Rębak gałęzi

Ogólne dyskusje o maszynach rolniczych
krakerss
Posty: 203
Rejestracja: 17 sie 2008, 19:21

RE: Rębak gałęzi

Post autor: krakerss »

Witam serdecznie.
Widzę że "BRAĆ" nie próżnuje. Też zamierzam coś wybudować rębak. Wcześniejsze pomysły padły z racji ceny. Chciałem kupić fabryczny i poprawić (ZEFAM Żnin) ale ceny zaporowe jak dla mnie. Z silnikiem muszę się zamknąć w 5-7 tyś. Chcę wybudować rębak do 200 mm średnicy. Z motorem 80 - 100 KM na jednej osi. Muszę zrąbać swój młodzik ( 1,5 h) no i pomyślałem o usługach. Chętnie poczytam jakieś sugestie. Co wiem na dziś. To co napisałem wcześniej.... i na pewno ma być tarczowy z 4 nożami, Lej będzie pod kątem 45 stopni względem tarczy rębaka. Tarcza z łopatkami wentylatora promieniowego. Podawanie materiały (myślę pomiedzy mechanicznym na przekładni 1 : 40 względem obrotów tarczy, lub hydrauliczny) Jako podwozie mam zamiar wykorzystać podwozie z armii z kuchni polowej lub agregatu na jednej osi. Silnik początkowo myślałem o s 320 ale po tym co zobaczyłem w sieci i moich wymaganiach jeśli chodzi o jakość rozdrabniania no i średnicy materiału padło na moc x 5 czyli około 80 - 100 KM (Perkins może SW 400). Kryterium do budowy rębaka jest powstały materiał który musi się sprawdzić w podajniku o ślimaku 100 mm w profilu. Chcę wykonać na pewno zabezpieczenie BHP(rozłączenie mechanizmu podawania). A i myślę o zrębkowaniu wierzby. W przyszłym roku mam nasadzać 1,5 h. Koncept jest co WY na to. Może ktoś posiada dobre rysunki, np tarczy, stolnicy,noży i ich kątków Piszcie co WAM przychodzi do głowy. Wspólnie łatwiej. Liczę na forumowiczów. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1556
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Rębak gałęzi

Post autor: marek »

oman7 Masz w domu instalację na 30A?Co prawda silnik elektryczny pobiera prąd maksymalny przy maksymalnym obciążeniu,ale właśnie rębak może taki pobór wymusić bo siły do cięcia muszą być duże.Typowa instalacja domowa ma zabezpieczenie przedlicznikowe 25A.Poza tym silnik elektryczny jest łatwiej ,,zdusić" niż spalinowy.Ale to wszystko kwestia prędkości podawania drewna na noże.Można na filmach zobaczyć jak silniki ciągnikowe zwalniają przy grubszych gałęziach.To co chcesz zrobić na pewno zadziała ,ale raczej na grube gałęzie bym się nie nastawiał.Z tego co dotychczas widziałem to napęd elektryczny jest stosowany w rębakach do gałązek 3-4 cm.Takie jest moje zdanie ale chciałbym się mylić.Atutem Twojego urządzenia może być duża masa wirnika.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Rębak gałęzi

Post autor: damber »

Napęd elektryczny też stosuje się w rębakach. Widziałem rębak z silnikiem elektrycznym 75kW. Teraz pracuje gdzieś w Rosji.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1556
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Rębak gałęzi

Post autor: marek »

damber napisał/a:
Napęd elektryczny też stosuje się w rębakach. Widziałem rębak z silnikiem elektrycznym 75kW. Teraz pracuje gdzieś w Rosji.
U nich ,,wsio balszoje". :D U mnie tam gdzie poprzednio mieszkałem na połowę wsi były BM 100A.A to samo pobór prawie 200 A.Miałem na myśli ,,normalne " sprzęty.Pewnie że moc silników elektrycznych może być nieograniczona.*music*
gladius
Posty: 18
Rejestracja: 18 paź 2009, 12:21

RE: Rębak gałęzi

Post autor: gladius »

Witam wszystkich ,co do budowy rębaka tarczowego czy kolega Krakerss rozwazył by zakup sieczkarni do słomy,zamontowanie silnika spalinowego,montaz gardzieli i zmianę przełożenia wałka wciagającego na wieksze aby cięło grubsze gałezie,takie sieczkarnie widziałem na Allegro po przystepnych cenach,trochę przeróbek i maszynka jest,co orginał to orginał,odeszło by wiele problemów z wyważeniem tarczy i nozami,sam mam malutki rębak tnie do 5cm lecz gdy bym zwiększył 3-4 krotnie przełożenie wałka wciągającego to taż bym ciął grubsze gałezie,mam ponad 1ha wierzby energ.iwiem żeto super opał na wsi i meć własny rębaczk,pozdrawiam Gladius:D
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Rębak gałęzi

