ursus c328 jako sam

Wszystko odnośnie rejestracji, ubezpieczenia i innych formalności
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

ursus c328 jako sam

Post autor: Deleted_User »

jak przerobic fabrycznego ursusa c 328 na sama by go zaryjestrowac jako ciągnik sam



jak ktos ma pomysł to będę wdzięczny
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: ursus c328 jako sam

Post autor: Bolszewik »

Domyślam się że nie masz po prostu dokumentów na ten pojazd i tym sposobem chcesz go zalegalizować tak aby legalnie poruszać się po drodze ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

RE: ursus c328 jako sam

Post autor: Wiesiek »

Wiesz co? to co napiszę będzie śmieszne, ale tak samo rozumował mój ojciec kiedy w latach siedemdziesiątych jeżdził swoją 25-tką po drodze i płacił mandaty za np brak przeglądu,czy jakiś nadmierny luz, a wszystkie samoroby poskręcane drutami i bez świateł, jeżdziły bezkarnie pod okiem ówczenej milicji. Tato mówił tak: "ściągne maskę oryginalną, zrobię z beczki po paliwie, pościągam tabliczki znamionowe i będę udawał Sama"Wtedy mi nic nie zrobią. W tamtych czasach milicja była bardzo pobłażliwa na takie sprawy, dlatego że był ogólny głód traktorów, i rozumiała potrzebę sytuacji. Pamiętam jak milicjant pouczał kierująceg w nocy: "powieś sobie człowieku choć lampę naftową na tym traktorze , aby cię było widzać"
Co ciekawe? nie słyszalem o żadnym poważniejszym wypadku z udziałem takiego Sama, oprócz jednego, gdzie ewidentnie z winy kierującego zjechał z nasypu i wywrócił sie. Niestety ofiara byla śmiertelna - gość po prostu chciał przejechać obok zamkniętej zapory kolejowej
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: ursus c328 jako sam

Post autor: drandrzej »

przepisów nie zacytuje , wiem,że musi być własnoręcznie wykonana rama takiego pojazdu - tak mi powiedziano w UK gdy pytałem o sama( tył K-25+inny silnik )
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: ursus c328 jako sam

Post autor: Deleted_User »

Dzieki za odpowiedz. Papierka nie mam na ten traktor . I tak sobie kąbinuje by go zarejestrowac jako SAM.



Ale mnie interesuje czy da sie jakos przerobic ten ursus c328 tak by mozna go zarejestrowac jako SAM czy ktos zna jakis sposób na to i jak to ma wyglądac



Wiem ze przy konstrukcji sama musi byc rama ale czy mozliwe jest dorobienie do tego ursusa pod spód rame i to wystarczy
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: ursus c328 jako sam

Post autor: Bolszewik »

Kiedyś funkcjonowało coś takiego jak składak w dowodzie wpisywali "SKT" czy coś w tym stylu. Chyba teraz też można zarejestrować pojazd jako samodzielnie złożony z fabrycznych podzespołów. Trzeba by się o dkoładną procedurę na stacji diagnostycznej dowiedzieć.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: ursus c328 jako sam

Post autor: Deleted_User »

a dzięki popytam




tylko jedno ja nie mam tego dowodu
Irus U600
Posty: 55
Rejestracja: 13 kwie 2009, 19:37

RE: ursus c328 jako sam

Post autor: Irus U600 »

Niestety kolego, ale w ten sposób nie dasz rady zarejestrować ciągnika.
Ciągnik " Sam "- zbudowany przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy konstrukcji własnej, którego markę określa się jako "SAM";
A składak zupełnie odpada - Art. 75.pkt.3 Prawo o ruchu drogowym
"3. Zabrania się rejestracji pojazdu złożonego poza wytwórnią, z wyjątkiem pojazdu marki "SAM" oraz pojazdu zabytkowego."
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: ursus c328 jako sam

Post autor: Bolszewik »

Nigdy nie był zarejestrowany ?

Masz jakiekolwiek papiery na ten ciągnik ?

Przeczytaj sobie dokładnie Art. 72. bo jeśli był kiedykolwiek zarejestrowany lub posiadasz jakiś dokument potwierdzający własność to prawdopodobnie dasz radę.

Zawsze pozostaje droga "zabytkowa".
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Irus U600
Posty: 55
Rejestracja: 13 kwie 2009, 19:37

RE: ursus c328 jako sam

Post autor: Irus U600 »

To akurat prawda. Ustawodawca dopuszcza taką możliwość. Ale zdaje mi się, że trzeba dotrzeć, gdzie ciągnik był zarejestrowany i posiadać zaświadczenie, że ciągnik jest wycofany z ruchu.
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: ursus c328 jako sam

Post autor: drandrzej »

żeby odkopać z jakiegokolwiek archiwum coś co było zarejestrowane lub zgłoszone trzeba mieć numery z tablicy rej/numer zgłoszenia , imię + nazwisko+adres
walczę akurat z tematem , właściwie poległem
kolega ze wsi obok iał 3 bombaje , dawniej zgłoszenie powodowało przydział paliw - niestety nie ma papierka i w urzędzie w archiwum nie dało się odkopać :-(( a byłem na tyle przekonujący , że panie próbowały kilka godzin , znalazł się jakiś inny ciągnik , a bombaje przepadły
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: ursus c328 jako sam

Post autor: Bolszewik »

Czepić się można nawet dowodu zakupu itp. Musi być jednak to dokument wiarygodny dla urzednika.

Poszukaj na forach off road lub militarnych, ludzie tam mają doswiadczenia w rejetrowaniu pojazdów które złozyli (zabytki), wykupili z wojsak lub innych służb często nigdy nigdzie nie rejestrowanych.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ODPOWIEDZ