Hałas z silnika c335

Wszystko o naszych Ursusach
sywesterrr
Posty: 8
Rejestracja: 01 lis 2017, 18:58

Hałas z silnika c335

Post autor: sywesterrr »

Pacjent ursus c335, import Chorwacja, ale niestety potrzebuje pomocy.... ;) Pomijając słabawe ciśnienie oleju niestety pojawia się hałas dobiegający z wnętrza silnika.
Wygląda to tak: traktor pali na strzał, nie dymi jakoś nad normę, na wolnych obrotach na zimno chodzi równiutko. Problem pojawia się jak złapie trochę temperatury, po wciśnieciu gazu do połowy z silnika zaczyna się wydobywać metaliczny dźwięk, ale nie jest to ciągły dźwięk tylko w sekwencjach po kilka sekund. 10 sekund klepie po chwili momentalnie cichnie. I za kilka sekund znowu zaczyna klepać. I tak w kółko. Przed rozpoczęciem klepania przy stałym wciśnięciu pedału gazu czuć że nagle jakby miał za mało paliwa bo przez sekundę, dwie inaczej go słychać (inne spalanie).
Ciągnik jest kupiony okazyjnie i chciałbym to naprawić nie wyważając otwartych już drzwi- może ktoś przerabiał temat (niemniej i tak nie da mi to spokoju i dowiem się co ma w środku). Olej świeży, bąk wyczyszczony ( stał w miejscu, zbita góra i się nie obracał na trzpieniu). W oleju drobniutkie opiłki.
Mam filmik z tej imprezy, pytanie czy zalinkować YT mogę :)
SzymonS
Posty: 99
Rejestracja: 04 gru 2021, 23:34

Re: Hałas z silnika c335

Post autor: SzymonS »

ja bym na twoim miejscu sprawdził najpierw zawory, może są za ciasno ustawione, ale tak, że dopiero po rozgrzaniu się silnika, metal się rozpręża i dopiero wtedy zawory klepią
sywesterrr
Posty: 8
Rejestracja: 01 lis 2017, 18:58

Re: Hałas z silnika c335

Post autor: sywesterrr »

Podrzucam link do filmu z hałasem.
https://youtu.be/vj-N8aLS9AE

Zawory sprawdziłem, luz na zimnym odpowiedni.
Tak wstępnie obstawiam rozrząd - ale nie do końca bo ten cykl długo trwa.
Pompa wtryskowa- przed rozpoczęciem hałasu jest zmiana dźwięku silnika, jakby miał mniej paliwa
Po prostu koniec motoru i się zaciera.
Aczkolwiek jechał dwie godziny z opryskiwaczem z gazem do połowy i nic się nie wydarzyło...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1545
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Hałas z silnika c335

Post autor: marek »

Sama obecność opiłków w oleju daje do myślenia. Piszesz że ciśnienie oleju marne. Czy zmienia się wraz z tymi odgłosami? Wlej mu oleju ponad stan i sprawdź czy coś się zmieni. O co chodzi? Może być problem z zasysaniem oleju przez pompę. Np. uszkodzony smok. Gdy poziom oleju jest wysoki do pompa zasysa olej i wszystko gra. Gdy olej zostanie rozprowadzony po silniku to poziom w misce opada i pompa zaczyna zasysać powietrze . Przy braku smarowania zaczynają klepać panewki i silnik poprzez zwiększone opory zwalnia. Ale olej wraca do miski olejowej , poziom się podnosi, pompa zasysa i cykl zaczyna się od nowa.Tak więc dolej oleju , a jak coś się zmieni to zwalaj miskę olejową.Bo jazda w takim stanie i niedostatecznym smarowaniu spowoduje konieczność remontu kapitalnego.
sywesterrr
Posty: 8
Rejestracja: 01 lis 2017, 18:58

Re: Hałas z silnika c335

Post autor: sywesterrr »

Jeździłem z manometrem i obserwowałem ciśnienie. Jednak niezależnie od hałasu czy jego braku ciśnienie bylo jednakowe, bez spadków ( na poziomie 1.5 atm czyli marne). Remont jest nieunikniony ale chciałbym poznać tą konkretną przypadłość mojego egzemplarza :)
Osłuchałem trochę silnik przez klucz, wtryski nie zmieniają dźwięku przy hałasie, pompa najgłośniej wydawała dźwięk ale jednostajny, rozrząd też nie wydał się podejrzany. Dziś słucham go stetoskopem. Dźwięk jakby na poziomie styku blok głowica...

Edit, mam pompę z raka, może warto podrzucić zamiast tej?
sywesterrr
Posty: 8
Rejestracja: 01 lis 2017, 18:58

Re: Hałas z silnika c335

Post autor: sywesterrr »

Odpowiem post pod postem.
Ciekawość wygrała, poluzowana stopa na jednej korbie, panewka zmielona.
Musiałem wyjechać nim z garażu, podrzucilem nowe panewki i na razie nie stuka, ciśnienie oleju wróciło odrobinę.
Rok 73 to sprzęgło jakiego typu?
ODPOWIEDZ