kosiarka listwowa

Wszystko o konnych maszynach
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 464
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

RE: kosiarka listwowa

Post autor: Albercik »

Mam pytanie co do targańca, bo już nie raz o tym tutaj czytałem.
Dlaczego targaniec z akacji ? ma to jakieś głębsze uzasadnienie? Czy już w Waszej tradycji się tak utarło ?
czarny ciagnik
Posty: 73
Rejestracja: 02 lis 2011, 13:16

RE: kosiarka listwowa

Post autor: czarny ciagnik »

kwestia właściwości drewna, wytrzymałe ale sprężyste, dąb np będzie pękał bo za twardy
wlasciwie z każdego drewna będzie działał pytanie tylko jak długo, kiedys z braku laku tak na szybko zrobiliśmy sosnowy, no to ciągnąc kosiarke ciapkiem wykosiłem może pół łąki 60cio arowej i targaniec frunął, ale byly to czasy kiedy w co drugim gospodarstwie ktoś miał taki w zapasie i chętnie pożyczył
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 464
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

RE: kosiarka listwowa

Post autor: Albercik »

Dzięki :)
Będę próbował z tego co mam pod ręką, n pierwszy ogień pójdzie sosna.
czarny ciagnik
Posty: 73
Rejestracja: 02 lis 2011, 13:16

RE: kosiarka listwowa

Post autor: czarny ciagnik »

zobacz w sklepie z częsciami rolniczymi bo jak kosztuje z dyche czy dwie to nieopłaci sie robić
lonus
Posty: 207
Rejestracja: 12 gru 2011, 12:28

RE: kosiarka listwowa

Post autor: lonus »

Albercik nie rób chały jak robić to chociaż z dębu , buku a sosnę to sobie na rozpałkę zostaw:D
czarny ciagnik
Posty: 73
Rejestracja: 02 lis 2011, 13:16

RE: kosiarka listwowa

Post autor: czarny ciagnik »

a tak w temacie, to czym ostrzycie sztangę? U nas to odbywało sie w ten sposób że dziadek ostrzył na tzw toczaku, czyli piaskowcu na korbkę z pojemnikiem na wode pod spodem, problem był taki że osoba do kręcenia korbą była wybierana ,,falami'' czyli najmłodsza, czyli ja. Tak sobie myśle może spróbować kontówką z tarczą flex o małej gradacji, co wy na to?
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: kosiarka listwowa

Post autor: Roman1313 »

Pewien gość dorobił z drewna ale rozkręcały się wiecznie śruby i w końcu z rury stalowej dorobił i jeszcze pare łąk skosił takim zestawem.
czarny ciagnik
Posty: 73
Rejestracja: 02 lis 2011, 13:16

RE: kosiarka listwowa

Post autor: czarny ciagnik »

a luźne śruby przyspieszają urwanie, trzeba je sprawdzać, dać podkładke sprężynującą, albo nakrętke samohamowną i powinno być git, ciekawe jakby to było ze stalowym
brutal66
Posty: 633
Rejestracja: 17 sie 2011, 20:48

RE: kosiarka listwowa

Post autor: brutal66 »

Witam, chłopaki ja kosiłem na stalowym targańcu i oprócz pękających łyżeczek było ok. Ale ten defekt nie był związany z materiałem z którego był zrobiony targaniec.

Czarny ciągnik, jeżeli już chcesz ostrzyć kątówka to polecam tarcze lamelkowe, czyli zrobione z listków papieru ściernego. Takimi nie przegrzejesz ani nie przepalisz zyletek.

Pozdrawiam Tomasz
Zetor 25A, Ursus C- 385, Dniepr 650, Ładowacz UNHZ 500, Pług PZ1, Piła spalinowa Drużba, Snopowiązałka, Suzuki Intruder VLR 1800, Honda PC800
czarny ciagnik
Posty: 73
Rejestracja: 02 lis 2011, 13:16

RE: kosiarka listwowa

Post autor: czarny ciagnik »

właśnie o takie tarcze mi chodzi
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: kosiarka listwowa

Post autor: Bolszewik »

Najłatwiej kupić odpowiedniej długości styl do kilofa lub siekiery - kosztuje z 5 zetów. Prawdopodobnie będzie bukowy czyli niezły. Ważne żeby zwrócić uwagę na to jak idą słoje.

Poza tym targaniec ma się urywać, to taki bezpiecznik, przecież mógł być metalowy ? Ktoś jednak stwierdził że drewniany będzie lepszy.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 464
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

RE: kosiarka listwowa

Post autor: Albercik »

Targaniec wujostwo zrobił↔o metalowy bo jakiś nieużytek kosili i często pękał... w końcu pękła kosiarka. Co dokładnie tam było nie wie bo to już tylko z opowieści znam.

Pisałem o sośnie bo mam ładny, sezonowany kawałek.




Jeszcze mam pytanko, jakie ma oryginalne kolory kosiarka k1001 ?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: kosiarka listwowa

Post autor: Bolszewik »

Moja była ciemno szafirowa.
Mniej więcej RAL 5002
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
luqasz17
Posty: 160
Rejestracja: 07 sty 2010, 16:26

RE: kosiarka listwowa

Post autor: luqasz17 »

Najlepszy i najtrwalszy targaniec to z akacji buczynowy szybko pęka
Awatar użytkownika
Witek2010
Posty: 152
Rejestracja: 07 cze 2010, 21:14

RE: kosiarka listwowa

Post autor: Witek2010 »

Nie jestem pewien ale u mnie chyba z jesiona jest zrobiony i na zapas zawsze był jeden to chyba z jesiona ale dobrze na tym pracowało i się trzymało. Teraz to już chyba na złom tylko czeka chyba, że znajdzie się ktoś kto kolekcjonuje to dodam drugi targaniec gratis :D
harvester
Posty: 111
Rejestracja: 08 lut 2012, 18:32

RE: kosiarka listwowa

Post autor: harvester »

zgadza sie z jesiona lub akacji jest najlepszy i musi być dobrze skręcony a nakretki skontrowane
maciej sacha
Posty: 161
Rejestracja: 01 gru 2011, 18:15

RE: kosiarka listwowa

Post autor: maciej sacha »

kupiłem ostatnio kosiarke k1001a. co oznacza a w nazwie?
lewy1037
Posty: 36
Rejestracja: 29 gru 2013, 18:47

RE: kosiarka listwowa

Post autor: lewy1037 »

Witam.Ja również posiadam taką kosiarkę, jest ona koloru niebieskiego. W tamte wakacje było nią koszone sprawowała się bardzo dobrze. Targaniec mam drewniany z tego względu, że w razie zacięcia mocnego kosy pęknie targaniec a kosiarka się nie powinna uszkodzić "D
ODPOWIEDZ