Jaki rozrusznik wysokoobrotowy kupić do T25 ?

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
vojteg
Posty: 24
Rejestracja: 10 kwie 2012, 18:34

Jaki rozrusznik wysokoobrotowy kupić do T25 ?

Post autor: vojteg »

Witam.
Jaki rozrusznik wysokoobrotowy kupić do T25 ? Macie może jakieś sprawdzone modele?? w Sklepie na miejscu gość podał cenę 295zł a coż to jest jeszcze nie wiem.
Na allegro jest tego sporo w cenach już od 230 zł z przesyłką.

http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... usznik+t25

Boje się tylko jednej rzeczy mianowicie:
Znajomy z 2-3 lata temu kupił w sklepie rozrusznik wysokoobrotowy dał ponad 300zł. Rozrusznik działał, a w pewnym momencie zaczął przestawać się odzywać tj. słychać tylko cewkę jak odbija ale rozrusznik nie kręcił. Pojechał z nim do sklepu podłączali do akumulatora wszystko kręci ,bendiks wbija i stwierdzili, że coś nie tak z instalacją w ciągniku musi być. Mechanik porobił znajomemu jakieś obejścia, że pominęli instalacje i nadal było to samo. Znajomy temat olał i założył stary.
Na próbę założyłem go do swojego Władka było super do czasu...
U mnie zaczęło się dziać to samo. Jak zewrę go kluczem na ostro i potem przekręcam kluczyk nieraz pali.
Macie na to jakąś radę?? Czy może tylko niektóre tak mają?

Pozdrawiam
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Jaki kupić rozrusznik Wysokoobrotowy do T25

Post autor: Wicher »

Niektóre tak mają. Jeśli to rozrusznik litewski (pewnie tak) to ma tylko dwie wady, bendiks właśnie i sprzęgięłko z zębatką, poza tym godny polecenia.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
vojteg
Posty: 24
Rejestracja: 10 kwie 2012, 18:34

RE: Jaki rozrusznik wysokoobrotowy kupić do T25 ?

Post autor: vojteg »

Wicher napisał/a:
Niektóre tak mają. Jeśli to rozrusznik litewski (pewnie tak) to ma tylko dwie wady, bendiks właśnie i sprzęgięłko z zębatką, poza tym godny polecenia.
Które "tego" nie mają?
Bendiks i sprzęgiełko jest wada to jaką mają trwałość?
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Jaki rozrusznik wysokoobrotowy kupić do T25 ?

Post autor: chrapek3011 »

Polecam rozruszniki Magneton ale tylko te z pierwszych lat produkcji wypróbowałem i chodzą do dnia dzisiejszego.Sam osobiście używam litewskich choć nie w rusku i wszystko działa prawidłowo.

A w rozruszniku padł elektromagnes.Odłączyć elektromagnes i podac napięcie bezpośrednio do wyprowadzenia stojana.Jeśli będzie kręcił wystarczy tylko to wymienić.
vojteg
Posty: 24
Rejestracja: 10 kwie 2012, 18:34

RE: Jaki rozrusznik wysokoobrotowy kupić do T25 ?

Post autor: vojteg »

chrapek3011 napisał/a:
Polecam rozruszniki Magneton ale tylko te z pierwszych lat produkcji wypróbowałem i chodzą do dnia dzisiejszego.Sam osobiście używam litewskich choć nie w rusku i wszystko działa prawidłowo.

A w rozruszniku padł elektromagnes.Odłączyć elektromagnes i podac napięcie bezpośrednio do wyprowadzenia stojana.Jeśli będzie kręcił wystarczy tylko to wymienić.
Tak tylko, że on 3na 5 razów zapala więc chyba nie do końca padł jak wbija bendiks?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jaki rozrusznik wysokoobrotowy kupić do T25 ?

Post autor: Bolszewik »

Bo się paliło bez odprężnika *pissed*

Ja mam rozrusznik białoruski z przekładnią planetarną:

https://picasaweb.google.com/1167188366 ... 8849718370

Też po roku zarżnąłem w nim bendix. Wymieniłem na nowy, od tego czasu palę zawsze z odprężnikiem i już ładnych parę lat chodzi.

Do wyboru masz pięć typowych rozwiązań:
1. Oryginalny,
2. Od C-360 + kołnierz redukcyjny,
3. Od C-360 z odlewem przystosowanym do T-25,
4. Z przekładnią portalową (litewski itp),
5. Z przekładnią planetarną (białoruski).
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Jaki rozrusznik wysokoobrotowy kupić do T25 ?

Post autor: chrapek3011 »

vojteg napisał/a:
chrapek3011 napisał/a:
Polecam rozruszniki Magneton ale tylko te z pierwszych lat produkcji wypróbowałem i chodzą do dnia dzisiejszego.Sam osobiście używam litewskich choć nie w rusku i wszystko działa prawidłowo.

