Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Wszystko o starych maszynach żniwnych ...
vistula 1,5
Posty: 17
Rejestracja: 21 gru 2022, 16:27

Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: vistula 1,5 »

Witam przyszedł mi do głowy pomysł i chciałbym się dowiedzieć co o nim myślicie.Otóż małe gospodarstwa w Polsce 2-8 ha z reguły nie posiadają własnych maszyn żniwnych tylko je wynajmuja na usługę.Moja koncepcja jest taka aby zbudować maszynę ciąganą z tyłu coś jak prasa która by podbierała z pokosu i młóciła,a na przodzie traktora w miejscu zaczepu zamontować kosiarkę listwową z podajnikami która by układała pośrodku pokos(żniwiarki tego typu powstają np w indiach)czy taka koncepcja ma w ogóle sens w jakich pieniądzach musiał by być ten zestaw i jaka szerokość koszenia tak aby ursus c 330 czy farm mot 250d mogły spokojnie skosić i wy młócic moim zdaniem ciekawy pomysł a wy co sądzicie?
Awatar użytkownika
Pronar 82A
Posty: 260
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:51
Lokalizacja: Opole

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: Pronar 82A »

Chcesz wracać do lat 50 ub wieku? Takie maszyny istnieją od dawna,pytanie kogo by było stać na nową tego typu maszynę przy areale 5 ha, używane się sprawdzają do dzisiaj, są mało awaryjne, można kupić. Po co wyważać otwarte drzwi?
ten z linku spokojnie można podpiąć do 30 tki.
https://www.youtube.com/watch?v=6Rwat1G29f0
Martek
Posty: 366
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: Martek »

vistula 1,5 pisze: 18 sie 2023, 12:47 Witam przyszedł mi do głowy pomysł i chciałbym się dowiedzieć co o nim myślicie.Otóż małe gospodarstwa w Polsce 2-8 ha z reguły nie posiadają własnych maszyn żniwnych tylko je wynajmuja na usługę.Moja koncepcja jest taka aby zbudować maszynę ciąganą z tyłu coś jak prasa która by podbierała z pokosu i młóciła,a na przodzie traktora w miejscu zaczepu zamontować kosiarkę listwową z podajnikami która by układała pośrodku pokos(żniwiarki tego typu powstają np w indiach)czy taka koncepcja ma w ogóle sens w jakich pieniądzach musiał by być ten zestaw i jaka szerokość koszenia tak aby ursus c 330 czy farm mot 250d mogły spokojnie skosić i wy młócic moim zdaniem ciekawy pomysł a wy co sądzicie?
Chłopie urwałes sie z Marsa :D jakbys 100 lat temu wprowadził taki pomysł do produkcji to może bys mial jakiś sukces bo juz 1937 class juz seryjnie robił takie maszyny.
vistula 1,5
Posty: 17
Rejestracja: 21 gru 2022, 16:27

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: vistula 1,5 »

Ale mimo wszystko w Polsce te stare pomysły nie chwyciły z jakiś powodów
detalomaniak
Posty: 54
Rejestracja: 10 sty 2021, 18:10

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: detalomaniak »

Z takich, że wojna zrównała nas z ziemią to później za co ludzie mieli kupić taki kombajn. Koń to był luksus w tamtych czasach, później PRL nadepnął rolnika indywidualnego a jak zabrał nogę to wszedł zachód i dzisiaj każdy kto myśli na poważnie o rolnictwie to nie na trzech hektarach. Pociąg odjechał...
vistula 1,5
Posty: 17
Rejestracja: 21 gru 2022, 16:27

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: vistula 1,5 »

Ale jest całe gro chłopów którzy obrabiają te trzy ha jak mówisz dla gobby,dla dorobienia sobie i myślę że byłby zbyt na tę koncepcje gdyby nie była zbyt skomplikowana wmiare wydajna i tanie
Awatar użytkownika
pop
Posty: 790
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: pop »

To jest kompletnie nierealna koncepcja,nie wiem skąd takie fantazje czerpiesz ,bo szkoda na to czasu.
vistula 1,5
Posty: 17
Rejestracja: 21 gru 2022, 16:27

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: vistula 1,5 »

Czemu kosiarka z przodu podpięta pod hydraulike ciągnika kosi i układa pokos pod kołami traktora,z tyłumaszyna młócąca wyposażona w podbierak podaje skoszoną masę do bębna młócącegoi z tyłu na wytrząsacze,nad maszyną zbiornik z rurą wysypową .I tyle oprócz tego w standardzie sieczkarnia.
Awatar użytkownika
pop
Posty: 790
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: pop »

Myślę,że jesteś młodym człowiekiem i dam Ci radę, zadbaj o wiedzę realną,a nie opartą na filmikach z YT.Gdy będziesz miał wiedzę przekonasz się, że 80% treści publikowanej w sieci,to śmieci dla zasięgu,czyli zysku."Twórcy"różnych kanałów świadomie kierują je do dzieciaków,bo ci naiwnie nabijają im lajki i lubią bajki o miodowych bizonach.
ursus152
Posty: 185
Rejestracja: 28 sty 2013, 13:12

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: ursus152 »

vistula 1,5 pisze: 18 sie 2023, 16:34 Czemu kosiarka z przodu podpięta pod hydraulike ciągnika kosi i układa pokos pod kołami traktora,z tyłumaszyna młócąca wyposażona w podbierak podaje skoszoną masę do bębna młócącegoi z tyłu na wytrząsacze,nad maszyną zbiornik z rurą wysypową .I tyle oprócz tego w standardzie sieczkarnia.
Bizon z020 zagon 😉
Awatar użytkownika
Damian88
Posty: 140
Rejestracja: 23 lis 2022, 15:19
Lokalizacja: Witkowo

