Problem z rejestracją Ursus c 328

Wszystko o naszych Ursusach
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Wiesiek »

No i oto chodzi! Czeka mnie jeszcze poprawka w dwóch dowodach rejestracyjnych C325 i C328. ta sama sytuacja z masami i przyczepami. Właśnie.... słusznie zauważyłeś: dwa miejsca siedzące! W instrukcji Capków jest napisane: siedzenie pomocnika kierowcy. Dawno już o tym myślałem. Dlaczego nie mogę z żoną w niedziele pojechać na spacer? Tylko trzeba trafić na jakiegoś rozsądnego diagnostę pojechać na przegląd z oryginałem instrukcji.
Teraz uchylę rąbka informacji: :D Kupiłem gotowca po remoncie! :D Wirus kolekcjonerki ma się coraz lepiej. ;) Majorek zarejestrowany już wczoraj. Nie zdążyłem się podeprzeć Twoimi danymi Paweł, ale jakoś poszło. Waga wpisana 2290 kG, ( nie pomyśleli o wodzie w oponach hehe) masa zespołu pojazdów 10500kg. Tak mam napisane w miękkim dowodzie. W Twardym dowodzie ma być już wszystko tak jak trzeba.
Jeszcze chwilkę poczekajcie, oficjalne fotki Majorka będą niebawem na RT.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Ursus »

No to jestem ciekaw :) Cieszę się bardzo, że coraz więcej starych traktorów ma "sielskie życie" :D

U mnie w dokumentach z Majorka jest liczba miejsc siedzących również 2. Diagnosta się śmiał jak rejestrowałem Supra - tam są 3 - że autobus chce zrobić z ciągnika :lol:

Ogromnie ciekaw jestem Majorka po remoncie - zatem proszę nie każ długo czekać i zakładaj temat Majorkowi - a tu już niech zostanie temat na dywagacje o rejestracji C-328 :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
zdziaszek
Posty: 213
Rejestracja: 02 sie 2008, 18:00

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: zdziaszek »

Mój super ma 1 miejsce siedzące i 2 stojące bo tak było w dokumentach homologacyjnych - tak stwierdził i wpisał diagnosta. :)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Ursus »

Czyli masz jedynego na świecie Supra, którym możesz wozić dwóch gości na belce legalnie :lol:
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
zdziaszek
Posty: 213
Rejestracja: 02 sie 2008, 18:00

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: zdziaszek »

Ciekawe co by zrobił Pan funkcjonariusz zatrzymując takiego supra z dwoma pasażerami na belce i czytając wpis w dowodzie ?? :lol: :geek:
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: bergman31 »

Wiesiek mam C325 i ze względu na brak instalacji pneumatycznej do sterowania hamulcami przyczepy, przepisy ograniczają mnie do 5000kg, w przypadku gdy przyczepa ma hamulec najazdowy lub gdy przyczepa wyposażona jest w inny hamulec, którego obsługa możliwa jest z miejsca kierowcy.

Paweł fa C-4011 maksymalna masa przyczepy hamowanej wynosząca 11000kg, to bardzo dużo. Będąc w wojsku czytałem tam pewną książkę wojskową o pojazdach używanych w Wojsku Polskim i pamiętam, że dla C4011 masa przyczep wynosiła 5000kg a dla C360 10000kg. Dla C385 było to 14000kg.
Massey Ferguson ma DMC przyczepy hamowanej 8000kg.

zdziaszek wpisy w dowodzie rejestracyjnym nie mogą być niezgodne z Warunkami Technicznymi. Czyli w przypadku Twojego traktora maksymalnie dwa miejsca siedzące. Miejsca stojące mogą być tylko w autobusach ale nie we wszystkich.

wiesiek w instrukcji obsługi dla C330 jest: "Liczba miejsc siedzących jedno dla kierowcy." C325 i C328 mogły być rejestrowane z wpisem 2 miejsca siedzące.

