piorun1234 »

Dzisiaj wyciąglem zwierzynę do garażu. Śruby się nawet odkręcają. Tylko mam problem ze zdjęciem obciążnikow za kołach. Trzy śruby się odkręciły ale obciążnik nie chce zejść. Kłódke od skrzynki narzędziowe przeciąłem a tam niespodzianka, śrubokręt, kombinerki i klucz do świecy z epoki.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: Ursus »

Gratulacje :) Fajny komin :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Muran001
Posty: 316
Rejestracja: 31 gru 2011, 12:23

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: Muran001 »

Gratuluję i powodzenia przy pracach!
https://www.olx.pl/d/oferta/kultywator- ... VtUd9.html

Czy myślałeś o poszukaniu do dzika kultywatora? Powyżej podrzucam linka.
piorun1234
Posty: 228
Rejestracja: 24 maja 2011, 20:55

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: piorun1234 »

Najchetniej szukam glebogryzarki do Dzika.
Po obstukaniu obciążnik zewnętrzny dopuścił ale ten drugi ani myślał pójść. Przy użyciu młotka bezwładnościowego puściły obciążniki kół. Dokopałem się do kol stozkowych przekładni głównej i są w świetnym stanie. Traktorek nie zjechał oryginalnych opon i zapewne dalej by były ale są tak popękane że szok.
Silnik zdjęty i jedna tarcza sprzęgła ok a na drugiej kończy się zupełnie wieloklin i muszę znalesc jakaś inna. Na wałku sprzęgłowym także ślady pracy tarcz.
Po zdjęciu głowicy dużego progu na cylindrze nie ma ale tłok już luźny w cylindrze.
Śruby na śrubokręt doprowadzają mnie do obłędu.
Jakby ktoś miał tarcze sprzęgła lub wałek sprzęgłowy na zbyciu dajcie znać.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: Ursus »

Atak i koło talerzowe wyglądają świetnie :)
Obciążniki nieźle są czasem przyklejone, nie raz z tym walczyłem.

Skrzynię będziesz rozbierał? Wymieniał łożyska? Czy zostawiasz jak jest?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
piorun1234
Posty: 228
Rejestracja: 24 maja 2011, 20:55

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: piorun1234 »

Muszę zdjąć piasty kół i wymienić simeringi na osiach bo leją. Łożyska nie mają żadnych luzów, na pół osiach nie ma żadnych luzów więc skrzyni bym nie ruszał.
Silnik dostanie nadwymiarowego tloka, jak ściągnę przedni dekiel od zapłonu to zobaczę co z wałem, ale od strony sprzęgła nie ma luzów.
Od czego idzie dobrać te gumowe osłonki do wybierakow biegów?
piorun1234
Posty: 228
Rejestracja: 24 maja 2011, 20:55

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: piorun1234 »

Po podgrzaniu i śrubokrętem udarowym nieszczęsna śruba od przedniego dekla poluzowała się, poszła kawałek i ukręciła się. Luz na łożyskach wału dość duży i wal wymaga regeneracji.
Regenerować wal czy szukać w dobrym stanie?
Magnesy w kole magnesowym słabe, da się do takiego koła zamachowego założyć zapłon CDI?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: Ursus »

Do takiego koła łatwiej niż do starszego założyć CDI.
Wał możesz szukać lepszy lub regenerować, ale trzeba zweryfikować jaki stan karteru, bo często karter też wywalony w miejscu osadzenia łożysk i uszczelnienia. Wiem, że na Facebooku się ogłasza - mam jak coś namiary - Adrian ze Środy Śląskiej, który robi na uszczelniacze te silniki.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
piorun1234
Posty: 228
Rejestracja: 24 maja 2011, 20:55

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: piorun1234 »

Zrobiłem ściągacz do piast kół, bo muszę wymienić lejące simeringi. Jedna strona poszła spoko a druga ani drgnie, trzeba grzać palnikiem. Musiałem dorobić klucz 36 rurowy do okręcenia koła zamachowego w silniku, bo nasadka nie podejdzie ani płaskim. Jeszcze po wiercić ściągacz do koła silnika i do sprzęgła i silnik rozebrany będzie.
Jak ktoś chce mam na zbyciu oryginalne gniazdo i kawałek wtyczki do przyczepki. Trochę brudne ale w doskonałym stanie. Oddam w dobre ręce za free
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Jak ktoś ma na zbyciu stara piastę i półoś to przygarnę. Nie musi być nowa, może być krzywa pogięta, pęknięta. Chodzi mi na wzór. Zobaczę z jakiego materiału jest oska zrobiona, jaka jej twardość, w celu dorobienia nowych. Informacjami podzielę się.
piorun1234
Posty: 228
Rejestracja: 24 maja 2011, 20:55

