Koleba Karolinka luzy i opony

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Colombo
Posty: 9
Rejestracja: 19 mar 2024, 21:22

Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: Colombo »

Witam
Kupiłem kolebę karolinka z silnikiem malucha i mam mocne luzy w układzie kierowniczym. Jeszcze nie sprawdziłem czy to końcówki, czy coś innego, ale pytanie czy takie części to są wogóle do dostania?
Drugie pytanie - chciałem założyć szerokie opony w jodełkę, wie ktoś jakie można tam założyć tzn jaki rozmiar i nośność?

Obrazek
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2570
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: SEBRIGHT »

Na Żukowskie felgi oryginalnie było 6,50-16, opona 7,50-16 spokojnie Ci wejdzie, szersze nie mam pojęcia...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Colombo
Posty: 9
Rejestracja: 19 mar 2024, 21:22

Re: Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: Colombo »

Opony kupione. Pozostaje sprawa układu kierowniczego. Czy ja dobrze kojarzę, że tam jest użyte z żuka?
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2570
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: SEBRIGHT »

Wrzuć zdjęcia to może na oko uda się stwierdzić czy to Żuk...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: marek »

W czasach gdy istnial jeszcze polski przemysł motoryzacyjny poszczególne zaklady produkowały części które pasowały do wielu pojazdów. Jeżeli nikt tam nie grzebał to pewnie znajdziesz podzespoły tożsame z tymi które były montowane w Żukach, Nysach czy Syrenkach.Do takich mogą należeć końcówki drążków.Czy są jeszcze osiągalne? Trudno powiedzieć.Końcówki były wtedy robione tak że można było kasować luzy. Luzy były też kasowane w przekładniach kierowniczych. Najpierw przyjrzyj się pod kontem regulacji.I wrzuć fotki będzie łatwiej ocenić co jest od czego.
Colombo
Posty: 9
Rejestracja: 19 mar 2024, 21:22

Re: Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: Colombo »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, jutro sprawdzę. Jak na złość jeszcze się silnik rozszelnił i leje się z niego gdzieś na potęgę.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2570
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: SEBRIGHT »

Maluch najchętniej lał olejem z osłon lasek popychaczy - musisz zdemontować blaszaną osłonę silnika od strony termostatu żeby je zobaczyć. Patrząc od tyłu pojazdu z prawej strony silnika.
Lub standardowo spod pokrywy zaworów - u mnie notorycznie były te 2 wycieki...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: marek »

,, Winowajcy,, wycieków o których pisze SEBRIGHT https://allegro.pl/oferta/uszczelki-gor ... 3678774891
Colombo
Posty: 9
Rejestracja: 19 mar 2024, 21:22

Re: Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: Colombo »

Z wyciekiem to jest raczej uszczelnienie wału bo leje się na połączeniu silnika ze skrzynią. Kupiłem cały zestaw a te konkretnie od wału to są corteco.
Co do luzu, to zdaje się że to magiel. I to taki na pół obrotu kierownicą. Zdaje się od żuka jest bo wygląda podobnie. I kosztuje jak ze wspomaganiem….

Obrazek
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4852
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: Bolszewik »

To ile jest warta, bo nie wiem czy szukać ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Colombo
Posty: 9
Rejestracja: 19 mar 2024, 21:22

Re: Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: Colombo »

Ceny to tak między 300-500 widzę. Więc będzie musiało poczekać.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: marek »

