Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Awatar użytkownika
aro1963
Posty: 44
Rejestracja: 01 mar 2012, 19:34

Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: aro1963 »

Witam wszystkich
Od roku jestem posiadaczem dwóch sprawnych Nośników narzędzi RS-09, które kupiłem w celu odrestaurowania. Może wypomnę, że nie jestem handlarzem ale pasjonatem "zabytków" i ciekawych konstrukcji. Potrzebowałem małego "czegoś" do poskromienia trawy na dużej działce, i tak w ręce wpadły mi RS-y. W tym temacie będę starał się opisywać na bieżąco jak toczą się losy mojego traktora. Proszę o komentarze, jakieś wskazówki, dobre rady od ludzi którzy mają doświadczenie w tych sprawach. Temat może ciągnąć się dość długo z racji tego że jest to typowe zajęcie hobbistyczne, którym relaksuje się po pracy.

A teraz może trochę zdjęć. Tak prezentował się zaraz po zakupie, wszystko sprawne, działające, silnik mruczy*rofl*

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zaraz po zakupie wszystko zostało umyte myjką ciśnieniową i powoli przymierzałem się do rozbiórki

Obrazek

W między czasie trafił mi się jeszcze jeden silnik na chodzie.

Obrazek

Część rzeczy trafiła do piaskowania, część rzeczy została rozłożona na czynniki piersze i posegregowana

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chwilowo projekt stanął w miejscu z racji 3tygodniowego wyjazdu jak i zimy. Wróciły już rzeczy z piaskowania. Skrzynia też już została złożona na nowych częściach. Nie było przy niej dużo roboty bo była w dobrej kondycji. Wszystkie zdjęcia i informację postaram się wrzucić w najbliższym czasie. Pozdrawiam
makumba
Posty: 169
Rejestracja: 05 mar 2011, 16:45

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: makumba »

witamy powodzenia przy remoncie ,wiesz może gdzie dostać komplet uszczelek silnika do rs
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12234
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: Ursus »

No pięknie :) Podoba mi się ta fotka "zagraconego" podwórka! :) Mam w swoich zbiorach podobną, jedynie pochodzenie części nieco inne ;)

Życzę powodzenia, będę kibicował!
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: Wicher »

Nooo, aż miło popatrzeć! :D
I tacy ludzie bardzo się przydają - "mamoo a ten Pan ma jeszcze więcej "złomu" niż ja i nikt o to do Niego pretensji nie ma" :D :D :D
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
aro1963
Posty: 44
Rejestracja: 01 mar 2012, 19:34

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: aro1963 »

~makumba nauczony doświadczeniem (remont WSK dudek, NSU 250) wiem ze lepiej uszczelkę wyciąć własnoręcznie bo te które kupowałem nie były dobrej jakości. W RS-ie nie ma uszczelki pod głowicą. A uszczelek silikonowych nie polecam.


Dodaję parę zdjęć z remontu skrzyni.
Tak wyglądała tuż przed:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tak po: (pomalowana specjalnym podkładem)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Imponująca ilość wymienionych łożysk

Obrazek

Nie chciałbym robić nikomu reklamy ale prowadząc 20 lat usługi "Mechanika Maszyn w zakresie obróbki skrawaniem metali" z czystym sumieniem mogę polecić łożyska ze strony http://spintech.pl/index.php Ja kupowałem 1 gatunek łożysk i muszę przyznać że chodź drogie to warte swojej ceny.
Awatar użytkownika
GMalec
Posty: 381
Rejestracja: 05 sty 2012, 22:13

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: GMalec »

o 2 rsy i sporo czesci pogratulowac teraz tylko zyczyc duzo zapału ja tez posiadam rsa robie mu generalny remont silnika na nowych czesciach skrzyni i wogóle cały
makumba
Posty: 169
Rejestracja: 05 mar 2011, 16:45

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: makumba »

ja osobiście nie potrzebuje tylko mój mechanik który robił mi 325 potrzebuje dla kogoś i składa silnik rs najpilniej potrzebuje chyba na rurki laski popychaczy to co z tym problamem radzisz co mam mu powiedzieć?
Awatar użytkownika
aro1963
Posty: 44
Rejestracja: 01 mar 2012, 19:34

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: aro1963 »

Do remontu silnika jeszcze daleko, ale myślę że osłony popychaczy przerobię dotaczając nowe końcówki na grube oringi.

A to zdjęcie powycinanych uszczelek (polecam papierowe)

Obrazek
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: jacek0106 »

Witam.Gratuluję zapału. Już widać jaki będzie efekt końcowy tego projektu, dlatego że wszystko robione osobiście i z pasją. Pozdrawiam i życzę zdrowia, bo pracy masę jest.

