Massey Ferguson MF 25 padła hydraulika

Porady i wskazówki remontowe, adresy sklepów, itp.
kazzmij
Posty: 3
Rejestracja: 13 wrz 2023, 17:35

Massey Ferguson MF 25 padła hydraulika

Post autor: kazzmij »

Czołem.
Mam problem z MF25. Dostałem go parę lat temu od rodziny i próbuję utrzymać jakoś na chodzie. Mam hektar starego sadu przy domu i ze dwa razy w roku trzeba skosić trawę pod drzewami, czy zwieźć jakieś oberwane konary. Przy takich mało obciążających robotach MF 25 sprawdza się jako tako. Gdzieś dalej jechać to bym się bał, ale tak dookoła komina to daje radę.
Niestety, sporo rzeczy się przy traktorze sypie. Najpierw wymieniałem sprzęgło, później robiłem porządek z systemem chłodzenia (nowa chłodnica, termostat, węże) oraz ładowania (prądnica, regulator, kable, amperomierz). Ostatnio był problem z zatykanym przez rdzę systemem paliwowym, ale zregenerowałem bak i przywróciłem traktor do życia.
A teraz pojawił się nowy problem - z dnia na dzień przestała działać hydraulika.
Nigdy przy niej nie grzebałem, bo działała bardzo dobrze. Jedyne co, to sprawdzałem poziom oleju w skrzyni, ale był dobry - cały czas pod korek.
No i niespodziewanie po parotygodniowym przestoju nagle przestała działać. Zero reakcji na przesuwanie dźwigni regulatora. Wałek POV się kręci ale hydraulika nie daje znaku życia.
Pierwsze co, to zmieniłem filtr oleju pod siedzeniem - zero efektu. W dalszej kolejności spuściłem olej i sprawdziłem sitko ssące pod wałkiem POV - było całkiem mocno zapchane zanieczyszczeniami, ale po oczyszczeniu nie wykazało uszkodzeń. Przepłukałem skrzynię, zmontowałem wszystko do kupy, wymieniłem ponownie wkład filtra i zalałem skrzynię nowym olejem 10W30 - no i dalej cisza.
Co jeszcze mogę zrobić zanim zabiorę się za zdjęcie pokrywy skrzyni i przegląd całej hydrauliki?
Pewnie sprawdzę czy pompa podaje olej - może zluzuję obudowę filtra i zobaczę czy będzie ciekło…
Bo chyba przytkanie ssania to najbardziej prawdopodobna przyczyna?
Co innego mogło nawalić podczas postoju?
Pozdr.
Awatar użytkownika
pop
Posty: 785
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Massey Ferguson MF 25 padła hydraulika

Post autor: pop »

Mogły też zanieczyszczenia zablokować zawór przelewowy(bezpieczeństwa,nadmiarowy)zależy jak kto woli go nazywać i wówczas olej krąży tylko między pompą a skrzynią i nie uzyskamy ciśnienia.Mogą też być inne historie,które w przypadku zabudowanej hydrauliki są bardzo trudne do zdiagnozowania,chociaż nie wiem dokładnie jakie możliwości sprawdzenia występują w tym traktorze,bo nigdy go nie widziałem.
kazzmij
Posty: 3
Rejestracja: 13 wrz 2023, 17:35

Re: Massey Ferguson MF 25 padła hydraulika

Post autor: kazzmij »

No i zrobiłem ten test pompy - zluzowałem mocowanie obudowy filtra i całkiem mocno rzygło olejem. Czyli wygląda, że pompa podaje olej i nie ma żadnych blokad po stronie ssącej.
Aby być 100% pewnym poprawnej pracy, postaram się jeszcze podpiąć jakiś manometr pod układ i zobaczyć wygląda ciśnienie robocze. W sumie jakiego ciśnienia powinienem się spodziewać?
Awatar użytkownika
pop
Posty: 785
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Massey Ferguson MF 25 padła hydraulika

Post autor: pop »

Ok. 100 barów jest w większości starszych ,popularnych ciągników.
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Massey Ferguson MF 25 padła hydraulika

Post autor: bergman31 »

Według danych ze strony tractordata, ciśnienie w układzie hydraulicznym powinno wynosić 137,9 bara (2000Psi).
kazzmij
Posty: 3
Rejestracja: 13 wrz 2023, 17:35

Re: Massey Ferguson MF 25 padła hydraulika

Post autor: kazzmij »

Udało mi się podpiąć z manometrem pod jedno z zewnętrznych wyjść instalacji hydraulicznej.
Obrazek
Przy pierwszej próbie manometr 250 bar nie pokazał nic, chociaż połączenie hydrauliczne z układem było, bo olej wypełnił wężyk łączący.
No to wymieniłem manometr na 6 bar i ten po uruchomieniu silnika pokazał ciśnienie 1.2 bar przy jałowych obrotach silnika. Natomiast przy pełnych obrotach ciśnienie wzrastało do ponad 7 bar.
Obrazek
Obrazek
I co ciekawe - przy tych pełnych obrotach podnośnik zaczynał się ruszać i funkcjonować w miarę prawidłowo.
Czyli co, prawdopodobnie albo pompa, albo tak jak pisał pop zawór nadmiarowy?
Znaczy, bez demontażu pokrywy skrzyni się nie obejdzie.
Ale przed demontażem pasowałoby chociaż przygotować zapasowy zawór na wymianę. Niestety, nigdzie w sieci nie widziałem zaworów do MF25 (825), nie mówiąc już o pompach hydraulicznych. W dostępnej dokumentacji technicznej wyczytałem, że zapasowe pompy były dostępne jedynie jako całość, a zawory przelewowe mają ustawiane ciśnienie pracy 1990 psi (137 bar).
Nie wiecie czy i gdzie można dostać zamienniki do tych zaworów?
Wymiary i połączenie gwintowe (pewnie calowe) będę znał dopiero jak zdemontuję tą pokrywę. Ale mogę zrobić jedynie w garażu, tyle że wtedy zablokuje sobie garaż na amen na długi okres czasu.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Massey Ferguson MF 25 padła hydraulika

Post autor: marek »

Zawory przelewowe w hydraulice siłowej są w zasadzie rozbieralne.Więc nie ma problemu z czyszczeniem.Postaraj się jednak przy rozkręcaniu zaworu zapamiętać ile wykonasz obrotów śruby dociskającej sprężynę bo to jest jednocześnie ustawienie ciśnienia jakie ma panować w układzie hydrauliki Zawory przelewowe są w samej obudowie pompy lub przy rozdzielaczu, więc czeka Cię rozbiórka Pompa raczej gwałtownie nie pada chyba że jej napęd ,ale Twoja się kręci , więc to może być zawór. Mogła też pęknąć sprężyna w zaworze to wtedy hydraulika przestaje gwałtownie działać.
Awatar użytkownika
pop
Posty: 785
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Massey Ferguson MF 25 padła hydraulika

Post autor: pop »

Mogłeś obciążyć ramiona podnośnika i zaobserwować,czy ciśnienie utrzymuje się na tym samym poziomie.Taki test często pozwala zdiagnozować uszkodzony napęd pompy.Dopiero jak dobierzesz się do układu i "namierzeniu" zaworu,będziesz mógł ocenić,czy możliwe jest zastąpienie oryginalnego zaworu,jakimś zamiennikiem,jeśli w ogóle będzie to konieczne.Szukaj też ewentualnych rozszczelnień układu.
ODPOWIEDZ