Post autor: damber »

Pisząc o tym rębaku 75kW chodziło mi o to, że chcąc zbudować rębak elektryczny, który będzie wydajny i poradzi sobie z większymi "gałązkami" musimy zastosować odpowiedniej mocy silnik elektryczny, ale do tego potrzeba odpowiedniego zabezpieczenia instalacji, co w domowych warunkach może być dużym ograniczeniem.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: Rębak gałęzi

Post autor: oman7 »

Marek
Poruszyłeś wile właśnie spraw związanych z moim projektem i to mnie cieszy i odpowiadam:

oman7 Masz w domu instalację na 30A?Co prawda silnik elektryczny pobiera prąd maksymalny przy maksymalnym obciążeniu,ale właśnie rębak może taki pobór wymusić bo siły do cięcia muszą być duże.Typowa instalacja domowa ma zabezpieczenie przedlicznikowe 25A

Mam normalną instalację na bezp.25A ale przewody które idą od przyłącza do garażu mają 5mm2 więc przegrzania przewodów się nie obawiam poza tym mam dwa stopnie zabezpieczenia przy przyłączu 3x25A i w garażu 3x20A.
Natomiast miałem spawarkę wirową typu EW-23u tam był silnik 18kW i przy spawaniu na 100-150A nigdy nie wybiło mi bezpieczników jedynie wybijało bezpieczniki kiedy za szybko przełączyłem przy uruchamianiu gwiazda trójkąt.
Poza tym silnik elektryczny jest łatwiej ,,zdusić" niż spalinowy.
Tutaj bym się nie zgodził z tobą.Moc 10-12kW(podejrzewam że taką ma )to jest naprawdę dla mnie dużo ale nie mam jak tego sprawdzić,jedynie w jakiś sposób wyhamować i sprawdzić jaki amperaż pobiera na jednej fazie.
Można na filmach zobaczyć jak silniki ciągnikowe zwalniają przy grubszych gałęziach.
Tak ale wałek WOM ma w okolicach 500obr/min i chcąc mieć większe obroty na rębaku musisz zostawać przełożenia a z tym bywa różnie.Tutaj masz wszystko osadzone na jednym wale.
Atutem Twojego urządzenia może być duża masa wirnika.
Właśnie ten atut chcę wykorzystać MASA.
Nie mam żadnych danych co do wagi wirnika silnika i ośki ale będzie to około 100kg plus 6 noży na bębnie tnącym ze stali szybko tnącej HSS no i oczywiście podajnik drewna do rębaka wszystko jest kwestią zgrania.
*comfort*
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4857
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Rębak gałęzi

Post autor: Bolszewik »

Z prądem udarowym rozruchowym można sobie poradzić właśnie wyłącznikiem Y-D.

Można też ambitniej:

http://allegro.pl/regulator-3-fazy-alte ... 39987.html

Zabezpieczenia przedlicznikowe mają (powinny mieć) charakterystyki zwłoczne. Niestety urządzenia które ruszają pod obciążeniem lubią wybijać i takie zabezpieczenia. Z praktyki wiem że już silnik 7,5 kW zastosowany w dmuchawie czy kompresorze wybija w/w. Pomijam tu stan i jakość wykonania instalacji elektrycznej bo tego nie badałem choć podejrzewam że był kiepski.

Natomiast już rozpędzony silnik (start ma jałowy więc powinno być dobrze) nawet jak zwolni przy obciążeniu to bez problemu powinien się "zebrać", nie wybijając bezpieczników. Ten sam silnik 7,5 kW w tej samej instalacji założony do dmuchawy siana wybijał bezpieczniki natomiast przy traku nie było tego problemu. Mimo że nikt idealnie i płynnie równo drzewa nie tnie.

Pewnie że wszystko można zdusić ale to już problem braku rozsądku operatora.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
krakerss
Posty: 203
Rejestracja: 17 sie 2008, 19:21

RE: Rębak gałęzi

Post autor: krakerss »

Witam
Odnośnie sugestii aby przerabiać sieczkarnie to nie dla mnie. Prowizorki nie w moim stylu. Sieczkarnia nadaje się do gałązek a nie konarów 150 - 200 mm max. Sama tarcza będzie u mnie ważyć około 180 kg - 220 kg. BHP podstawa. Jeśli mogę coś zasugerować a jestem energetykiem to pisanie o silnikach rzędu 7,5 - 18 kW przy rębaku który ma zrębkować najmniej 10 cm gałęzie efektywnie to od razu śmiem twierdzić że to nie ma racji bytu. Przy zrębkowaniu do 160 mm rębaki tarczowe mają silniki rzędu 30 - 45 kW i to są wartości graniczne. Czyli zrębkowanie trwałe na poziomie do 120 - 130 mm. Moim zdaniem nie ma szans na domowym przyłączu wykonać rębaka o "średniej" - na własny użytek wydajności. Moje zdanie.
Podstawą do wszelkich obliczeń powinien być prąd rozruchu a nie moc silnika.