P.S.
A dziadowskie łożyska to rzeczywiście potrafią nieraz prace zniweczyć.
Awatar użytkownika
aro1963
Posty: 44
Rejestracja: 01 mar 2012, 19:34

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: aro1963 »

Dziękuje za pozdrowienia i kibicowanie. ~jacek0106 widzę że jesteś miłośnikiem Vag grupy jak mój syn.
Pozdravwiam

A oto efekt mojej 25 godzinnej pracy. Zregenerowany układ kierowniczy już po złożeniu.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: damber »

Lubie takie tematy, bo wiele ciekawego można się dowiedzieć o danej maszynie. Tak patrząc na pierwszą fotke, to mam wrażenie, że ciężko było się użytkownikom przyzwyczaić do wyglądu ciągnika bez "maski" :D Większość RS-ów które widziałem miały pozakładane jakieś maski z innych ciągników.

Pozdrawiam *tup*
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
aro1963
Posty: 44
Rejestracja: 01 mar 2012, 19:34

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: aro1963 »

Rzeczywiście ~damber, ciężko jest się przyzwyczaić prowadząc RS-a do samej ramy. Nieoszukująca się zapożyczanie frontów od innych traktorów służy Rs-owi i nadaje mu bardziej pospolitego wyglądu:p


A to zdjęcia gratów które wróciły z piaskowania:

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Teraz zabieram się za łatanie dziur w błotnikach...
Awatar użytkownika
C360-3P
Posty: 219
Rejestracja: 03 lut 2008, 11:37

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: C360-3P »

Mnie także czeka naprawa układu kierowniczego.Podpowiedz jak i czyn regenerowałeś krzyżaki układu kier
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: bossmann »

NO TO DALES CZADU. niezle ....
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12234
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: Ursus »

Fajnie się ogląda jak RS wraca do formy :) Te ciągniki mimo, że już wiekowe, to jakoś tak są mało dostrzegane chyba przez kolekcjonerów. Mało ich na zlotach, mało ich odnowionych, a sporo jeszcze po wsiach widać.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
aro1963
Posty: 44
Rejestracja: 01 mar 2012, 19:34

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: aro1963 »

C360-3P napisał/a:
Mnie także czeka naprawa układu kierowniczego.Podpowiedz jak i czyn regenerowałeś krzyżaki układu kier
Regeneracja polegała na zmniejszeniu wymiaru kuli na łączeniu "wkładek" krzyżaka i dorobieniu tulei zewnętrznych z lekkim wciskiem (stare były wyrobione i rozciągnięte w miejscu łączenia) dorobienie i dopasowanie kwadratu łączącego drążek
^Ursus napisał/a:
Fajnie się ogląda jak RS wraca do formy :) Te ciągniki mimo, że już wiekowe, to jakoś tak są mało dostrzegane chyba przez kolekcjonerów. Mało ich na zlotach, mało ich odnowionych, a sporo jeszcze po wsiach widać.

Mi również się wydaje że ludzie nie interesują się Rs-ami tak jak na to zasługują, chociaż na zachodzie dobrze odrestaurowany RS kosztuje krocie. Obiecuje że jak tylko uporam się ze swoim, to będę podnosił frekwencję każdego zlotu.



Skończyłem regeneracje błotników. Było z nimi mnóstwo zabawy. Najpierw pozaspawywałem wszystkie dziury a tam gdzie było to koniecznie dospawałem łaty z blachy. Finalnie wyglądało to jak psu z ty***ka. Nie chciałem robić fuszerki i po dniu przerwy czekając aż ostygnę, że tyle czasu i pracy poszło na marne zdecydowałem się zrobić sam nowe błotniki (same płaszcze)

Najpierw zacząłem od wygięcia blachy :

Obrazek

A potem spawałem kolejne elementy:

Obrazek

Obrazek

Na zdjęciach wygląda to bardzo prosto ale wierzcie mi że jest z tym bardzo dużo rzeźby. Aktualnie błotniki są w trakcie szlifowania, po skończeniu trafia do kąpieli cynkowej



Witam
Chwilowo brak aktualizacji spowodowany brakiem czasu. Wczoraj odebrałem małe graty, które są już po pisaku i ocynku, Pod koniec tygodnia odbieram błotniki.

Obrazek
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: Wicher »

Ale będzie bestia!:D
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12234
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: Ursus »

No widzę, że już rdzy się nie dasz :D

Jaki jest koszt takiego cynkowania?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: jacek0106 »

Witam. Te błotniki to kupa roboty, ale też widać że miałeś dobrą giętarkę. A co do wartości odrestaurowanego sprzetu na zachodzie to masz świętą rację, że maszyna zrobiona w twoim stylu będzie tam zawsze 2 razy tyle warta co w Polsce. Tam pracę się ceni, i kolekcjonerzy zamożniejsi. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Nośnik Narzędzi RS-09 odrestaurowywanie

Post autor: drandrzej »

porządna robota , miło popatrzeć
ja wciąż łudzę się że i u nas taka praca będzie coraz bardziej doceniana
ODPOWIEDZ