Holzgas-maszyny zasilane gazem drzewnym

Ogólne dyskusje o maszynach rolniczych
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Holzgas-maszyny zasilane gazem drzewnym

Post autor: Wiesiek »

Witam!
Niedawno poruszyłem temat rębaka do gałęzi. Dość dużo dowiedzieliśmy się o sposobie jego budowy i działania. Myślę, że nasze wnioski i opinie będą bardzo przydatne tym , którzy podejmą decyzję o samodzielnym zbudowaniu takiego urządzenia.
Jednak któryś z naszych forumowiczów poruszył temat generatora gazu drzewnego (Holzgas z jęz. niemieckiego). Tutaj zauważyłem bliski związek z tymi urządzeniami. Mając rozdrobnione drewno można je wrzucić do.......baku i jazda!!!!!! Sto lat temu były to bardzo modne maszyny. U nas w miejscowości w latach 30tych XX wieku w ten sposób był napędzany młyn .Póżniej zakupiono Diesla.
Może ktoś z Was posiada więcej wiedzy na ten temat i jest w stanie podzielić się z nami. Nie miałbym nic przeciwko temu , gdyby takie urządzenie stało na moim podwórku.
Czy jest możliwe wybudowanie sobie samemu takiego generatora? Czy byłoby to bezpieczne urządzenie? Te i inne pytania nasuwają mi się do głowy. Co Wy na to?
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Holzgaz-maszyny zasilane gazem drzewnym

Post autor: olowaty »

Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Holzgaz-maszyny zasilane gazem drzewnym

Post autor: drax »

Mnie również zaciekawił ten temat, zwłaszcza tego generatora prądu i poczytałem co nieco na ten temat, btw później wstawie filmik z pracy mojego "rębaka" :)
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1553
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Holzgaz-maszyny zasilane gazem drzewnym

Post autor: marek »

Cały opis budowy i działania generatora 2 typów na stronie ,,Drewno zamiast benzyny untitled pdf."
Darcio
Posty: 81
Rejestracja: 11 sie 2007, 20:28

RE: Holzgaz-maszyny zasilane gazem drzewnym

Post autor: Darcio »

Tutaj jest ciekawy pojazd napędzany holzgazem:
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=16110

Wydaje mi się, że zrębki uzyskane z gałęzi będą dostarczały mało energii. Bardziej wydajnym źródłem holzgazu powinny być szczapki z twardego drewna, np. buka, dębu.
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Holzgaz-maszyny zasilane gazem drzewnym

Post autor: drax »

Darcio, do gazogeneratorów zaleca się kawałki drzewa o wymiarach max 5x5, typowe zrębki są znowu trochę za małe, to takie jakby wióry, jak znajdę chwilkę czasu to wrzucę ten filmik i parę fotek.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1553
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Holzgaz-maszyny zasilane gazem drzewnym

Post autor: marek »

Przy wielkości kawałków drewna chodzi o to żeby samoczynnie opadały na palenisko i tylko o to .W pojeżdzie jest to ułatwione o tyle że pojazd trzęsie {szczególnie w Polsce :D}i opał sam opada ,a także popiół z paleniska.Przy silniku stacjonarnym trzeba będzie pomyśleć nad wibratorem ,który będzie co pewien czas potrząsał generatorem.Chodzi głównie o popiół,bo trudno stać i potrząsać ręcznie jak to jest w opisie budowy.Myślałem nad zastosowaniem np. mechanizmu wycieraczek ,który będzie podnosił palenisko a opadać będzie gwałtownie powodując wstrząs.Narazie przerobiłem chłodzenie silnika od malucha na wentylator od nagrzewnicy żeby to jakoś wyglądało a jutro będę dorabiał tłumnik.Myślę że do końca tygodnia już wszystko skompletuję i uruchomię narazie tradycyjnie.Jeżeli zadziała będę robił generator.



A tak to wygląda.Niestety na razie odpalałem na gazie i benzynie bo uciekła mi wena twórcza by dokończyć dzieła.Muszę zrobić próbę na ile mi starczy butla gazu bo być może to wystarczy z punktu widzenia ekonomii.Kiedy to będzie nie wiadomo:D
http://img121.imageshack.us/img121/9455/20110316023.jpg

http://img852.imageshack.us/img852/8610/20110316024.jpg

http://img402.imageshack.us/img402/8095/20110316025.jpg

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12244
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Holzgas-maszyny zasilane gazem drzewnym

Post autor: Ursus »

Poprawiłem fotki na linki, tak to powinno wyglądać w przypadku dużych zdjęć. Ewentualnie miniaturki.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