Tomasz
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: Rębak gałęzi

Post autor: oman7 »

Bolszewik
Z tym regulatorem to fajna sprawa zamontuje go ale w ostateczności.

Ja cały czas właśnie bazuje na doświadczeniach ze spawarką którą miałem i i bezpieczniki 20A wytrzymywały w garażu na wet kiedy spawałem prądem 200A.

Tomek jest też inna możliwość pisałem że mam zamiar ciąć konary 100-120mm i tutaj mogę ograniczyć otwór wlotowy do mniejszych średnicy aby nie przeciążać elektryki plus regulacja prędkości podajnika.Z resztą na prezentacji pokazana jest łuparka stożkowa.

Tak jak pisze Bolszewik wszystko zależy od rozsądku operatora a ja na pewno zabezpieczę ten rozsądek.Także dużo testów przede mną będę zdawał relację co i jak.*tup*
jelonek
Posty: 26
Rejestracja: 31 sty 2011, 19:00

RE: Rębak gałęzi

Post autor: jelonek »

Koledzy ja zrobiłem sobie rębak z sieczkarni do kukurydzy mb 300 Tnę tym gałęzie o grubości butelki od piwa grubsze wole pociąć piłą i spalić tradycyjnym sposobem . Jeśli chodzi o moc potrzebną do cięcia to lżej pociąć gruby konar niż wielokrotność wielu gałązek równocześnie .
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4857
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Rębak gałęzi

Post autor: Bolszewik »

Mnie to się wydaje że w domowych warunkach nie da się zbudować rębaka który łykał by cokolwiek powyżej 10 cm. Takie jest moje zdanie, a realnie to 5 cm średnicy. Ktoś wspominał o BHP to ja sobie nie wyobrażam budowy urządzenia o masach wirujących rzędu 200 kg. bez wyważania i konstrukcji sprwdzonej na przeciążenia, drgania i zmęczenie materiału. I przepraszam jeśli kogoś urażę ale nich mi nikt nie pie***li że wykona takie coś w domowych warunkach.

Kto przeciętny ma przydział mocy powyżej 15 kW ? Nikt bo i po co ? Kto chce się trudnić przemysłowym zrębkowaniem ten kupuje maszynę firmową a nie robi ją. Po pierwsze do robionej nie można dopuścić pracowników chyba że ktoś wytworzy DTR - powodzenia poza tym jak to serwisować ?

Prąd rozruchu można skutecznie ograniczać, a do domowej sieci (czyli owych 15 kW) nie włączysz silnika większego niż 7 - 8 kW.


Ja spawam nawet i większym prądem i wytrzymują 25, pic polega na tym że to nie ma wiele wspólnego z prądem jaki płynie po stronie pierwotnej transformatora spawalniczego.

Proponuję nie robić z igły widły tylko mierzyć siły na zamiary - Powodzenia *tup*
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1556
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Rębak gałęzi

Post autor: marek »

Piszesz kolego że chcesz dać 6 noży przy 1500 obr/min?To daje 9000 uderzeń na minutę czyli 150 uderzeń na sekundę.*eek*.Wiór będzie drobniejszy jak z pod krajzegi.Chyba nie da się w ogóle podepchnąć drewna bo będzie to jak pełny wałek.Myślałem że planujesz góra 2 noże .To i tak 50 uderzeń na sekundę.Częstotliwość jak brzęk w sieci. Możesz mieć poważny problem z obrotami.Z amperami też jest trochę inaczej.Spawając prądem 150 am. przy napięciu wirówki ok 40 V wykorzystujesz tylko ok 6 kw z silnika 18 kw.Czyli pobór z sieci wynosi tylko 16A.Bezpiecznik na 20 A mają jeszcze spory zapas i dlatego nic się nie dzieje.Przy cięciu opór stawiany przez drewno może być dużo większy niż ten stawiany przez prądnicę wirówki i wtedy bezpieczniki będą rozłączać.Oczywiście przy zbyt grubym drzewie.Jak się mylę niech ktoś poprawi.Zauważyłem że dużo tu praktykujących elektryków. A ja nie jestem nieomylny.
gladius
Posty: 18
Rejestracja: 18 paź 2009, 12:21

