Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Ciągniki wykonane własnoręcznie, ale na głównych podzespołach mających ponad 25 lat. Forum na okres próbny - proszę zapoznać się z Regulaminem.
MyCrazySAMsArmy
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2024, 8:05

Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: MyCrazySAMsArmy »

Część 1
Brakowało nam ciągnika średniej mocy więc padła decyzja że robimy następny, mieliśmy silnik z Transita 80hp chcieliśmy go wykorzystać. Układ napędy zastosowaliśmy z Praga v3s ponieważ prześwit był dla nas priorytetem. Po złożeniu ciągnika okazało się że silnik jest za słaby do tej masy jednak momentu obrotowego nie oszuka. Doszły też problemy z hamulcami i zmieniliśmy koncepcje ale o tym w części 2.

https://youtu.be/JdJN827-j3Y
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: bergman31 »

Mogłeś zostawić oryginalny silnik z Pragi.
MyCrazySAMsArmy
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2024, 8:05

Re: Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: MyCrazySAMsArmy »

Elementy kupowałem, po skrzynię byłem na Słowacji a mosty gdzieś w Małopolsce. Miał być ekonomiczny a poza tym chciałem ten silnik wykorzystać ale w sumie już jest mocy aż nad to. :D
piorun1234
Posty: 228
Rejestracja: 24 maja 2011, 20:55

Re: Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: piorun1234 »

Uważaj na osłony przegubu w moście przednim, tam powinien być olej i jak pęknie osłona to od razu wymień bo padnie przegub. Mosty fajne bo mają duże przełożenie i duzy przeswit.
Czyżby silnik Leyland?
MyCrazySAMsArmy
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2024, 8:05

Re: Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: MyCrazySAMsArmy »

Iveco. Mosty fajne ale nie wiem czy 266 nie ma mocniejszych mostów od pragi
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: bergman31 »

W mostach Praga są zwolnice, więc prawdopodobieństwo ukręcenia półosi jest nie wielkie. W mostach Stara da się ukręcić półosie.
MyCrazySAMsArmy
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2024, 8:05

Re: Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: MyCrazySAMsArmy »

Zwolnice w pradze wcale nie są takie mocne i przednie krzyżaki także niestety. Ale świadom jestem że praga ma oryginalnie koła 8.25 r20 więc nie ma się co dziwić że jak założysz dużą jodłę to urywa.
MyCrazySAMsArmy
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2024, 8:05

Re: Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: MyCrazySAMsArmy »

Część 2 nie ostatnia
Moc 180hp
Wom 540/1000
Masa 5600 kg
Podnośnik jeszcze nie zmierzony w planie przedni tuz
3 Pary Wyjść hydraulicznych tył
1 Para przód
Hamulec do przyczep
Prześwit pod mostem 60cm

https://youtu.be/prwr6sSyOxg

Obrazek
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: bergman31 »

Przy mocy 180KM, to masa własna 5600kg jest trochę za mała. Pomyśl o dodatkowym obciążeniu.
MyCrazySAMsArmy
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2024, 8:05

Re: Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: MyCrazySAMsArmy »

Będzie przerabiany jeszcze bo chce różne koła więc dojdzie masy jeszcze. Ale faktycznie pasuje mu dołożyć.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1545
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: marek »

Ja swojego SAMA dociążałem lejąc wodę w opony. Zawór ustawiony u góry wykręcony zaworek i co trochę wypuszczamy powietrze. Wodę wylewam odwrotnie. Zawór na dole , pompujemy powietrze i co trochę wypuszczamy wodę. Wodę wypuszczałem na zimę bo gdyby woda w kołach zamarzła to miejsce gdzie opona dotyka ziemi było by odkształcone i jazda wtedy przypominała by kwadratowe koło. Nie dało się jechać bo bardzo trzęsło.Patrząc na rozmiar Twoich opon to byłby cięższy z pół tony , albo i więcej.Ten pomysł nie jest autorski. Tak koło mnie robili gdy musieli dociążyć.
MyCrazySAMsArmy
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2024, 8:05

Re: Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: MyCrazySAMsArmy »

A jak z prowadzeniem nie ma problemu? Ile tej wody się wlewa do pełna?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1545
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: marek »

Wody wlewasz ile wejdzie a do właściwego ciśnienia dobijasz powietrze.Ja miałem działkę przy domu to jeździłem wolno i nie widziałem różnicy.Co się dzieje gdy jeździ się z taką prędkością jak Ty ( łojej :D ) to nie wiem. Biorąc pod uwagę prawa fizyki to chyba woda nie zdąży się równomiernie rozprowadzić i może telepać , choć siła odśrodkowa może przepchnąć powietrze bliżej felgi i równo go rozprowadzić. ale nie wiem jak będzie. Im wlejesz więcej wody tym lepiej. Koło które napełniasz wodą musi być podniesione.Gdy wylewasz opuszczone.
Grigs
Posty: 649
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: Grigs »

Może lepiej wodę zastąpić glikolem, cięży jest od wody i co najważniejsze nie trzeba sie martwić o zamarzniecie w zimie(do 8-10 lat), jednym minusem cieczy w oponach jest przebicie opony z dętką.
MyCrazySAMsArmy
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2024, 8:05

Re: Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: MyCrazySAMsArmy »

Tylko żeby nie kolebało jak wozem strażackim na zakrętach hehe
Alchemik
Posty: 336
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: Alchemik »

Najtaniej wypada chyba chlorek wapnia, ale jest żrący i raczej nadaje się do opon z dętkami. Glikol nadaje się do bezdętkowych ale wychodzi dużo drożej. Można kupić specjalne zaworki do napełniania i opróżniana. Z ich użyciem idze dość sprawnie. Problemów z jazdą z reguły nie ma, ewentualnie mogą się pojawić jakieś rezonanse, ale da się je zniwelować ciśnieniami czy ilością cieczy.
MyCrazySAMsArmy
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2024, 8:05

Re: Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: MyCrazySAMsArmy »

Zrobię z betonu coś tylko nie mam czasu formy robić
MyCrazySAMsArmy
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2024, 8:05

Re: Ciągnik sam 4x4 Największy w Polsce

Post autor: MyCrazySAMsArmy »

Mały pokaz możliwości.

https://youtu.be/ae488gsttXE
ODPOWIEDZ