Problem z mocowaniem bębna

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Vala123
Posty: 8
Rejestracja: 20 cze 2023, 7:09

Problem z mocowaniem bębna

Post autor: Vala123 »

Witam.podczas montażu hamulców natrafiłem na problem z nakrętka blokujaca bęben. Mianowicie śruba nie łapiensie gwintu. Co mogę zrobić ? Da się to ogarnąć bez demontażu półosi? Może macie jakieś sposoby ?
Obrazek

Obrazek



Z drugiej strony ta sama sytuacja...
Grigs
Posty: 649
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Problem z mocowaniem bębna

Post autor: Grigs »

Nawiń pare zwojów odpowiedniej grubości drut miedziany i zakręć
Vala123
Posty: 8
Rejestracja: 20 cze 2023, 7:09

Re: Problem z mocowaniem bębna

Post autor: Vala123 »

Niestety nie zdalo to egzaminu...
Jutro spróbuję jeszcze raz.
A czy przy wyjmowaniu półosi dużo jest rozbierania. Czy ja jako laik jeśli chodzi o takie rzeczy dam radę czy lepiej to zostawić w spokoju i kombinować inaczej
Grigs
Posty: 649
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Problem z mocowaniem bębna

Post autor: Grigs »

Trudno powiedzieć czy Dasz rade, to już zależy od Ciebie.
Rozbierania trochę jest bo trzeba: zwalać pokrywę skrzyni, demontować szczęki hamulcowe, odkręcić pokrywy półosi, wybić półosie, wyjąć dyferencjał, wyjąc pól osie, przy okazji sprawdzić stan łożysk, uszczelniaczy, czy w dyfrze nie lata nic, czy coś nie jest pęknięte a przy wkładaniu trzeba ustawić luzy na kole talerzowym dyfra z wałkiem ataku a do tego uszczelki/sylkun, itp. do złożenia.
Sprężyna górna szczęk jest podtarta woła o wymianę na zdjęciu widać, je najlepiej wymienia sie parami na stronę.
To teraz Spróbuj puszke z piwa :D
Najlepiej to wydobyć półosie a potem do tokarza z nakrętkami bo trzeba je napawać i przetoczyć z gwintem i wtedy będzie jak fabryk, oczywiście można zrobić przeróbki ale to tylko więcej problemu.
Tomasz87
Posty: 25
Rejestracja: 27 mar 2023, 18:52

Re: Problem z mocowaniem bębna

Post autor: Tomasz87 »

Spróbuj zamienić nakrętki miejscami. Tam są chyba różne gwinty i nie pasują zamiennie. Zobacz czy w lewo nie idzie nakręcić ;)
Vala123
Posty: 8
Rejestracja: 20 cze 2023, 7:09

Re: Problem z mocowaniem bębna

Post autor: Vala123 »

A czy ta nakrętka ma jakąś inną rolę oprócz trzymania bębna ? Nie można np dorobić takiej tulejki żeby ta śruba wkręcana w wał blokady ją trzymała ?
Tomasz87
Posty: 25
Rejestracja: 27 mar 2023, 18:52

Re: Problem z mocowaniem bębna

Post autor: Tomasz87 »

Według mnie to ta nakrętka jest bardzo ważna bo trzyma całą zewnętrzną część dyfra na miejscu. Odpowiada za luz na łożysku stożkowym i odległość między satelitkami jak i odpowiednie zazębienie ataku. Jak tam się odkręci to szlak trafi łożysko i cały dyfer. Bęben trzyma przy okazji ;)
Grigs
Posty: 649
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Problem z mocowaniem bębna

Post autor: Grigs »

Nakrętka trzyma bęben oraz trzyma uszczelnienie miedzy wałkiem a półosią m.in dlatego ma taki kształt że stronami zamiennie to nie spasuje w wersjach z blokadą dyferencjału.

Za luz miedzy zębny półosi z satelitami dyferencjału odpowiadają pokrywy boczne półosi z podkładami dystansowymi przed pierścieniami zewnętrznymi łożysk stożkowych.
Szym_on
Posty: 12
Rejestracja: 12 mar 2023, 17:36

Re: Problem z mocowaniem bębna

Post autor: Szym_on »

Obrazek

Obrazek
Ja sobie poradziłem w ten sposób.
Gwint jest raczej zerwany na nakrętce więc po co ruszać półoś.Do kupięnia jest nakrętka na ogłoszeniach jak poszukasz jakaś toczona za 250zl.
Ja dobrałem nakrętkę z jakiegoś bizona za 10zl i przespawalem.Nadmiar zebrałem szlifierką i jest git.
ODPOWIEDZ