Rębak

Rozmowy nie na temat
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: Rębak

Post autor: Mariuszczs »

Jeśli są to odlewy to ich proces wykonania jest przygotowany pod spawanie i potem badany skład po odlaniu ale stawiam na to że są to elementy wycinane z blachy odpowiedniego gatunku oraz ....tak jak tu:

http://www.shipsnostalgia.com/guides/in ... oldid=1902



Aha - i nie spawa się tego tym co jest pod ręką tylko też przygotowuje się cały proces .
vojteg
Posty: 24
Rejestracja: 10 kwie 2012, 18:34

RE: Rębak

Post autor: vojteg »

Ja miałem robić ale kupiłem. Koleś zrobił ich kilka. Nie oszczędza na materiałach. Podkarpacie- Łańcut
http://youtu.be/l6Lt8fvgKVI
klaudiusz
Posty: 183
Rejestracja: 28 mar 2010, 21:27

RE: Rębak

Post autor: klaudiusz »

pamiętacie jak się hala zawaliła gdzie była wystawa gołębi, widziałem elementy spawane ,złącza spawalnicze które były podane siłom które rozerwały te połączenia , jakby nie krytyczne obciążenie to stała by do dzisiaj tak jest ze wszystkimi złączami spawalniczymi w których nie wiemy czy są jakieś niezgodności .Od tego są spawalnicy którzy określają parametry danego złącza spawalniczego aby było wykonane przez spawacza zgodnie z kartą WPS w której jest to wszystko wyszczególnione i dana jednostka ma technologię na wykonywanie takich połączeń.
jeśli kolega-rzeznik- jest pewny co do swoich złącz to niech da aby zostały wykonane badania wizualne i penetracyjne złącz spawanych.
trening czyni mistrza :p
piorun1234
Posty: 228
Rejestracja: 24 maja 2011, 20:55

RE: Rębak

Post autor: piorun1234 »

Wały silników to są odkuwki , tak samo jak krzyżaki wałów napędowych aut ciężarowych także się odkuwa. Rębak na cztery noże bez wałka podającego ,gdzie noże docinają do blatu to według mnie najgorsza jego odmiana. Jak już złapie gałąź to nie puści ,jest niebezpieczny. W rębaku bębnowym istnieje łatwa możliwość dobrania wielkości zrębki do potrzeb. Nie robi wiórów , łatwo się ją suszy i nie potrzebuje dużo mocy silnika (S320 daje rade gałęziom o średnicy 10cm)
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1546
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Rębak

Post autor: marek »

O wytrzymałości danego urządzenia decyduje materiał, wykonanie i warunki pracy.Rębak tnący na nieruchomej podstawie ma nie dość że duże obroty to jeszcze obciążenie jest dynamiczne, czyli cały czas uderza o cięte drewno i to w poprzek jego włókien.Dlatego spawy muszą być wykonane odpowiednią elektrodą a na pewno nie mieszanym materiale np. stal i staliwo.Spawy może wyglądają ładnie ale jest tzw strefa wpływu ciepła i tam może pęknąć. bo różny materiał kurczy się z różną specyfiką.Ja robiąc takie urządzenie raczej preferował bym wygięcie podstaw noży w rozciągniętą literę U i przykręcenie wzmocnionymi śrubami do kół zamachowych.Spaw to połączenie sztywne i po prostu ulega zmęczeniu. A urwanie jednego noża przy energii zgromadzonej w tak dużych kołach spowoduje totalną masakrę urządzenia.Czego Ci oczywiście nie życzę.Przejrzałem sobie trochę tematów z budowy rębaków i nie znalazłem spawanych podstaw noży chyba że w sposób w którym jedna podstawa podpiera drugą czyli w kwadrat.Może to wzmocnić dając grubą blachę od jednej podstawy do drugiej ,tak że wyjdzie trójkąt. Wtedy jak jakiś spaw puści to wszystko się od raz nie ,,rozdupcy".
rzeznik2555
Posty: 177
Rejestracja: 03 lis 2011, 19:55

RE: Rębak

Post autor: rzeznik2555 »

Blachy 3mm są dane od kątowników do wału na którym są osadzone koła zamachowe mogę jeszcze nawiercić otwory na wylot kół tak by dać kołki do kątowników by te były mocniej zakotwione. ps dziś sprawdzę młotkiem uderzając czy nic się z tym nie dzieje jak wytrzyma to tak zostanie *rolleyes* A przy najbliżej okazji kupię płyty 50mm grubości i z nich utoczę nowe koła do rębaka *comfort**comfort*
klaudiusz
Posty: 183
Rejestracja: 28 mar 2010, 21:27

RE: Rębak

Post autor: klaudiusz »

Witajcie
rzeznik2525 - jak już będziesz miał wszystko zrobione noże przykręcone obudowę zrobioną
pomijając to co wyżej napisane o materiałach zastosowanych. Zostaje jedna z najważniejszych czynności która w każdej konfiguracji profesjonalnej czy amatorskiej nie może być pominięta, a mianowicie wyważenie wirnika na wyważarce dynamicznej np. typu SCHENK H-40U.
Przyjedz do nas to ci to zrobimy.*helpless*
rzeznik2555
Posty: 177
Rejestracja: 03 lis 2011, 19:55

RE: Rębak

Post autor: rzeznik2555 »

Witam ile taka przyjemności będzie kosztować pisz na Pw . Z tymi spawami nie będzie źle sprawdziłem po przyspawaniu zwykłej śruby M12 do jednego z kół i po ostygnięciu dostał strzałów kilka młotkiem 0,5kg i nie odpadła potem odciąłem ją kątówką *rolleyes*<br><br><br><br>O ile się nie mylę to na tym filmie podstawy noży są spawane do tych kół od 5 00min to można zobaczyć https://www.youtube.com/watch?v=a5g8sa1 ... ><br>Witam prace powoli idą do przodu udało mi się zrobić z resztek blachy 3mm wyrzutnik do zrębki i osłonę zespołu nożowego Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek<br><br><br><br>Witam pierwsze próby uważam za udane , silnik tak jak pisałem na razie będzie elektryczny 4Kw 3f daje radę super miałem do niego zakładać koło na paski klinowe 17mm ale tak też daje radę i mam pewności że jak coś za grubego wsadzę to nic się nie stanie bo pasek spadnie i nic z nim nie będzie :lol:Zrębka tak jak widać nie jest za duża ,już w niedługim czasie będzie film z cięcia gałęzi topolowych jest ich sporo bo z 7 topoli http://www.bankfotek.pl/view/1868178 Obrazek Obrazek silnik jest założony z całą podstawą na jakiej jest zapinany do trajzegiPierwsze cięcie już się odbyło pociąłem łącznie jakieś 3,5m3 zrębki i nic poza spadniętym paskiem się nie stało *yes* Obrazek Obrazek Obrazek https://youtu.be/d0aw2IDmt18
ODPOWIEDZ