wóz konny za ciągnikiem

Wszystko odnośnie rejestracji, ubezpieczenia i innych formalności
Pentax
Posty: 58
Rejestracja: 07 sty 2009, 17:27

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Pentax »

Internauta , jak Ci policjanci odpisza , to daj znać .(bo to kolejny przykład na to ,że przepisy sobie ,a życie toczy sie swoją koleją - ciekawe jaka by była interpretacja speców od prawa gdy doszłoby do wypadku ze skutkiem śmiertelnym - np urywa sie ciągnięty przez traktor wóz konny wyładowany na full i wali czołowo w samochód osobowy).
Irus 600 , założyłeś nowy watek ( porównajcie godzinę ) i widzę ,że zeszło Ci z watroby . Kij ma dwa końce , i uważam że nazywanie kogoś głupkiem za to ,że stara się komuś odpowiedzić na wątpliwości jest co najmniej nieeleganckie . I tu powinien zainterweniować administrator :mad:



Post się nazywa " Dobre rady "
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: drandrzej »

przyznam szczerze ,że nie znam odpowiedzi na zadane w wątku pytanie
wolę nie pisać co mi się wydaje , bo może ktoś mieć z tego tytułu kłopoty , ja bym takim zestawem nie wyjechał ,
ale
jeśli IRUS zna odpowiedź - chętnie ją przeczytam (i pewnie wszyscy dyskutanci również), wiedzy nigdy dość

PS

sam mam wątpliwości często co wolno właściwie wieźć mi na przyczepie a co na lawecie gdy mam tylko B i auto ważące ok 2 ton bez napędu na 4 ,a temat zwłaszcza w okolicach WILKOWIC stanie się coraz bardziej interesujący bo jakoś sprzęty trzeba dowieźć
Bronek19
Posty: 46
Rejestracja: 27 sty 2008, 12:46

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Bronek19 »

Wtrące się do tej dyskusji ja osobiście miałem nieprzyjemności z policją przez wóz konny który ciąglem ciągnikiem . W zeszłym roku przy wykopkach ziemniakó złapali mnie jak wiozłem ostatni wóz do domu pokazałem prawojazdy dokumenty ciagnika mój wóz ma swiatła a le oni chcieli ubezpieczenie psełdo przyczepy dopierdzielili się do chamulców że brak , opon żełyse że przełaowany , dlatego niech mi nikt nie gada że wozem konnym mozna jeździć na legalu po drogach ja dostałem mandat że wartośc tego woza z ziemniakami to mało było . Dlatego ja wolałem kupić przyczepę zarejstrować i mam święty spokój . Z policją sie nie wygra ja jechałem drogą tylko 500 m z pola do domu a ich to nie obchodziło . To moja przygoda i zdanie .
oldtimer
Posty: 126
Rejestracja: 21 lis 2007, 21:26

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: oldtimer »

Art. 88. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.
2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
3) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a), z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,

Panie "Bolszewik" - przytoczyłeś ten paragraf, z którego jasno wynika, że pojazdem z przyczepką można jeździć tylko pojazdem samochodowym. Nie stosuje się to do ciągników rolniczych lyub pojazdów wolnobieżnych.

Podoba mi się wypowiedź poprzednika- każdego z Was poruszających się niezidentyfikowanymi wehikułami może spotkać taka przyjemnośc zapłacenia kar wyższych od wartości wozu z ładunkiem. Wóz konny jest wozem konnym dopóki jest przystosowany do ciągnięciua przez konia i dopóki go koń ciągnie. jak się go przystosuje do ciągnięcia przez ciągnik (zamontuje dyszel, światła), to mamy samorobną przyczepę ciągnikową, którą ciągnie ciągnik a nie wóz konny. Policja się rolników nie czepia, bo przeważnie takimi wozami jeżdżą biedni chłopi. Ale czasy się zmieniają i policja też się zmiania. Kiedyś jeździłem takimi wynalazkami po drogach publicznych, teraz już się nie odważę. Szkoda kasy- taniej może wyjść zakup używanej zarejestrowanej przyczepki niż spotkanie z policją. Jednemu chłopowi z sąsiedniej wsi odcholowali przyczepę (przerabiany wóz konny) z ładunkiem drewna na strzezony parking policyjny... W gazecie lokalnej nawet opisali.
Wogóle policja zaczyna się poruszać po coraz mniej utwardzonych drogach... Kontroli trzeźwości poddają już nawet Zakłady Usług Lesnych poruszające się ciągnikami po lesie, przy okazji sprawdzając papiery...

