problem ze sprzegłem

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
zetep
Posty: 8
Rejestracja: 13 lis 2023, 19:15

problem ze sprzegłem

Post autor: zetep »

Witam!
Mam taki problem od w sumie początku tego roku, ze sprzęgłem... mianowicie, było do wymiany, tarcza była już mocno zjechana i traktor nie chciał już specjalnie jeździć, więc docisk, łożysko i tarcza zostało wymienione, po czym.. okazało się, że ma za mały "ruch" sprzegło i przez to nie wysprzegla, dlatego rozpolowilem go ponownie i stwierdzilem, ze to raczej wina nowego docisku, więc wymieniłem na stare i nagle wszystko było ok, przez jakieś 2 miesiące, władek nie miał żadnych problemów z biegami, aż tu nagle jadąc w polu, chcąc zmienić bieg, nagle znowu pojawia się problem, nie da się wbić, żadnego biegu, po sprawdzeniu, jedna łapka sprzegłowa była totalnie luźna, więc stwierdziłem, ze pewnie sruby nie trzymają, wymieniłem na nową, jak wymieniłem, problem znowu pojawił się tak jak na wstępie, jakby znowu za mały ruch robiło sprzegło, i totalnie zgłupiałem, możecie jakoś poradzić? bo już totalnie zdurniałem.

Ps. łapki mam ustawione idealnie, dalej się nie da ich skręcić.
Awatar użytkownika
pop
Posty: 782
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: pop »

Co to znaczy "mały ruch"?
-pedał sprzęgła chodzi normalnie?
-jaki jest skok jałowy pedału ?
Napisz dokładnie to może ktoś coś podpowie.
zetep
Posty: 8
Rejestracja: 13 lis 2023, 19:15

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: zetep »

pedał sprzegła chodzi normalnie, ale naciskając go widać, że go nie "wypycha" wystarczająco, tak jakby te sprzegło potrzebowało jeszcze więcej długości, żeby wysprzeglało, mam nadzieje, że zrozumiałeś, bo nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć ;)

Ps. nawet ciegło od sprzegła skróciłem (zrobiłem nowy otwór na plaskowniku) i dalej jest za maly ruch...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4852
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: Bolszewik »

Regulacja ....
lub co bardziej prawdopodobne masz śruby / łapki z guwnoleum ....
https://retrotraktor.pl/forum/viewtopic.php?t=9394

Przy regulacji poproś kogoś o pomoc. Niech wciska sprzęgło, a ty oglądaj jak pracuje.
Sprawdź czy na obrotach jałowych nie pracuje łożysko oporowe.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
pop
Posty: 782
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: pop »

No ale jak dopchniesz łożysko do łapek to ile skoku pedału Ci zostaje?
zetep
Posty: 8
Rejestracja: 13 lis 2023, 19:15

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: zetep »

jeśli rozumiem dobrze, to pół pedału jeszcze zostaje, (jestem totalnym laikiem) ale jak wbije sprzegło do końca to nie robi takiego ruchu do łapek niż wcześniej... pomimo że są skrecone na maxa, sprzegło dopiero jak 3/4 jest wcisniete to dopiero robi ruch.
zetep
Posty: 8
Rejestracja: 13 lis 2023, 19:15

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: zetep »

Bolszewik pisze: 13 lis 2023, 20:34 Regulacja ....
lub co bardziej prawdopodobne masz śruby / łapki z guwnoleum ....
https://retrotraktor.pl/forum/viewtopic.php?t=9394

Przy regulacji poproś kogoś o pomoc. Niech wciska sprzęgło, a ty oglądaj jak pracuje.
Sprawdź czy na obrotach jałowych nie pracuje łożysko oporowe.
było to sprawdzone. I wszystko jest ok, moze (jak da sie tutaj) wrzuce filmik jak to wyglada
Awatar użytkownika
pop
Posty: 782
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: pop »

Czyli dopiero jak wciśniesz pedał 3/4 skoku,to łożysko naciska na łapki ? bo słabo rozumiem.
Może poprostu masz zbyt duży skok jałowy pedału,może coś się" poddaje"przy naciskaniu.Obserwuj łapkę łożyska oporowego ,może coś wyczaisz.Częstą przypadłością było też stopniowe odrywanie się dźwigni sprzęgła poprzez słaby spaw z wałkiem.Łożysko powinno być dociśnięte do łapek przy około 1/3 skoku pedału,reszta skoku powinna już wciskać łapki.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4852
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: Bolszewik »

Ukręcanie na wałku przerabiałem.
Proces trwał ze dwa tygodnie, w tym czasie ze dwa razy bez sensownie regulowałem sprzęgło. Dopiero jak się urwało usunąłem problem.
Sprawdź to.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
pop
Posty: 782
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: pop »

Bolszewik pisze: 13 lis 2023, 21:53 Ukręcanie na wałku przerabiałem.
Proces trwał ze dwa tygodnie, w tym czasie ze dwa razy bez sensownie regulowałem sprzęgło. Dopiero jak się urwało usunąłem problem.
Sprawdź to.
No to miałeś szczęście,bo w egzemplarzu który posiadam,ten "proces"trwał lekko rok i nikt z okolicznych mechaników Trzebnickich nie był w stanie rozwiązać problemu.Problem rozwiązał się dopiera,gdy wajcha się urwała.
zetep
Posty: 8
Rejestracja: 13 lis 2023, 19:15