A w rozruszniku padł elektromagnes.Odłączyć elektromagnes i podac napięcie bezpośrednio do wyprowadzenia stojana.Jeśli będzie kręcił wystarczy tylko to wymienić.
Tak tylko, że on 3na 5 razów zapala więc chyba nie do końca padł jak wbija bendiks?
Elektromagnes styków nie łączy,a wybijać wybija i co???Elektromagnes do wymiany bo jednak pali co jakiś tam raz .To wszystko.Chyba że już jest tak zajechany że zamiast gwizdu przy kręceniu kręci aby aby.
vojteg
Posty: 24
Rejestracja: 10 kwie 2012, 18:34

RE: Jaki rozrusznik wysokoobrotowy kupić do T25 ?

Post autor: vojteg »

Bolszewik napisał/a:
Bo się paliło bez odprężnika *pissed*

Ja mam rozrusznik białoruski z przekładnią planetarną:

https://picasaweb.google.com/1167188366 ... 8849718370

Też po roku zarżnąłem w nim bendix. Wymieniłem na nowy, od tego czasu palę zawsze z odprężnikiem i już ładnych parę lat chodzi.

Do wyboru masz pięć typowych rozwiązań:
1. Oryginalny,
2. Od C-360 + kołnierz redukcyjny,
3. Od C-360 z odlewem przystosowanym do T-25,
4. Z przekładnią portalową (litewski itp),
5. Z przekładnią planetarną (białoruski).

W moim ciągniku do tej pory był założony z C-360 + kołnierz redukcyjny ale wymagałby teraz całkowitej regenarecji. Można było by go zregenerować no, ale kupując akumulatory z 2 lata temu kupiliśmy pod T25 czy nie za mala pojemność czy jaki tam parametr jest istotny pod większe KW. Druga sprawa ( poruszałem jakiś czas w innym temacie)
mam alternator od poloneza Caro czy on daje rade naładować te akumulatory??

Oryginalny to nie chce o tym nawet słyszeć. Dużo osób ma wymienione na polskie, a teraz coraz częściej wysokoobrotowe.
chrapek3011 napisał/a:
vojteg napisał/a:
chrapek3011 napisał/a:
Polecam rozruszniki Magneton ale tylko te z pierwszych lat produkcji wypróbowałem i chodzą do dnia dzisiejszego.Sam osobiście używam litewskich choć nie w rusku i wszystko działa prawidłowo.

A w rozruszniku padł elektromagnes.Odłączyć elektromagnes i podac napięcie bezpośrednio do wyprowadzenia stojana.Jeśli będzie kręcił wystarczy tylko to wymienić.
Tak tylko, że on 3na 5 razów zapala więc chyba nie do końca padł jak wbija bendiks?
Elektromagnes styków nie łączy,a wybijać wybija i co???Elektromagnes do wymiany bo jednak pali co jakiś tam raz .To wszystko.<br><br><br><br>Chyba że już jest tak zajechany że zamiast gwizdu przy kręceniu kręci aby aby.
niee mało używany był jak pisałem wywalił go i założył stary no i tak męczy
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Jaki rozrusznik wysokoobrotowy kupić do T25 ?

Post autor: chrapek3011 »

Alternator z Poloneza ma ponad 50A.Bez problemu radzi sobie z dwoma akumulatorami 12 V 140Ah w serii ciężkiej więc dwie szóstki 195Ah też spokojnie nabije o ile jest maksymalnie sprawny.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jaki rozrusznik wysokoobrotowy kupić do T25 ?

Post autor: Bolszewik »

Mam alternator od poldka, akumulatory Centry 2 x 6V 195 Ah, 1000A prądu rozruchu. Wersja wzmocniona do maszyn budowlanych "Hevy duty" czy jakoś tak. Kupione w 30.12.2005 r. (przed chwilą sprawdziłem w papierach). W tym roku po raz pierwszy dolałem do nich wody i naładowałem prostownikiem.
Jeszcze nigdy nie zdarzyło się żeby ciągnik nie odpalił.

PS. od początku pracują z w/w rozrusznikiem.

Alternator raz wymieniałem (awaria łożyska), teraz jest wersja od Poloneza trucka.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Jaki rozrusznik wysokoobrotowy kupić do T25 ?

Post autor: Wicher »

Ja mówiłem o litewskiej Jubanie, kolega ze sklepu rolniczego raportował że padają elektromagnesy i sprzegiełka. ale w końcu trafi się dobre i będzie chodziło :D
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
korbus1994
Posty: 48
Rejestracja: 14 cze 2010, 18:26

RE: Jaki rozrusznik wysokoobrotowy kupić do T25 ?

Post autor: korbus1994 »

ja w swoim Putinie też mam wysoko obrotowy jubana od 2 tyg na razie hula ładnie. Akumulator mam 74 Ah pali bez problemu, alternator od poldka.
ODPOWIEDZ