Prasa Z-215 "Jaga"

Wszystko o starych maszynach żniwnych ...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

Prasa Z-215 "Jaga"

Post autor: Marcin125p »

Tutaj podajemy informacje na temat prasy zbierającej Z-215 "Jaga".
Ja prócz informacji i rysunku z katalogu Agromy nic więcej o tej maszynie nie wiem. Ma ktoś z was więcej informacji lub fotek?
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Prasa Z-215 "Jaga"

Post autor: Deleted_User »

Kiedyś na agrofoto widziałem prasę, lubelską. Nie była to Z-224 ale znacznie mniejsza. Więc myślę, że mogła to być JAGA. Jak znajdę te fotki to tutaj napiszę.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Prasa Z-215 "Jaga"

Post autor: Marcin125p »

"Jagi" były produkowane w Kunowie (świętokrzyskie). Natomiast Z-224 jest najsłynniejszym i sztandarowym (po MZC-4 i MCC-10B ;)) wyrobem lubelskiej fabryki.
Obrazek
Oto prasa zbierająca kostkująca Z-215 "Jaga"
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Prasa Z-215 "Jaga"

Post autor: agrotechnik »

Ma kształty współczesnej prasy.
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Prasa Z-215 "Jaga"

Post autor: agrotechnik »

Przez fotosik lub imageschack, albo daj adminowi na adres to ci wstawi do tego tematu.
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Prasa Z-215 "Jaga"

Post autor: Deleted_User »

Czy to może być jaga?

Jeśli nie to jaki to typ?
http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/12 ... 100818.jpg
http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/12 ... 142400.jpg

OPIS
Kto rozszyfruje co to za model prasy? Ja sam nie wiem, właściciel też nie (drugi wlasciciel). Pierwszy mu jedynie powiedział, że to na pewno lubelska, więc na pewna nie jest to Z-215 Jaga (FMR Kunów). Tabliczki niestety nie ma. W Lublinie wiem tylko, że z kostek robili Z-223, Z-224, Z-224/1, Z224/2, Z-224/3 i Z-225 ale one wszystkie miały ślimak i nagarniacz widłowy, a ta ma dwie pary wideł jak Jaga. Spojrzcie też na regulację podbieracza (zamiast dźwigni jest drabinka z otworami). Jak ktoś ma jakieś pomysly, co to za prasa to bardzo proszę - w ten sposób rozgryziemy ten unikat

Tekst i zdjęcia Przemek15
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Prasa Z-215 "Jaga"

Post autor: agrotechnik »

To chyba jakieś rozwinięcie Jagi. Ponoć była produkowana po niej Z216, ale to tylko "ponoć", więc na 100% nie jestem pewien.
kaz
Posty: 9
Rejestracja: 14 paź 2008, 22:59

RE: Prasa Z-215 "Jaga"

Post autor: kaz »

Mam Jagę z 1973r.Z 215 w 100% sprawna pracuję nią całyczas przy żniwach. Dwa lata pracowała w RSP ale mieli problemy z wiązaniem jak mechanik był przy niej to wiązała jak odjechał to przestała wymaga dokładnej regulacji a traktorzyści z RSP nie mieli do niej serca więc się jej pozbyli.Pracuje już u nas 32 lata bez większych problemów.Jak był problem ze sznurkiem do pras to wiązała nawet wiązałkowym.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Niestety na tabliczce znzmionowej nie można odczytać producenta więc niewiem czy jest z lublina czy z kunowa
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Prasa Z-215 "Jaga"

Post autor: agrotechnik »

Nie no, piękna. Wiadomo jakie ona ma korzenie?? Czy ma coś wspólnego Fortschrittowskimi, bo podobno PZS-3 Robot jest tak jakby kopią K-442 od Fortschritta, więc czy ta ma coś wspólnego z K-453, bo tamta też nei ma ślimaka, tylko widły.
kaz
Posty: 9
Rejestracja: 14 paź 2008, 22:59

RE: Prasa Z-215 "Jaga"

Post autor: kaz »

Kolego arnold jestem z woj. Kuj.Pomorskiego mogę jedynie coś doradzić. Jaga jest prasą średniego zgniotu takiego zcisku jak w Z 224 nie uzyskamy jeżeli za mocno zkręcimy lub słoma będzie wilgotna też będzie przepuszczać.Regulacja napięcia sznurka też ma znaczenie jeżeli za mocno zkręcimy będzie się zrywał jak za słabo będzie się plątał. Zmieniłem też przejście sznurka z pod belki na nad tam gdzie idzie już na iglice dzięki czemu nie ma takiego dużego załamania.Można też podregulować docisk palca supłacza w zależności od rodzaju sznurka.Co do pkrewieństwa z Robotem lub Fortschritem to nie sądzę nie wiem co na ten temat mówi literatura ale z praktyki wiem (mieliśmy też Robota) że nie mają żadnych wspólnych elemętów.Robot to prasa niskiego zgniotu pochodna pras stacjonarnych tyle że na kołach i z podbieraczem.
Awatar użytkownika
ZIDAN
Posty: 229
Rejestracja: 21 wrz 2008, 20:08

RE: Prasa Z-215 "Jaga"

Post autor: ZIDAN »

Panowie powiedzcie mi na jakiej prasie fahr-a chodzi mi o typ produkowana jest nasza Z 224/1 bo wyczytałem w pewnej książce '' prasa zbierająca Z 223 produkowana u nas na licencji fahr ''itd no tu opisana jest Z 223 ale chyba nic się nie różni od Z224/1
ODPOWIEDZ