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: zetep »

pop pisze: 13 lis 2023, 21:48 Czyli dopiero jak wciśniesz pedał 3/4 skoku,to łożysko naciska na łapki ? bo słabo rozumiem.
Może poprostu masz zbyt duży skok jałowy pedału,może coś się" poddaje"przy naciskaniu.Obserwuj łapkę łożyska oporowego ,może coś wyczaisz.Częstą przypadłością było też stopniowe odrywanie się dźwigni sprzęgła poprzez słaby spaw z wałkiem.Łożysko powinno być dociśnięte do łapek przy około 1/3 skoku pedału,reszta skoku powinna już wciskać łapki.
dokładnie tak, ba mało tego, żeby łożysko lepiej naciskało na łapki, to na tym płaskowniku od sprzegła, wywierciłem otwór wyżej, żeby "przedłużyć" ten ruch i tak dupa, za mało nadal wyciska.

@bolszewik mowisz o walku sprzegłowym?
Awatar użytkownika
pop
Posty: 782
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: pop »

Ale nie rozumiem dlaczego takie sztuki z nowym otworem wyczyniasz,zamiast wkręcić regulację na pręcie,tak by łożysko oporowe było bliżej łapek,bo z tego co rozumiem z Twojego opisu to masz zbyt duży luz między łożyskiem ,a łapkami.
zetep
Posty: 8
Rejestracja: 13 lis 2023, 19:15

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: zetep »

pop pisze: 15 lis 2023, 17:12 Ale nie rozumiem dlaczego takie sztuki z nowym otworem wyczyniasz,zamiast wkręcić regulację na pręcie,tak by łożysko oporowe było bliżej łapek,bo z tego co rozumiem z Twojego opisu to masz zbyt duży luz między łożyskiem ,a łapkami.
regulacje na precie robilem i to było za mało... ;/ łapki mam bardzo blisko łozyska, a dalej nie wysprzegla, za chwile minie rok jak mam z tym problem, 8 razy traktor był rozsuwany i dalej nic..
Awatar użytkownika
pop
Posty: 782
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: pop »

Jeśli luz między łożyskiem,a łapkami jest w normie(2-3mm),to jest niemożliwe,żeby ruch jałowy pedału wynosił 3/4 skoku,chyba że łożysko nie cofa się z łapą,albo sama łapa ma luz na wałku.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4852
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: Bolszewik »

1. Masz kogoś do pomocy przy sprzęgle, przynajmniej żeby siedział i wciskał sprzęgło ?
2. Patrz gdzie "ginie" luz. Miejsc jest co najmniej kilka. Wystarczy że będą wyjaczone otwory i już powstają fałszywe luzy. Mogą być nawet na samych widełkach wystarczy że śruba kołkowa na wałku jest niedokręcona.
3. Zrób sobie szybką regulację poprzez wspawanie rzymskiej śruby (koniecznie z kontrą) w cięgło.
4. Ja po swoich ostatnich doświadczeniach stawiam na łapki / śrubki w sprzęgle, ale to domysł.
5. Jeśli dojdzie do kolejnego rozpołowiania załóż sprzęgło nowego typu. Temat opisałem w/w linku.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
zetep
Posty: 8
Rejestracja: 13 lis 2023, 19:15

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: zetep »

ok, dzięki, ale jak nagram filmik jak to wygląda przy wduszaniu sprzegła, to coś więcej będziecie mogli wywnioskować?
Awatar użytkownika
pop
Posty: 782
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: pop »

Nagraj,jeśli będzie wyraźnie widać,jak zachowują się zewnętrzne elementy sprzęgła,to może coś się rozjaśni.
Martek
Posty: 366
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: Martek »

zetep pisze: 15 lis 2023, 17:21
8 razy traktor był rozsuwany i dalej nic..

hardkor :D

wezwij fachowca, albo zawieź go laweta do popa lub bolszewika, wyjdzie taniej, lepiej i w końcu bedzie działac
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4852
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: Bolszewik »

Wiele wiele lat temu ....

- Wiesiek piętnaście razy wyciągasz ten silnik z malucha i dalej nic ?
- Jakie ku**a piętnaście, tylko osiem.

Tak sobie przypomniałem zamierzchłe czasy, nawiasem mówiąc kupiliśmy później tego malucha ....

Morał w końcu da się wszystko naprawić :lol:
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
zetep
Posty: 8
Rejestracja: 13 lis 2023, 19:15

Re: problem ze sprzegłem

Post autor: zetep »

8 razy rozsuwany a 7 razy przez róznych "fachowców" :D teraz mam kolejnego z tymże on robił kilka razy władka i pokładam w nim nadzieje :D (wcześniej nie brałem go bo był po operacji) jak wyjaśni się co z nim, to dodam tutaj post, może komuś na przyszłość też to pomoże ;) z góry dzięki za wszystkie komentarze!
ODPOWIEDZ