C325 Różne pytania itp.

Wszystko o naszych Ursusach
s301d
Posty: 83
Rejestracja: 29 lis 2015, 17:30

C325 Różne pytania itp.

Post autor: s301d »

Witam
Mam taki problem ponieważ stary rozrusznik mi się zepsuł no i znalazłem na warsztacie jeszcze jeden no i jak masę podłącze pod rozrusznika a plus pod kabel wychodzący z rozrusznika to iskrzy jaka może być przyczyna dodam że miałem go rozebrany i wszystko ok szczotki jak nowe tak samo komutator oraz wirnik rozrusznik jest prawdopodobnie nowy lub w bardzo dobrym stanie.
Może to być przez to że są źle podłączone te 2 szczotki które się podłącza pod komutator czy to jedno ?
Chodzi o rozrusznik z ursusa c325.
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: bossmann »

podłącz dobrze i wtedy wyeliminujesz jeden z błędów. podłącz masę do obudowy ,kabel plusów so śruby 13 stki i ten samczyk w bendyksie na krutko plusem dotknij, wtedy rozrusznik ma wydać dźwięk i spaść ze stołu ci na stopę. *yes**yes*
Lanzman
Posty: 40
Rejestracja: 05 sie 2012, 9:52

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: Lanzman »

bossmann napisał/a:
ten samczyk w bendyksie na krutko plusem dotknij, wtedy rozrusznik ma wydać dźwięk i spaść ze stołu ci na stopę. *yes**yes*
Przypominam, że bendiks nie zawiera żadnych samczyków. Bendiks to zębatka np. w C-45 lub jednokierunkowy zespół sprzęgający np. w C-360 który jest z przodu rozrusznika i jego zadaniem jest kręcić kołem zamachowym w celu uruchomienia silnika.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: marek »

Przez rozrusznik pod obciążeniem plynie prąd ok 180 amper zależy od jego mocy, więc musi iskrzyć. Co innego jak się coś fajczy.Bendix to ta zębatka, natomiast to o czym pisze bossmann to automat lub przekaźnik rozrusznika.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: Majo »

bossmann napisał/a:
podłącz dobrze i wtedy wyeliminujesz jeden z błędów. podłącz masę do obudowy ,kabel plusów so śruby 13 stki i ten samczyk w bendyksie na krutko plusem dotknij, wtedy rozrusznik ma wydać dźwięk i spaść ze stołu ci na stopę. *yes**yes*
Podłączenie, o którym piszesz nie ma znaczenia. Nie ważne czy dasz plus na masę czy na elektromagnes (oraz na szczotki) rozrusznik będzie działał tak samo.
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: wojtek12321 »

Majo napisał/a:Nie ważne czy dasz plus na masę czy na elektromagnes (oraz na szczotki) rozrusznik będzie działał tak samo.
Może nieważne, ale raz będzie kręcił w jedną stronę, a w drugim przypadku będzie kręcił w drugą...toż to przecież silnik prądu stałego i zależnie jak podłączysz plus - minus zmienia się kierunek obrotów...
s301d
Posty: 83
Rejestracja: 29 lis 2015, 17:30

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: s301d »

Bo gdy podłącze zasilanie to iskrzy ale nie kręci.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: marek »

Majo ma rację .Co prawda rozrusznik to silnik prądu stalego, ale niezależnie od podlączenia +- kręci się zawsze w jedną stronę.
Gdzie dotykasz i jak iskrzy slabo czy mocno?Dotykasz bezpośrednio do linki wychodzącej z rozrusznika? Jezeli iskrzy slabo to zawieszona szczotka lub przerwa w obwodzie. Jeżeli mocno to może być zwarty. Sprawdź UM -ką czy nie ma przebicia na masę.
s301d
Posty: 83
Rejestracja: 29 lis 2015, 17:30

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: s301d »

Dotykam kabla który wychodzi z stojanu ponieważ nie założyłem jeszcze elektromagnesu(to jest ten kabel który przykręca się do elektrowłącznika).Iskrzy dość mocno a iskrzy gdy dotykam tego kabla od szczotek.A mam takie pytanie czy jeśli zrobił bym flansze ok 20-25 mm aby przejść z rozrusznika c325 na c-330 z reduktorem tylko czy nie będzie za mało wchodził ten rozrusznik jeżeli dam flansze.Szczotki nie są zawieszone.A co to UM-ką bo nie wiem ;/
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: Majo »

marek napisał/a:
Majo ma rację .Co prawda rozrusznik to silnik prądu stalego, ale niezależnie od podlączenia +- kręci się zawsze w jedną stronę. A co innego podlączenie cewki elektromagnesu, tu zmieniając biegunowość podlączenia rozrusznika trzeba przelutować (obrócić) cewkę.Bo inaczej zamiast wciągać będzie wypychać rdzeń.
Gdzie dotykasz i jak iskrzy slabo czy mocno?Dotykasz bezpośrednio do linki wychodzącej z rozrusznika? Jezeli iskrzy slabo to zawieszona szczotka lub przerwa w obwodzie. Jeżeli mocno to może być zwarty. Sprawdź UM -ką czy nie ma przebicia na masę.
Dokładnie. Zmieniając podłączenie rozrusznika obracamy cały układ. Jeśli chcielibyśmy zmienić kierunek wirowania trzeba zmienić (odwrócić) jedno uzwojenie, albo twornika albo wzbudzenia.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: Wicher »

