zwiększenie szerokości pługa

Wszystko co dotyczy różnych starych pługów, kultywatorów, bron, głęboszy itd.
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 554
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

zwiększenie szerokości pługa

Post autor: Esiok »

posiadam pług zachodni bardzo ładnie kryje ale do c-360 trochę za mały,nie chce na razie kupować 3 skibowego bo ceny kosmiczne myślę nad poszerzeniem tego pługa,co powinienem zrobić, czy wystarczy dać większe lemiesze np.teraz są 45cm a dać by 55 lub 60cm :?:
Martek
Posty: 366
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: zwiększenie szerokości pługa

Post autor: Martek »

Nic nie zrobisz z tym plugiem.
Ale ten plug musialby byc zabawkowy zeby nawet 3 biegiem bylo za lekko.
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: zwiększenie szerokości pługa

Post autor: bergman31 »

Wrzuć zdjęcia tego pługa, to może się coś wymyśli.
Samą zmianą części roboczych na większe wiele nie zmienisz.
Alchemik
Posty: 336
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: zwiększenie szerokości pługa

Post autor: Alchemik »

Wrzuci kolega zdjęcia, niektóre pługi miały regulacje na przykład w postaci podkładek między ramę, a korpus, albo regulacje na śrubach
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 554
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: zwiększenie szerokości pługa

Post autor: Esiok »

Obrazek

Obrazek

Obrazek
a więc to jest pług vogel&noot i na jednym zdjeciu pokazuje palcem wskazującym słupicę którą chce przenieść na lewą stronę co też wskazuje lewym palcem,jak wiadomo z automatu zrobi się tak że będzie zostawać pasek ziemi między 1 a 2 skibą ale aby temu zapobiec chcę założyć lemiesze 55cm i lemiesze będa wystawać o 15cm z przodu i ten ubytek uzupełnię dospawując pierś odkładnicy.Jak myślicie czy dobrze myślę :?:

PS:teraz lemiesze są 45cm do dzioba,szerokość orki to 53cm ile mi się uda zwiększyć :?: jeszcze muszę to przeliczyć :idea:
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: zwiększenie szerokości pługa

Post autor: bergman31 »

Tylną słupnicę możesz przełożyć tak jak napisałeś.
Natomiast dłuższe lemiesze (55cm) musisz tak zamocować aby dziób lemieszy był w tym samym miejscu jak przy krótkich lemieszach (45cm). Musisz tak zamocować, ponieważ przy nadmiernym wysunięciu lemiesz w lewo, płozy nie będą opierać się o bok calizny, co spowoduje w czasie orki, że ciągnik będzie ściągać w prawo, czyli w stronę zaoraną. Do tego, nadmiernie wysunięty lemiesz w lewo, będzie bardziej podatny na uszkodzenia.

Długi lemiesz może wystawać bardziej w prawo (mam tak w pługu PZ-1A), bo tam nie ma aż tak wielkich sił w czasie orki jak od strony calizny.

Nic nie rób z piersiami pługa.
Na razie nie zmieniaj i nie przedłużaj odkładi pługa. Możliwe że po wypróbowania pługa z dłuższymi lemieszami nic więcej nie będziesz musiał zmieniać. Oczywiście tylną słupnicę przedstaw tak jak masz zamiar to zrobić.
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 554
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: zwiększenie szerokości pługa

Post autor: Esiok »

Hmm ale lemiesze jak będą wystawac w prawo jak napisałeś to będzie straszny opór stawiał na skibe .zastanawiam się jeszcze nad dołożeniem 3 skiby tylko ze jest problem dostac taką odkładanie one sa chyba z lat 70tych
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: zwiększenie szerokości pługa

Post autor: bergman31 »

Lemiesze wystające w prawo nie będą stawiać dużego oporu, bo tylko podcinają glebę od dołu.

Nie przerabiaj tego pługa na 3 skibowy, bo to jest nieopłacalne. Już lepiej sprzedać ten pług i kupić większy. Będzie taniej i prościej. Zresztą nie ma pewności, że po dołożeniu trzeciego korpusu rama pługa wytrzyma takie obciążenie.

Ten Twój pług to raczej lata 50te lub 60te.
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 554
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: zwiększenie szerokości pługa

Post autor: Esiok »

Wracając jeszcze do grudziądza to które modele 3 skibowe orały jeszcze całkiem przyzwoicie :?: wspomnę że ten duży 3 skibowy który sprzedałem to na jednym polu c-360 miała problem z uciągnięciem go dlatego nie wiadomo już który 3 skibowy UG byłby odpowiedni,podorywkowy już też miałem ale on w ogóle nie chciał w ziemie wchodzić.
PS: A jakby tak do Grudziądza założył zachodnie odkładnice ma to sens :?:
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: zwiększenie szerokości pługa

Post autor: bergman31 »

Z 3 skibowych pługów grudziądzkich, to przyzwoicie orały PZ-3z. Szerokość orki 3x30cm. Był to pług do Zetora 4011 i Ursusa 4011. Ten pług ma jednolite odkładnie, takie same jak w pługach PZ-1, PZ-1A, PZ-3, PZ 3s, oraz w pługach przyczepianych serii PCW-...

Mój pług PZ-1A ładnie orał na oryginalnych odkładniach ale niestety były mocno zużyte i wymieniłem na odkładnie od pługa rosyjskiego. Te nowe są trochę większe i pług stawia większy opór. Do tego orka gorzej wygląda, bo rosyjskie odkładnie mają trochę inną geometrię.

Do nowszych pługów Unii U-021 Orzeł (2x30cm) i U-023 Sęp (3x30cm) możesz założyć piersi, odkładnie i lemiesze od pługa Unia Atlas. W Atlasie są większe elementy robocze i odkładnice mają trochę inny kształt, dzięki czemu te pługi lepiej orzą.

Są dostępne odkładnice półśrubowe i śrubowe do pługów 2 i 3 skibowych Grudziądzkich.
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 554
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: zwiększenie szerokości pługa

Post autor: Esiok »

no ale jak ciągnik miał problem ze zwykłymi odkładniami aby uciągnąć to te z atlasa ani tyle jak są większe,a otwory chociaż pasują z atlasa :?:
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: zwiększenie szerokości pługa

Post autor: bergman31 »

Widziałem w Internecie pługi UG przerobione na odkładnie z Atlasa. Możliwe, że bez niewielkich przeróbek się nie obejdzie.

Możesz do UG 2 założyć dokładnie śrubowe. C-360 bez problemu sobie poradzi z takim pługiem.

Tu UG2 z odkładnicami półśrubowymi z Atlasa
https://youtu.be/f3J7YXATPHU?si=URaNauItQCwIHyC-
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 554
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: zwiększenie szerokości pługa

Post autor: Esiok »

widziałem ten film już kilka :) razy,ale to i tak nie weźmie tyle co 3 skibami,zastanawiam się też nad zrobieniem pługa własnej konstrukcji,tylko wolałbym wykorzystać inne słupice niż grudziądzkie z czego można zrobić :?:
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: zwiększenie szerokości pługa

Post autor: bergman31 »

Zrobienie pługa 3 skibowego wyjdzie Ci znacznie drożej niż kupno używanego fabrycznego. Sprzedaj tego 2 skibowca, dołóż parę stówek i starczy na pług 3 skibowy.
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 554
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: zwiększenie szerokości pługa

Post autor: Esiok »

2 skibowego w życiu nie sprzedam już taki mi się nie trafi na ugory jest super żaden go nie zastąpi :D jak już to kupiłbym 3 skibowy ruski te też ładnie kryją jak oglądałem :)
ODPOWIEDZ