Dziś byłem na stacji diagnostycznej innej niż jeżdżę z traktorem. Pytałem się diagnosty o brak wpisów w rubrykach w dowodzie rejestracyjnym. Diagnosta powiedział, że nie może wpisać danych jeśli nie ma z skąd ich wziąć. Jeśli nie mają w katalogach danych technicznych dla danego pojazdu, to nie może nic tam wpisać. Jedyną moźliwość to udać się do rzeczoznawcy w celu ustalenia brakujących danych technicznych.
Ostatnio zmieniony 16 lut 2022, 18:43 przez bergman31, łącznie zmieniany 1 raz.
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: bergman31 »

Ursus pisze: 16 lut 2022, 11:02
Co do incydentów - ostatnio zwrócił się do mnie biegły sądowy z prośbą o skany instrukcji obsługi C-355. Był wypadek w lesie, przygniotło człowieka. Ciągnik rolniczy bez wyposażenia leśnego. Gdyby nie zapis w instrukcji, że ciągnik typu uniwersalnego może być stosowany w rolnictwie, transporcie oraz leśnictwie - byłoby dużo gorzej dla właściciela. Tak więc Wiesiek ma rację - gdyby nie te drobne zapisy czasem może być problem.
Nie wiem co to był za biegły sądowy ale Prawa o ruchu drogowym nie czytał.
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku.
Prawo o ruchu drogowym.
Dział I Przepisy ogólne.
Art.2.
44) ciągnik rolniczy - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości nie mniejszej niż 6 km/h, skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych.
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Wiesiek »

Tak, artykuł ten pisze, że ciągnik może być przystosowany do ciągnięcia przyczepy. Może ale nie musi. Tak jest w przypadku popularnych u nas Władymirców. Długo importowane były bez zaczepu do przyczepy, bez pneumatyki do hamowania. Rolnicy swoimi sposobami wykonywali różne konstrukcje aby te przyczepę przypiąć. Ale to wszystko dzisiaj okazałoby się nielegalne, nie atestowane, nieoryginalne, niecertyfikowane i nie wiem jakich jeszcze słów użyć, wszystko aby tylko temu traktorzyście życie uprzykrzyć. To tak samo jakbym hak do samochodu wykonał samemu i wyjechał z takim na drogę. Oj! co by się działo. Chyba wszystkie portale internetowe by o mnie pisały :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Bolszewik »

Wiesiek popieram >> może << jest tu kluczowe, kto powiedział że ciągnik jest do przyczep ?

Wywołany do niejako odpowiedzi przytoczę zapisy z mojego dowodu T-25 z 1981 roku.

Rodzaj pojazdu: Ciągnik Rolniczy
Dopuszczalna ładowność: 975kg
F1: -
F2: 2855 kg
F3: 6355 kg
G: 1880 kg
J: -
K: -
L: 2
O1: 3500 kg
O2: 750 kg

Udźwig na belkach to wg. instrukcji 600 kg. Jednak rozumiem że mogę częściowo wlec jakaś maszynę np. kopaczkę do ziemniaków i to jest ta ładowność.
F2 to G + ładowność (czyli 2855)

Natomiast błąd jest w F3 ponieważ 6355 = ładowność + G + O1
Czyli teoretycznie mógłbym załadować ciągnik (w sposób jak wyżej opisałem) i dopiąć do niego przyczepę z hamulcem uruchamianym z miejsca kierowcy co paradoksalnie teoretycznie jest możliwe :mrgreen:

Specjalnie dedykowana do T-25 przyczepa jednoosiowa miała hamulec hydrauliczny wpinany w gniazdo do ręcznego. Niemal nikt tego u nas nie widział. Były też dwu osiowe z tym systemem, mam zdjęcie takiej zapisane z jakiejś aukcji. Gdzieś w instrukcji jest też coś o tych 3,5 tony ale nie mogę teraz tego znaleźć.

PS. Obiecywałem zdjęcia z dowodu C-355 gdzie nie ma przyczep, ale dziś zapomniałem. Postaram się jutro uzupełnić.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: bergman31 »

Bolszewik
F.2 - G = ładowność czyli 2855kg - 1880kg = 975kg

F.2 + O.1 = F.3 czyli 2855kg + 3500kg = 6355kg

Ładowność masz 975kg a udźwig podnośnika 600kg, czyli według Ciebie masz za dużą ładowność?
975kg - 600kg = 375kg
Jak widać zostało 375kg ładowności które możemy wykorzystać np. na narzędzia mocowane między osiami, ładowacz czołowy, kosiarkę boczną czy też na przedni pług do śniegu albo na koła bliźniacze.

