zakamieniony blok silnika

Wszystko co związane z motoryzacją
mariuszgielda
Posty: 36
Rejestracja: 17 sie 2008, 18:18

zakamieniony blok silnika

Post autor: mariuszgielda »

Panowie mam pytanie. czy ktoś wie co zrobić żeby usunąć kamień z bloku silnika? . Silnik był chłodzony wodą wiele lat. teraz duże płatki kamienia wpadają do chłodnicy i ją zatykają. Macie jakiś sprawdzony sposób?
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: zakamieniony blok silnika

Post autor: hubert »

Wlać kreta (taki środek do czyszczenia rur, płyn hamulcowy, ocet (trzeba zagotować). Osobiście polecam kilka razy przepłukać blok kretem, nalać wody z kretem (na opakowaniu podane są proporcje), poczekać 10-15 min spuścić to i tak 3-4 razy, tylko uwaga, bo to jest silnie żrące, wodorotlenek sodu, jak dotnie skóry to wyżre dziure jak kwas (działa tak podczas kontaktu z wodą), potem zachodzą reakcje i już nie jest taki żrący, ale lepiej uważać.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: zakamieniony blok silnika

Post autor: Ursus »

Można też próbować starych sposobów z sodą kaustyczną rozpuszczoną w odpowiedniej proporcji z wodą, choć podobny skład chem. ma chyba właśnie kret.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: zakamieniony blok silnika

Post autor: drandrzej »

wodorotlenek sodu to właśnie soda kaustyczna
można to kupić taniej w chemicznych sklepach stężone - opakowania od 1 kg widziałem
jeśli chcecie się tym "bawić' to polecam ubiór ochronny , na twarz maskę z plastikową szybą (nie same okulary)i rękawice gumowe
to juz nie jest przyjemny roztwór
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1545
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: zakamieniony blok silnika

Post autor: marek »

Ja używam ,,Sansed"-u.Jest łagodniejszy bo soda może nam żle ,,potraktować "broki , aluminiawe kolektory i obudowy np. termostatu.A Sansed przy okazji przeczyści nam bezpiecznie chłodnicę.
waldi
Posty: 52
Rejestracja: 07 mar 2008, 14:07

RE: zakamieniony blok silnika

Post autor: waldi »

Odradzam użycie "kreta" zeżre wszystko z wyjątkiem metalu( uszczelki , oringi itp. Chyba, że masz sam blok bez cylindrów i oprzyrządowania. Znajomemu po tym zabiegu siadła pompa wody, zaczęła cieknąć chłodnica, poszła uszczelka pod głowicą.
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: zakamieniony blok silnika

Post autor: hubert »

Jak wlewałem u siebie do silnika, z zamiarem odkamienienia i popuszczenia orignów przy cylindrze (wymieniałem) to niestety oringów nie ruszyło. Zależy od stężenia i długości trzymania, przecież wsypuje się go (kreta w granulkach) do rur, żeby udrożnić a rury teraz są raczej plastikowe;)
chodkii
Posty: 148
Rejestracja: 22 sty 2008, 23:51

RE: zakamieniony blok silnika

Post autor: chodkii »

w sklepach jest takie cos jak kamix lub podobne ew www.kamix.pl i nie żre niczego poza kamieniem
ODPOWIEDZ