Wpis do usunięcia
Ostatnio zmieniony 24 mar 2024, 11:24 przez marek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: marek »

marek pisze: 24 mar 2024, 9:02 Na maglownicy naprzeciw tego wałka z wąsem masz taką dużą śrubę z kontrą. Ona służy do kasowania luzów w maglownicy.Wkręcając kasujesz luz.Będzie taniej. :D Dodam jeszcze jedno. Luzu ma nie być gdy wąs przekładni znajduje się w swoim środkowym położeniu i kołach ustawionych dokładnie do jazdy na wprost. Jeżeli ktoś źle dobrał długość drążka kierowniczego między kolumną a osią skrętną to luz będzie zawsze. przy kołach ustawionych na wprost.Piszesz że u Ciebie luz to pół obrotu koła kierownicy , to może zachodzić taki właśnie przypadek.Bo to za dużo jak na ,, zwykły,, luz.Ustaw jak najmniejszy luz na kole kierownicy i dopiero zobacz jak ustawione są koła Skoryguj ostawienie do jazdy na wprost długością drążka.
Colombo
Posty: 9
Rejestracja: 19 mar 2024, 21:22

Re: Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: Colombo »

marek pisze: 24 mar 2024, 11:20
marek pisze: 24 mar 2024, 9:02 Na maglownicy naprzeciw tego wałka z wąsem masz taką dużą śrubę z kontrą. Ona służy do kasowania luzów w maglownicy.Wkręcając kasujesz luz.Będzie taniej. :D Dodam jeszcze jedno. Luzu ma nie być gdy wąs przekładni znajduje się w swoim środkowym położeniu i kołach ustawionych dokładnie do jazdy na wprost. Jeżeli ktoś źle dobrał długość drążka kierowniczego między kolumną a osią skrętną to luz będzie zawsze. przy kołach ustawionych na wprost.Piszesz że u Ciebie luz to pół obrotu koła kierownicy , to może zachodzić taki właśnie przypadek.Bo to za dużo jak na ,, zwykły,, luz.Ustaw jak najmniejszy luz na kole kierownicy i dopiero zobacz jak ustawione są koła Skoryguj ostawienie do jazdy na wprost długością drążka.
Extra. Sprawdzę, bardzo dziękuję!
Colombo
Posty: 9
Rejestracja: 19 mar 2024, 21:22

Re: Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: Colombo »

Magiel miał ogromny luz i udało mi się kupić drugi.
Natomiast mam kłopot z końcówką, którą się przykręca do tego magla. Wiem na pewno że jest tam lewy gwint, i kupiłem taki do żuka M18/M14 no i gwint okazał się zbyt duży w stosunku do drążka. Nie chodzi o te końcówki co są przy kołach, tylko ten przy kolumnie kierowniczej. Nie wie ktoś co to jest za typ tej końcówki?
Obrazek
szubinska
Posty: 519
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: szubinska »

Ten przegub wygląda jak przerobiona końcówka drążka kierowniczego od C-330/C-4011. Ruchomy trzpień jest włożony odwrotnie w korpus. Na pierwszy rzut oka to jakaś rzeźba ale możliwe że takie przeguby też były.
Colombo
Posty: 9
Rejestracja: 19 mar 2024, 21:22

Re: Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: Colombo »

Dokładnie jest jak mówisz. Od 330 pasuje, dzisiaj rano kupione.

Ale jest kolejny kłopot. Okazało się, że ta kolumna kierownicza którą kupiłem jest inna niż ta co mam teraz, tzn obecna, ta z luzem ma zespolony pręt kierowniczy. Razem z kierownicą tworzą całość. A ja kupiłem wersję z wieloklinem, i teraz muszę poszukać odpowiedniego drążka. Od tarpana to jest.
Obrazek
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Koleba Karolinka luzy i opony

Post autor: marek »

Szukaj od żuka Tam jest krótki drążek z dwoma przegubami krzyżakowymi. Do tego idzie krótka kolumna z kierownicą.Bo kolumna w żuku była łamana. Pomiędzy tymi krzyżakami jest wspawany krótki pełny pręt nim dobierzesz długość całego zestawu. Po prostu wytniesz lub dospawasz ile Ci będzie trzeba. A może będzie pasował oryginał.https://allegro.pl/oferta/zuk-kolumna-k ... gKNNfD_BwE
ODPOWIEDZ