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: Damian88 »

Moja koncepcja przy 8ha na przyszły rok to zakup Bizona, po pierwsze z chęci i sentymentu posiadania a po drugie by być samodzielnym. Po głębszych przemyśleniach celuję w model Z043/5043 czyli eksportowego Z040 na 4 klawiszach, zazwyczaj wychodziły z węższym hederem (3,6m) oraz powiększonym zbiornikiem ziarna
Ursus C-355M 1975, Zetor 6945 1982
vistula 1,5
Posty: 17
Rejestracja: 21 gru 2022, 16:27

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: vistula 1,5 »

Pewnie macie racje,poprostu w mojej okolicy już trudno złapać usługe,jest dużo małych gospodarstw i myślałem że to jest nisza którą w prosty sposób jak np produkcja kosiarek rotacyjnych,można by wypełnić,natchnęło mnie do takich przemyśleń widok znajomego który ma około 5 ha i ze 2 zboża który kupił do 30 małą prase bo już nikt nie chciał mu sprasować w kostki i tak samo myślę że byłoby z tego typu urządzeniem,ktoś ma mało i po pracy sobie wykosi i tyle a zach małe kombajny się starzeją i są skomplikowane w budowie po prostu.
Alchemik
Posty: 336
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: Alchemik »

Tylko pomyśl ile będzie kosztować taki kombajn zbudowany od zera. Koszt nowego będzie dość wysoki. W jego miejsce pewnie spokojnie kupi bizona i drugiego na części. Koszt utrzymania pewnie podobny i brak problemu z dostępnością części ( jakość pominę...)
Zamiast się męczyć małym ciągnikiem wiele dni ( czym odwozić jak ciągnik zajęty?) to, się zrobi swoje i zarobi na usłudze u sąsiadów.
vistula 1,5
Posty: 17
Rejestracja: 21 gru 2022, 16:27

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: vistula 1,5 »

To miałby być prosty system.Nie jak z 020 że trudno by było się roszczepić tylko odczepiamy jak rozrzutnik tylną część tj,młocarnie kosiarka zostaje nie zależnie na przodzie i odwozimy zboże a koszt nie wiem trzeba by to policzyć, a części można spasować od maszyn już występujących koła pasowe paski itp.co do ceny to ford t nie był szczytem techniki ale był tani i prosty i taki miałby być ten kombajnik
Muran001
Posty: 316
Rejestracja: 31 gru 2011, 12:23

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: Muran001 »

Muzeum Wsi Radomskiej posiada dwa kombajny SAM. Trzeci kombajn SAM można znaleźć na YouTube. Linka załączam.

https://www.youtube.com/watch?v=FtinrsZ9WGA

Oprócz Zagonu Z020 dobrym rozwiązaniem mogły być kombajny np. Massey Ferguson 30 taki jak u AgroDave93 na YouTube lub inne małe modele, małe Claasy, Fahr, John Deere, International Harvester, Sampo, itp. i kombajny poletkowe.
Awatar użytkownika
Damian88
Posty: 140
Rejestracja: 23 lis 2022, 15:19
Lokalizacja: Witkowo

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: Damian88 »

To na dzien dobry potrzebny jest ciągnik nie dośc, że z TUZ-em z przodu to w dodatku z wyjsciem WOM, marne szanse by coś takiego miało sens i racje bytu
Ursus C-355M 1975, Zetor 6945 1982
vistula 1,5
Posty: 17
Rejestracja: 21 gru 2022, 16:27

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: vistula 1,5 »

Nie potrzeba tuza z przodu poprostu wpięcie byłoby w zaczep i tam mały siłownik góra dół,a wałek do czego napęd żniwiarki odbywał bu się z hydrauliki albo ciągnika albo wewnętznej maszyny młócącej
Awatar użytkownika
Damian88
Posty: 140
Rejestracja: 23 lis 2022, 15:19
Lokalizacja: Witkowo

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: Damian88 »

W jaki zaczep? seryjny np C-360 :lol: to jestem ciekaw jak to ma się dać kierować i niby czym ma sie trzymać w powietrzu bo na pewno nie konstrukcją zaczepu. Taka ilośc napędzanych podzespołów wymaga zwrotnego mocnego ciągnika z rozbudowaną i wydajna hydrauliką, układem chłodzenia i wieloma innymi, komfort pracy i widoczność to też byłoby nieporozumienie...
To juz bardziej cywilizowana wydaje się konstrukcja taka jak Fahr M66T doczepiany do ciagnika, koszacy od jego boku...
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ursus C-355M 1975, Zetor 6945 1982
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Koncepcja kombajnu dla małych gospodarstw w Polsce w 21 wieku

Post autor: bergman31 »

Alchemik pisze: 18 sie 2023, 20:40 Tylko pomyśl ile będzie kosztować taki kombajn zbudowany od zera. Koszt nowego będzie dość wysoki.
Dla porównania, to cena nowej, włoskiej snopowiązałki samojezdnej BCS 622 w Wielkiej Brytanii wynosi ponad 14tyś. funtów, czyli około 70tyś. zł.

Koszt nowego kombajnu zaczepianego do ciągnika, może przekroczyć 150tyś. zł.

Damian88 ten Fahr M66T powstał na bazie kombajnu samojezdnego Fahr M66 i wymaga ciągnika mocniejszego niż Ursus C-330. Po za tym ten Fahr to dość ciekawa alternatywa dla małych gospodarstw. Na Youtube, jeden właściciel takiego kombajnu w Niemczech, napisał że rocznie kosi tym kombajnem około 20-30ha.

Tu link do kombajnu odpowiedniego do C-330:
https://youtu.be/jsZI5zehZEY?feature=shared
ODPOWIEDZ