Tak że podsumowując- wozem konnym możesz jeździć, dopóki Cię policja nie złapie lub dopóki nie weźmiesz udziału w jakiejś kolizji czy wypadku... Ja bym nie ryzykował!
Pentax
Posty: 58
Rejestracja: 07 sty 2009, 17:27

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Pentax »

Wynika z tego ,że posiadając prawo jazdy kategorii B można sobie jechac ciągnikiem rolniczym , ciągnikiem rolniczym z narzędziami ale nie można ciągnikiem z przyczepką . Czyż tak ?
Irus U600
Posty: 55
Rejestracja: 13 kwie 2009, 19:37

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Irus U600 »

Tak to wynika Pentax z tego artykułu. Odtimer właściwie, to wyłożył (mam na myśli zacytowany art.). Swoją drogą, jeśli ktoś posiada prawo jazdy, to raczej powinien wiedzieć, do prowadzenia jakich pojazdów jest uprawniony.
W takich tematach jak ten, bardzo cenne są posty takie jak Bronka19 i Oldtimera. Przykłady z życia, często bolesne, ale uczą nas respektowania prawa.
Szacunek dla drandrzeja.Właśnie chodzi o to, że nie wstyd powiedzieć, że nie zabieram głosu w temacie, bo nie jestem pewien lub nie wiem. Nie chcę wprowadzać ludzi w błąd.
Jeśli chodzi o pytania w sprawie przyczep, lawet, to jeśli ktoś będzie chciał czegoś się konkretnego dowiedzieć, to odpowiem na PW. Chyba, że taki temat transportowy zostanie założony.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Bolszewik »

Fakt nie wykładam prawa.

Swojej filozofii też nie bo takowej nie opracowałem.

Nigdzie nie napisałem że moje posty są prawdą objawioną. Radzę czytać je dokładnie bo w co drugim zdaniu jest "znak zapytania".

Nigdzie nie napisałem że wolno jeździć wozem konnym z ciągnikiem, a jedynie że przyjęło się że wolno i nikt na to nie zwraca uwagi. Tu byłem w błędzie bo okazuje się że ktoś mandat dostał. Podejrzewam że to zależy od lokalnej Policji. Jeśli chodzi o woj. Świętokrzyskie to się nie czepiają. Mało tego widuje ciągniki z furami w samych Kielcach.

Przecież rozpisałem art. 88 wyrażając tam swoje wątpliwości, jak również wyraźnie napisałem że nie są to moje wymysły.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Bronek19
Posty: 46
Rejestracja: 27 sty 2008, 12:46

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Bronek19 »

Ja się zgodzę z tobą Bolszewik że to zależy od policji jak chcą to przymkną oko na ten wóz ja miałem pecha dobrze że ciągnik miałem rejstrowany .
Irus U600
Posty: 55
Rejestracja: 13 kwie 2009, 19:37

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Irus U600 »

Bolszewik, chciałoby się powiedzieć- "koledzy nie idźmy tą drogą". Nie nazwałem Cię głupkiem, nie uważam Cię za głupka, ani nikogo innego. Gdyby tak było - nie dyskutowałbym przecież na forum. Jeżeli poczułeś się dotknięty- to bardzo Cię przepraszam ( pozostałych użytkowników również ). Temat " Dobre rady " miał być humorystyczny i nie sądziłem, że ktoś odbierze to do siebie. Przyznaję, że zbieg okoliczności był, delikatnie mówiąc, niefortunny. Inną sprawą jest Twój sposób pisania postów. Gdybyś w postach dodał, że wg Ciebie, wydaje mi się itd. wszystko było by ok. Autorytatywny sposób pisania, jeśli nie ma się wiedzy, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Podobnie jest z wkładaniem własnych słów w cudze usta ( np. nie pisałem o wózkach itp.). Ponieważ jesteś moderatorem, szczególnie nie powinieneś wprowadzać ludzi w błąd.( Mam nadzieję, że moderatorzy wybaczą mi ten post, w tym miejscu).
Wracając do tematu : postaram się w tym tygodniu wyłożyć " kawę na ławę" w poruszanym temacie. Wyjaśnię również dlaczego, policja mruży oczy przy furmankach z ciągnikami. W którym miejscu przepisy są niejednoznaczne. Postaram się w miarę możliwości wytłumaczyć, kiedy mamy do czynienia z interpretacją prawa ( a nie rozumieniem zapisów ustawy ). Jeśli moderatorzy zgodzą się na podpięcie tematu, możemy wyjaśnić jak to jest z przyczepami i lawetami ciągniętymi przez poj. samochodowe ( np. w transporcie sprzętu na zlot ). Ponieważ wiele osób ma wątpliwości w tym zakresie, może dobrze, żeby ten temat był skończony w jednym miejscu.
oldtimer
Posty: 126
Rejestracja: 21 lis 2007, 21:26

