C-330. Uszkodzony mechanizm różnicowy?

Wszystko o naszych Ursusach
Sp4rrow
Posty: 13
Rejestracja: 17 lis 2022, 18:37
Lokalizacja: DTR

C-330. Uszkodzony mechanizm różnicowy?

Post autor: Sp4rrow »

Witam,

Mam ostatnio problem z C-330. Podczas ruszania do przodu słychać chrobotanie w moście. Podczas szybszej jazdy nic się nie dzieje, ale przy ruszaniu zwłaszcza na zimnym silniku coś chrupie w środku. Czy jeśli uszkodzony jest mechanizm różnicowy, to będzie to widoczne po zdjęciu pokrywy? Czy może to być coś innego, niż mechanizm różnicowy?

Z góry dzięki za podpowiedzi.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: C-330. Uszkodzony mechanizm różnicowy?

Post autor: Ursus »

Ciężko tak tylko po opisie stwierdzić, ale jeśli coś chrupie w układzie napędowym to powinna zapalić się czerwona lampka i jak najszybciej trzeba zajrzeć.
To na każdym biegu tak się dzieje? Do tyłu też? Myślę, że warto zrzucić podnośnik i zajrzeć do mostu.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Sp4rrow
Posty: 13
Rejestracja: 17 lis 2022, 18:37
Lokalizacja: DTR

Re: C-330. Uszkodzony mechanizm różnicowy?

Post autor: Sp4rrow »

Tylko przy ruszaniu na 4 biegu. Do tyłu nie zaobserwowałem.
Grigs
Posty: 649
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: C-330. Uszkodzony mechanizm różnicowy?

Post autor: Grigs »

Możesz zdjąć podnośnik, podnieść jedno koło a drugie zabezpieczyć, odpalić, wrzucić bieg i puszcząc sprzęgło, obserwować co się dzieje tak na początek.
Martek
Posty: 366
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: C-330. Uszkodzony mechanizm różnicowy?

Post autor: Martek »

Grigs pisze: 24 paź 2023, 11:53 Możesz zdjąć podnośnik, podnieść jedno koło a drugie zabezpieczyć, odpalić, wrzucić bieg i puszcząc sprzęgło, obserwować co się dzieje tak na początek.
No ale jeśli faktycznie hałasuje tylko na 4 biegu to problem jest z biegiem a nie mechanizmem różnicowym.
Inaczej również by były objawy przy ruszania np z 5 biegu.
z takim opisem to troche wróżenie z fusów...
w XXI wieku tak ciezko nagrac film? :D w czasie covidu całe teleporady sie opierały na wywiadzie i kamerce :P
Sp4rrow
Posty: 13
Rejestracja: 17 lis 2022, 18:37
Lokalizacja: DTR

Re: C-330. Uszkodzony mechanizm różnicowy?

Post autor: Sp4rrow »

Wiem, że trochę wróżenie z fusów;) Film nie odda istoty problemu. Chrupanie pojawia się tylko podczas ruszania i raczej z tyłu czyli w moście,a nie w skrzyni.
Miałem nadzieję, że ktoś wyciągnie magiczną kulę... :)
Martek
Posty: 366
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: C-330. Uszkodzony mechanizm różnicowy?

Post autor: Martek »

a nie masz czasem skrzyni od 330m i nie odkreciła Ci sie nakretka wałka?
W kazdym razie jak charczy i nie wiesz co to rozbieraj ciapka bo samo sie nie naprawi, predzej rozwali na amen.
Sp4rrow
Posty: 13
Rejestracja: 17 lis 2022, 18:37
Lokalizacja: DTR

Re: C-330. Uszkodzony mechanizm różnicowy?

Post autor: Sp4rrow »

No więc dla świętego spokoju zdjąłem plecak i przejechałem się wokół podwórka. Chrobotanie było słychać z lewej strony (zwolnica lub pochwa). Zdjąłem zwolnicę, wyjąłem półoś i jedyną anomalię zauważyłem w małym kole zębatym zwolnicy. Jest luz na wewnętrznej części, czyli tej, która wchodzi w półoś,a nakrętka półosi była trochę zbyt luźna i chyba to doprowadziło do wyrobienia się koła zębatego. Póki co dokręciłem nakrętkę mocniej, przejechałem się i jest cicho. Może uda mi się dzisiaj poskładać do końca i testować dalej.

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