Prądnica przy 1ca90 podłączenie.

Ciągniki wykonane własnoręcznie, ale na głównych podzespołach mających ponad 25 lat. Forum na okres próbny - proszę zapoznać się z Regulaminem.
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

Prądnica przy 1ca90 podłączenie.

Post autor: AndrzejD21 »

Witam!
Sąsiad ma prądnicę przy traktorku z silnikiem 1ca90, z prądnicy wychodzą trzy styki.
Jeden na masę, drugi dodatni, obok masy, i jeden po stronie szczotek, jak to podłączyć żeby ładowała?

Wiem że muszę jeszcze zapiąć regulator napięcia.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Prądnica przy 1ca90 podłączenie.

Post autor: Wicher »

Dodatni na z acisk +akumulatora a ten od szczotek do regulatora, jak masz regulator klasyczny czyli 2 wejścia to na wejście regulatora (cyfra bodajże 15) dajesz + po stacyjce, a drugi styk łączysz ze szczotkami właśnie.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Prądnica przy 1ca90 podłączenie.

Post autor: chrapek3011 »

Nie Darek.Pomyliło Ci się to z oznaczeniami alternatora.Na prądnicy mamy trzy zaciski oznaczone następująco (i bez znaczenia czy prądnica pracuje z minusem czy z plusem na masę oznaczenia są dla obydwu takie same)masa-10,wzbudzenie-18,szczotka prądowa-16.Dalej te zaciski trzeba połączyć z odpowiednim dla tej prądnicy regulatorem napięcia,czyli masa 10 z masą regulatora,zacisk wzbudzenia 18 z takim zaciskiem 18 na regulatorze i zacisk 16 prądowy szczotki z takim samym 16 regulatora.Na regulatorze znajduje się jeszcze jeden zacisk oznaczony jako 19 i ten zacisk jest zaciskiem zasilającym instalację elektryczną.A żeby podłączyć kontrolkę ładowania jeden zacisk kontrolki łączy się z zaciskiem 16 regulatora a drugi z zaciskiem 19.Przy zgaszonym silniku kontrolka powinna się świecić,a po uruchomieniu i przekroczeniu obrotów wzbudzenia powinna zgasnąć.

To tyle.Prościej się nie da tego wytłumaczyć.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Prądnica przy 1ca90 podłączenie.

Post autor: Wicher »

Dzięki Sławek masz rację-myślałem że jest jak w altku. Przepraszam za wprowadzenie w błąd! :)
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

RE: Prądnica przy 1ca90 podłączenie.

Post autor: AndrzejD21 »

Dzięki za odpowiedź.

********

Podłączyłem i nie ładuje, regulator nówka, mam jeszcze trzy prądnice, spróbuję zmienić na inną.
ODPOWIEDZ