Maszyny półzawieszane, np. kopaczka taśmowa Z609, według przepisów jest to przyczepa będąca maszyną. Dopuszczalna masa całkowita przyczepy bez hamulców, będąca maszyną wynosi 3000kg.
Alchemik
Posty: 336
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Alchemik »

T25 to nie mój świat, ale nie był przewidziany do niego zaczep do przyczep w stylu jak do jumza/kirowca/ htz/MTZ zakładany na kule, lub listwy podnośnika?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Ursus »

bergman31 pisze: 16 lut 2022, 18:09 Paweł fa C-4011 maksymalna masa przyczepy hamowanej wynosząca 11000kg, to bardzo dużo. Będąc w wojsku czytałem tam pewną książkę wojskową o pojazdach używanych w Wojsku Polskim i pamiętam, że dla C4011 masa przyczep wynosiła 5000kg a dla C360 10000kg. Dla C385 było to 14000kg.
Z tym, że widzisz, od razu widać rażący błąd - bo C-4011 od zawsze ciągało po dwie przyczepy, choćby to były D44, które mają DMC chyba maksymalnie 5000 kg, to daje właśnie 10 000 kg. A niczym ten ciągnik pod względem zdolności nie różni się od C-360. Tak więc gdyby mi wpisali 5000 kg to bym się kłócił. Do Supra przyjęli mi chyba właśnie dane z C-385.
bergman31 pisze: 16 lut 2022, 18:09 Dziś byłem na stacji diagnostycznej innej niż jeżdżę z traktorem. Pytałem się diagnosty o brak wpisów w rubrykach w dowodzie rejestracyjnym. Diagnosta powiedział, że nie może wpisać danych jeśli nie ma z skąd ich wziąć. Jeśli nie mają w katalogach danych technicznych dla danego pojazdu, to nie może nic tam wpisać. Jedyną moźliwość to udać się do rzeczoznawcy w celu ustalenia brakujących danych technicznych.
Tu bym się nie zgodził. Bo znam to z autopsji - niektórzy diagności się po prostu boją wpisywać i korygować, bo potem muszą się tłumaczyć. Ale jak mają konkretną podstawę -np. instrukcję obsługi - to mogą to zrobić. Nie wiem tylko, czy podstawowa stacja ma takie możliwości czy musi być okręgowa w danym przypadku. Np. w przypadku gdy na siłę WK chciał mi z rolniczej przyczepy zrobić ciężarową - diagnosta twierdził, że CEPIK tak podaje i nie można zmienić, odsyłał do rzeczoznawcy, a rzeczoznawca mnie wyśmiał, że to naciągactwo i kazał powiedzieć diagności, że skoro ma uprawnienia to jest w stanie na podstawie warunków technicznych stwierdzić jaka to wersja przyczepy i wpisać, a jak nie to może oddać papiery. Finalnie obyło się bez rzeczoznawcy, a WK odpuścił i ganiał mnie tylko przez to, że w dowodzie było marka Opole, a oni w systemie mają WZGS-Opole. Nie mogli uwierzyć, że to jest to samo, dopiero po pokazaniu instrukcji obsługi od przyczepy z nazwą zakładów to przeszło.
W pełni rozumiem urzędników, bo nie znają się, a wiadomo, że petent zawsze będzie gadał na swoją korzyść. Rozumiem też diagnostów - ale powinno to wszystko wyglądać inaczej - skoro idziemy i płacimy za usługę, to oni powinni drążyć temat lub odsyłać do konkurencji jak nie potrafią, nie umieją lub im się zwyczajnie nie chce, bo wolą trzaskać pieczątki

Robi nam się tu straszny off topic ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: bergman31 »

Przyczepa o DMC 5000kg dla Ursusa C4011 też wydawała mi się mała.

O wpisy do dowodów rejestracyjnych pytałem się już na stacji okręgowej i podstawowej. Na stacji okręgowej diagnosta wziąłby nawet dane z Wikipedii ale tam nie ma podanej masy przyczepy i DMC zestawu dla C325, C328 i C330.
Co zrobić jak np. w instrukcji obsługi ciągnika nie ma podanej dopuszczalnej masy zestawu, dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy z hamulcem i bez hamulca?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Ursus »

No to nie, z Wikipedią to u mnie by nie przeszło :lol: Musi widzieć oryginalną instrukcję lub inne tego typu konkretne podstawy do zmian
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Bolszewik »

bergman31 pisze: 16 lut 2022, 20:39 Bolszewik
F.2 - G = ładowność czyli 2855kg - 1880kg = 975kg

F.2 + O.1 = F.3 czyli 2855kg + 3500kg = 6355kg

Ładowność masz 975kg a udźwig podnośnika 600kg, czyli według Ciebie masz za dużą ładowność?
975kg - 600kg = 375kg
Jak widać zostało 375kg ładowności które możemy wykorzystać np. na narzędzia mocowane między osiami, ładowacz czołowy, kosiarkę boczną czy też na przedni pług do śniegu albo na koła bliźniacze.