Dobra Panowie proponuję zacząć od najprostszej sprawy-do czego podłączasz ten rozrusznik na próbę? musi to być odpowiednie źródło prądu, np. zdrowy akumulator lub wózek rozruchowy...
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
s301d
Posty: 83
Rejestracja: 29 lis 2015, 17:30

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: s301d »

Rozrusznik podłączam pod akumulator 80 ah prąd rozruchowy ok 750 a.A i zapomniałem napisać rozrusznik mam wyjęty z ciągnika i próbowałem na wyciągniętym.A akumulator jest dobry i dobrze naładowany ponieważ odpalałem na nim inny ciągnik.
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: AndrzejD21 »

Jak na moje doświadczenie odpalanie ciągnika na aku 80Ah po prostu jest bez sensu, bo aku ma za małą pojemność. *pissed*

W c360 są dwa akumulatory 6V 195Ah połączone w szereg, więc mamy 12V ok.400Ah, ten ma niecałą 1/4 tej pojemności.

Owszem na "sucho" można kręcić rozrusznikiem, ale nie pod obciążeniem silnika...
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: Majo »

Połączenie szeregowe akumulatorów podnosi ich napięcie wyjsciowe na instalację. Po to są łączone szeregowo żeby otrzymać z dwóch 6V - 12V.
Łączenie równoległe dałoby większą zdolność prądową.

Więc nieprawdą jest, że w 60-tce dysponujemy pojemnością 390Ah.


Co do pojemności. Załóżmy, że rozrusznik ma 3kW na instalacji 12V. Więc przy pracy ciągłej pobiera 250A. Przypominam jeszcze o udarze rozruchowym, ale jest on na tyle krótki, że przy rozsądnym uruchamaniu (tzn. nie co 2 min.) akumulator spokojnie wytrzyma. Sam mam w 30-tce 95Ah i jak na razie jest w super stanie.

Małe akumulatory sprawdzają się lepiej przy pracy z prądnicą, gdzie duże prawie zawsze są niedoładowane.
s301d
Posty: 83
Rejestracja: 29 lis 2015, 17:30

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: s301d »

Macie jeszcze jakieś pomysły na ten rozrusznik jak znajdę u siebie to zmienię stojan bo chyba mam.
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: bossmann »

zwarcie gdzieś. rozebrać i przejęć. dać zdjęcia tu i sa fachowcy co podpowiedzą. zawsze myślałem ze bendyksie to elektromagnez. ... he he. musze się przestawić. ale powiem wam jeszcze jedno. kiedyś na zwolnice mówiłem "dzwonnice " a to dlatego że tak usłyszałem od jakiegoś majstra ..... wstyd ale cóż da rady jeszcze się czegoś nauczyć i przyznać do błędu. *tup*<br><br><br><br>[quote]
s301d
Posty: 83
Rejestracja: 29 lis 2015, 17:30

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: s301d »

Dobra przyczyną było brak styku do masy rozrusznik kręci i jest ok.Jak rozpoznać czy wirnik i stojan jest ok ? bo mam dużo części do tych rozruszników używanych i nie wiem które są ok.
A na tym akumulatorze 80 ah 750 a odpalam już kupę czasu :)
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: Majo »

Sprawdź wizualnie, załóż do traktora i sprawdź czy ma moc. Jeśli pracuje "cicho" i bez problemu kręci to jest OK. Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie to daj na ekspertyzę do warsztatu.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: marek »

Glówną awarią rozrusznika jest przebicie na masę lub wylutowanie uzwojenia wirnika przy komutatorze.Pierwsze sprawdzisz miernikiem a drugie wizualnie.Do mechanicznych; wytarcie tulejek, zawieszenie szczotek i zatarcie bendixu lub wypalenie styków przekaźnika.Przy remoncie należy też przetoczyć komutator.
bossmann napisał/a:
kiedyś na zwolnice mówiłem "dzwonnice " a to dlatego że tak usłyszałem . *tup*<br><br><br><br>
Może temu majstrowi chodzilo o zwrotnice żuka bo tam górny wahacz jest nazywany dzwonem.*no*
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: C325 Różne pytania itp.

Post autor: bossmann »

nie nie... pomagał em mu ją ściągać ta dzwonnice *sarcasm* naprawdę. eh.
ODPOWIEDZ