RE: kupno i rejestracja ciągnika

Wszystko odnośnie rejestracji, ubezpieczenia i innych formalności
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: kupno i rejestracja ciągnika

Post autor: drax »

Podobno nowy właściciel ma 30 dni na przerejestrowanie pojazdu, ale rozmawiałem z handlarzem ostatnio na giełdzie w sprawie auta, to twierdził, że już obecnie nie jest obowiązek przerejestrowania tylko uiszczenie opłaty w skarbówce, moim zdaniem nie powinieneś mieć żadnych problemów, ale najlepiej zapytaj u siebie w WK.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: kupno i rejestracja ciągnika

Post autor: Bolszewik »

Kupowałem tak traktor i pisałem umowę z ówczesnym posiadaczem czyli nie z osobą wymienioną w dokumentach pojazdu ale z osoba która na mocy umowy nabyła ciągnik. To częsta praktyka w sumie jak komis tam też nie kupujesz od właściciela ale za pośrednictwem komisu.

Kiedyś kupowałem tak przyczepkę dokładnie właściciel umieszczony w dowodzie już nie żył.

Problemy mogą być ale tylko wówczas gdy dokumenty są niekompletne lub jakoś przerabiane. Wtedy odradzam.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: kupno i rejestracja ciągnika

Post autor: Ursus »

Można mieć nawet kilka umów - ważne by przedstawiały całą kolejność zmian właściciela - od tego w dowodzie do Ciebie - no i muszą być realne a nie spreparowane. Wtedy możesz zarejestrować.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
wujekcinek
Posty: 111
Rejestracja: 09 gru 2006, 9:52

RE: kupno i rejestracja ciągnika

Post autor: wujekcinek »

Obowiązek przerejestrowania jest, ale nie ma przepisu który nakładałby sankcje jeżeli się tego nie uczyni.
Do rejestracji potrzebny jest dowód rejestracyjny i oryginały umów potwierdzające ciągłość z dowodem.
Czyli jeżeli dowód jest na Pana A, a Ty jestes Panem E, to musisz mieć oryginały umów miedzy A a B, B a C, C a D i D a Tobą (i w ten sposób można w nieskończoność)
To czy któryśtam opłacił opłatę skarbową nie ma dla Ciebie znaczenia, to jest jegoa nie Twój obowiązek względem skarbówki. Kiedyś wymagali na umowach stempli z Urzędu Skarbowego, czy też dowodu zapłaty, teraz tego nie robią. Tobie zarejestrują, a do Niego w razie co będą wzywac do zapłaty.
Zresztą, kazdy Wydział Komunikacji ma swoje interpretacje
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1545
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: kupno i rejestracja ciągnika

Post autor: marek »

Każda umowa cywilno-prawna,a taką jest umowa kupna-sprzedaży nabiera wartości prawnej dopiero po uiszczeniu opłaty skarbowej lub vat [jeżeli np. kupujesz w komisie lub u licencjonowanego pośrednika-płatnika vat].Chyba że jest z takiej opłaty zwolniona np. umowa darowizny w pierwszym stopniu pokrewieństwa np. rodzic-dziecko.Jeżeli ,,po drodze" jakaś umowa jest nie opłacona to pewnie trzeba będzie ją opłacić by była brana pod uwagę.Do opłaty tej trzeba podać np. pesel czy nip płatnika czyli raczej musi to być kolejny nabywca figurujący w kolejnej umowie.A gdzie go szukać i zmusić do opłaty jak pozbył się już pojazdu?.Najprościej spisać nową umowę z posiadaczem figurującym w dowodzie a sobą wykorzystując dane z pierwszej umowy.To oczywiście lipa ale nikt tego nie sprawdza.Pominąć po prostu kolejnych nabywców bo oni są już bez znaczenia a przysporzą kłopotów.Do rejestracji potrzebne jest jeszcze aktualne OC,ale tu robimy tzw. ubezpieczenie na umowę już jako nowy nabywca.
Awatar użytkownika
wujekcinek
Posty: 111
Rejestracja: 09 gru 2006, 9:52

RE: kupno i rejestracja ciągnika

Post autor: wujekcinek »

Sąsiad tak kupił jawę 353. Od handlarza, spisując umowę z gościem z dowodu rejestracyjnego. Jak rejestrował wysłali do tamtego starostwa pismo o potwierdzenie i się okazało, że gość z dowodu zgłosił sprzedaż na handlarza. Potem chodził do urzędu odkręcał, przepraszał...
Oglądałem w lato T-25 z taką sytuacją, ktoś tam z kimś spisał umowę nie opłacił, nie przerejestrował... Dowiadywałem się w starostwie, tak mi odnośnie podatku powiedzieli. Oni rejestrują bez sprawdzania opłaty, a dopiero wysyłają do skarbowego, niech on sobie sprawdza i ściąga. Ale co urząd inna polityka
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: kupno i rejestracja ciągnika

Post autor: papiszon »

Wydaje mi się, że jest tak jak pisze"marek" . Ja kupując swojego supra od właściciela, który z kolei nabył go wcześniej od innego, ale nie przerejestrował, musiałem jeździć do tego poprzedniego i z nim spisać umowę. Ale to było 12 lat temu, przepisy mogły się zmienić.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1545
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: kupno i rejestracja ciągnika

Post autor: marek »

Sprawa z opłatą wygląda tak.Oczywiście że wydział komunikacji nie sprawdza opłaty.Jest na to po zgłoszeniu w urzędzie skarbowym 7 dni.Ale na umowie musi być notatka że umowa była zgłoszona do urzędu skarbowego.Dopiero gdy nie zapłacimy podatku w urzędowym terminie urząd skarbowy będzie nas ścigać Urząd skarbowy nie może nas ścigać za nie opłacenie podatku od umowy o której nic nie wie bo nie zgłosiliśmy.W grudniu rejestrowałem Opla to tak załatwiałem i w takiej kolejności-urząd skarbowy -wydział komunikacji a nie odwrotnie.
Dzisiaj sprawdziłem jak to było i faktycznie na umowie nic nie wpisano w urzędzie skarbowym ale otrzymałem,,świstek"pt.,, Potwierdzenie złożenia dokumentu" i to przedstawiłem w wydziale komunikacji.Chodzi o złożenia dokumentu PCC3.
ODPOWIEDZ