RE: Rębak gałęzi

Post autor: gladius »

Zgadzam się z kolegą Bolszewikiem w 100%,ja też swojego nie pożyczam bo wiem co znaczą pożyczki i wole sam komuś pociąć po znajomośći,gdy bym go robił jeszcze raz to zrobił bym dużo mocniejszy i też ciął by dużo grubsze drzewo:)
krakerss
Posty: 203
Rejestracja: 17 sie 2008, 19:21

RE: Rębak gałęzi

Post autor: krakerss »

Witam
To że się coś wykona we własnym zakresie nie stanowi o tym że wszystko samemu "wystrugamy.Tarcza nożowa będzie wykonywana w profesjonalnym zakładzie ślusarskim. Uzbrojona będzie wyważana łącznie z wałem z profesjonalnym zakładzie i ma to kosztować parę setek. Całość jest odwzorowaniem fabrycznego rębaka wiec nie powinno być aż takich problemów. Obudowy z blachy 8 mm części wirującej, reszta 4 mm. Wszystkie części znajdujące się w zespole nożowym będą wykonane z 25 % naddatkiem materiałowym. Np wał w fabrycznym rębaku ma 55 mm u mnie ma 75. Stal kupuję bardzo tanio więc mi nie zależy i w ten sposób nie oszczędzam. Ponadto poszukuję cały czas masy aby przy zrębkowaniu grubszych konarów rębak nie udarował. Pozdrawiam i nadal liczę na konstruktywną krytykę. TOMASZ
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: Rębak gałęzi

Post autor: oman7 »

Marek ja potrzebuje właśnie drobny wiór nie mam możliwości palenia dużej ilości drewna grubego o średnicy powyżej 30mm.Mam w domu piec automatyczny z podajnikiem szufladowym.Oczywiście część drewna rąbie na patyki do palenia w kuchni węglowej której już tak nie używam często jak kiedyś.Myśląc o tym rębaku wzorowałem się na wałku od heblarki z której leci drobny wiór i o taki mi właśnie chodzi żeby "wiór"rozrzucony na węglu w piwnicy w miarę wysechł.Kolega ma tą heblarkę i prędkość obrotowa wałka to 3500obr/min.Powiem że heblowanie a "skrawanie"drewna w rębaku to nie to samo.

Na szczęście też mam dostęp do wyważarki,koszt wyważenia to 100złpo znajomości na kopalni ,przecież nie wsadzę takiej nie wyważonej masy w korpus nawet takie potężne łożyska nie pożyją długo.

W sprawie pożyczek ilość pożyczających jest ograniczona ja,tokarz,trzech szwagrów.
Dlaczego sześć noży ano średnica wałka z nożami to około 280mm i mniejsze uderzenia noży podczas pracy rębaka co oznacza mniejsze zapotrzebowanie na moc silnika i nie obciążanie bezpieczników.

Czekam również na uwagi.*sarcasm*



Wprowadziłem małą zmianę w budowie rębaka.
http://chomikuj.pl/tmrozik01
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4857
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Rębak gałęzi

Post autor: Bolszewik »

Zestaw wszystko w jednym, bardzo mi się podoba.

Teoretycznie im drobniejszy wiór tym łatwiej i lżej pracuje maszyna.

Chyba muszę w końcu sam coś takiego zrobić bo co roku z dymem idzie ze dwie przyczepy gałązek z sadu.
Jednak mnie wystarczy jak rozdrobni max 5 cm resztę spokojnie potnę konwencjonalnie.


Tak dla relaksu - fajna zabaweczka:

http://allegro.pl/tyton-sieczkarnia-do- ... 11158.html
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

RE: Rębak gałęzi

Post autor: Wiesiek »

Drobny wiór bardzo łatwo ulega pleśni i procesowi gnicia .Szczególnie jeśli będziesz ciął mokre i świeże gałęzie. Trzeba odpowiednio go przechowywać. Jesli nagromadzisz go pełną drewutnię, będziesz miał problem.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4857
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Rębak gałęzi

Post autor: Bolszewik »

Skrzyniopalety i dziurawa stodoła *flower*
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Rębak gałęzi

Post autor: damber »

Warto przesuszyć drewno, bo w wysuszonym drewnie wartość energetyczna może nawet być większa o 50% w porównaniu z mokrym. Oczywiście wartość energwtyczna zależy od gatunku drewna.
Facebook. old URSUS tractor
ODPOWIEDZ