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: piorun1234 »

Przydatne narzedzia podczas rozbiórki to mtotek, śrubokręt udarowy, palnik, musiałem dorobić klucz rurowy 36 do silnika i ściągacze.
Obrazek
Szpilka M12 do ściągacza z hipermarketu poddała się przy jednej piascie ale ruszyła ja. Muszę kupić utwardzania szpilkę.
piorun1234
Posty: 228
Rejestracja: 24 maja 2011, 20:55

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: piorun1234 »

Koło zamachowe zdjęte, silnik rozpolowiony. Łożysko od strony koła zamachowego zupełnie padnięte, rozwaliło aluminiowa obudowę karteru i szukam sprawnego silnika...
Musze powiększyć kliny w sworzniach od dyszla, bo jest luz.
Dorwałem gumowa osłonkę do dźwigni blokad. Muszę dorobić nowe regulacje do sprzęgła i hamulca bo tak zardzewiały że szok.
W przyszłym tygodniu odwracam skrzynie i biorę się za dorabianie nowych osie kół i piasty.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: Ursus »

Kupiłeś tą osłonę co podawałem?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
piorun1234
Posty: 228
Rejestracja: 24 maja 2011, 20:55

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: piorun1234 »

Ta kupiłem przed pandemią bo kupowałem zestaw naprawczy do pompy hamulcowej uaz do ciągnika SAM taty i nie było oryginalnej osłony tylko sprzedawca zamawiał te, bo pasowały. A że kupiłem jedna na zaś i akurat pasuje... Zostaje zakup tej drugiej.
Dorobiłem nowe regulacje do linek sprzęgła i hamulca. Kto wymislil chory gwint 16 x 1. Musiałem zainwestowac w gwintownik, ale się udało. Na pewno nie zardzewieje bo to nierdzewka.

Obrazek
Dorobiłem także nóżkę bo stara była tak krzywa i zardzewiała że szkoda gadać.

Obrazek
Material na piasty jest, jeszcze zostaje zamówić na półosie tylko muszę rozpolowic skrzynie i pomierzyć.
Jako ciekawostkę dodam że gniazdo przyczepki kupowane w sklepie rolniczym ma gumowe uszczelnienia i jest dobrze wykonane ale za to wtyczka to tylko w sklepie samochodowym bo te rolnicze to dziadostwo.
piorun1234
Posty: 228
Rejestracja: 24 maja 2011, 20:55

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: piorun1234 »

Kupilem tarcze sprzeglowa w świetnym stanie, nowy nominalny tłok, gościu ma jeszcze gdzieś nowy cylinder ale musi poszukać. Dodał gratis koło talezowe.
Szukam nadal karterow do silnika nie wybitnych pod łożyskami.
Dzieki szukaniu części do Dzika, poznałem dużo ciekawych ludzi. Tak to by poszło do sklepu u by się kupiło.
piorun1234
Posty: 228
Rejestracja: 24 maja 2011, 20:55

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: piorun1234 »

Walczyłem z obskurowaniem piast że stali 40HMT. Piasty będą szersze z tyłu o 20 mm bo takie miałem kawałki. Zeszło mi łącznie 3 godziny roboty z wywierceniem otworu. Przewiduję jeszcze 4 godziny na obróbkę wykańczająca z wywierceniem otworów pod szpilki itp. plus muszę zlecić dlutowanie pod kliny. Zobaczymy ile to czasu wyjdzie.
Podczas mierzenia starej piasty odkryłem wewnątrz niej podtoczenia z korkiem lub sznurem łojowym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
piorun1234
Posty: 228
Rejestracja: 24 maja 2011, 20:55

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: piorun1234 »

Wiecie może jaki kolor lakieru był oryginalnie w Dziku?
Stare opony były 16-6.00, można założyć troszkę szersze? Ma to być wersja gospodarcza ciągnika ale na pokazach także chciałbym się zaprezentowac.
Czeka mnie rozbiórka skrzyni biegów bo muszę dorobić nowe półosie kół i od razu wymienię łożyska. Zaczepy także muszę powykręcać i uszczelnić bo widać wycieki oleju.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: Ursus »

Kolorów było kilka. Czerwone, zielone. W jakie barwy celujesz?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
piorun1234
Posty: 228
Rejestracja: 24 maja 2011, 20:55

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: piorun1234 »

Czerwony, taki jaki był oryginalnie pomalowany najbardziej mi się podoba. Znasz Paweł może kod lakieru w palecie RAL?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Dzik 2 - remont

Post autor: Ursus »

Ja mam pomalowany RAL 3020, ale były też takie bardziej buraczkowe
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