Maszyny półzawieszane, np. kopaczka taśmowa Z609, według przepisów jest to przyczepa będąca maszyną. Dopuszczalna masa całkowita przyczepy bez hamulców, będąca maszyną wynosi 3000kg.
Twoje rozumowanie jest właściwe.
To ja na prostaka założyłem że ładowność to tylko na tył.
Dzięki bo uświadomiłeś mi "oczywistą oczywistość" co nawet widać na avatarze że jest "przód" który należy do ładowności.

*****

Obiecane zdjęcie dowodu C-355

Obrazek

Nie wiem dlaczego tak to wpisano (na pewno źle). Przy okazji kolejnej wizyty u diagnosty spróbuję poprosić o orzeczenie dotyczące punktów O1 i O2.
Z tym kwitkiem zwrócę się do wydziału komunikacji o wydanie nowego dowodu, bo i tak się kończy miejsce na stemple.
Inna sprawa że to firmowa maszyna więc procedura urzedniczo - biurokratyczna pewnie będzie trudniejsza.
A jak się nie uda to trudno traktor i tak służy do koszenia.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: bergman31 »

Bolszewik ktoś miał fantazję wpisując dane do dowodu rejestracyjnego tego C355. Maksymalna masa całkowita 2600kg, dopuszczalna masa całkowita 2600kg, masa własna 2100kg, ładowność dopuszcza 2100kg

F.2 - G = Ładowność, czyli 2600kg - 2100kg = 500kg
Wynika z tego że ładowność dopuszczalna wynosi 500kg. A najlepsze w tym, że udźwig podnośnika w C355 wynosi 1200kg.
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: bergman31 »

Ursus pisze: 17 lut 2022, 8:39 No to nie, z Wikipedią to u mnie by nie przeszło :lol: Musi widzieć oryginalną instrukcję lub inne tego typu konkretne podstawy do zmian
Właśnie z skąd wziąść dane i to możliwie wiarygodne jak nawet w fabrycznej instrukcji nie są podane?

Czy w instrukcji obsługi Ursusa C 325 i C328 jest podana dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (F.3). Czy są też podane dopuszczalne masy całkowite przyczepy z hamulcem (O.1) i bez hamulca (O.2)?

W przypadku samochodów osobowych nie ma większego problemu z wyznaczeniem DMC przyczepy z hamulcem i bez hamulca, bo precyzują to przepisy (Warunki Techniczne). Ustawodawca w Naszym pięknym kraju nie pomyślał niestety o ciągnikach rolniczych.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Ursus »

Diagności biorą to czasem na logikę - łącząc zestaw z przyczepami z tego okresu ;) Tak myślę.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: bergman31 »

To jak to w końcu jest? Jak diagności nie mają danych w katalogach, to należy im przedstawić konkretne źródło informacji (oryginalną instrukcję obsługi lub inne tego typu konkretne podstawy do zmian) albo biorą to czasami na logikę - łącząc zestaw z przyczepami z tego okresu.

Mi diagnosta na okręgowej stacji kontroli pojazdów odmówił wpisania do dowodu rejestracyjnego Ursusa C325, masy zestawu i DMC przyczepy hamowanej i niehamowanej od Ursusa C330. Jak stwierdził, to jest inny model i dane mogą się różnić.

Paweł jakie masy masz wpisane w Dowodzie rejestracyjnym Ursusa C325? Pozycje: F.1, F.2, F.3, G, O.1 i O.2
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Ursus »

Nie pamiętam, musiałbym zajrzeć. Ale możliwe, że mam tam namieszane - bo wtedy jeszcze nie miałem pełnej świadomości co do możliwości prostowania urzędniczych byków. Więc tam masy mogą nie być idealne, ale już nie chciało mi się tego poprawiać.

A z tym - jak to jest... No jak to w naszym kraju. Zależy od interpretacji. Wg mojej wiedzy diagnosta ma prawo ocenić tak czy owak coś co ma fizycznie na stacji diagnostycznej i ewentualne błędy wyprostować - ale że nie chce - to z reguły jest brak jego woli do tego. Miałem przypadek, gdzie nawet rocznik z 1976 na 1956 został zmieniony, bo w papierach podany był błędnie, w ręcznie pisanym dowodzie. Na podstawie cech charakterystycznych i oznaczeń na ciągniku przy przeglądzie rocznik został skorygowany.

Dlatego co byśmy tu napisali nie będzie regułą - w jednym WK są normalni i przychylni urzędnicy, a w innym wymagają zaświadczenia o numerze buta ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