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: oldtimer »

No tych niejednoznaczności jest sporo. Sam do końca nie wiem: ciągnikiem z jaką przyczepą można jeździć mając B+E? Czytałem kiedyś interpretację w auto świat lub motor i zgłupiałem. Dla świętego spokoju zdecydowałem że pójdę na "T" i problem sam się rozwiąże. Tylko czasu trzeba (ośrodki daleko)...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Bolszewik »

Nie ma sprawy.

A jak pisałem w większości wypowiedzi jest znak zapytania. Nie musi być to wszak znak graficzny >> ? <<.

Nie wleczmy więcej tematu.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: drandrzej »

Irus U600 napisał/a:
Wracając do tematu : postaram się w tym tygodniu wyłożyć " kawę na ławę" w poruszanym temacie. Jeśli moderatorzy zgodzą się na podpięcie tematu, możemy wyjaśnić jak to jest z przyczepami i lawetami ciągniętymi przez poj. samochodowe ( np. w transporcie sprzętu na zlot ). Ponieważ wiele osób ma wątpliwości w tym zakresie, może dobrze, żeby ten temat był skończony w jednym miejscu.
O właśnie
to jest potrzebne i na te informacje ja z niecierpliwością czekam
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: rafal »

Na kategorie B możemy jechać ciagnikiem o masie własnej do 3,5 tony a ciągniona przyczepa nie może być większa jak 750kg. Ograniczenie to wynika z samej kategorii B niezaleznie czy pojazdem jest ciagnik rolniczy czy samochód.
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Deleted_User »

Na kategorię B można też jechać pojazdem wolnobieżnym i to bezwzględu na jego masę np koparko spycharka Białoruś :D
Kiedyś pisałem emaila do policji i tak mi napisali.
Bronek19
Posty: 46
Rejestracja: 27 sty 2008, 12:46

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Bronek19 »

Owszem koparko spycharką możesz się poruszać po drogach ale pracować na niej nie możesz jeśli nie masz uprawnień nawet nową koparko ładowarką możesz poruszac sie po drogach jak idziesz na kurs operatora np . koparko ładowarki to żeby poruszać sie nią po drodze to musisz mieć przynajmniej prawojazdy kt B . Same uprawnienia są do poruszania i pracy na budowie . Powiem tyle że ten temat zaczoł być pisany o wozie a teraz jest kłutnia o prawojazdy jakie trzeba mieć zeby prowadzić ciągnik czy ciągnik z przyczepą .
Pentax
Posty: 58
Rejestracja: 07 sty 2009, 17:27

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Pentax »

Bronek , nie nazwałbym tego kłótnią . Po prostu wielu ma wątpliwości . A przy okazji jednego tematu pojawiają sie wątki "oboczne" - przy okazji . Jest takie powiedzenie " Kto pyta nie błądzi ". Są ludzie , którzy mają umysły tzw "analityczne" i Ci potrafią sie poruszać w gąszczu przepisów ( które często bywa są niejednoznaczne ) , inni niestety nie . I nawet jak zadadzą pytanie "głupie" - to bądźmy trochę wyrozumiali i pomózmy rozwiać wątpliwości . ( głupie specjalnie wziąłem w cudzysłów - małem kiedyś profesora , który mawiał : " Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi ).
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: rafal »

Internauta, niestety źle Ci odpisali. Rozmawiałem o tym z egzaminatorem. Otóż:
art 88 ust1 pkt3 mówi o kat B że można poruszać się pojazdem samochodowym , którego DMC nie przekracza 3,5 t z wyjątkiem autobusu lub motocykla.
I teraz dalej: ciagnik rolniczy stanowi inna kategotrię. Gdyż :
Pojazd samochodowy to pojazd silnikowy o predkości max przekraczającej 25km/h
Ciagnik rolniczy to pojazd silnikowy o predkości max do 25 km/h i p[pzystosowany do zawieszania lub ciągniecia maszyn rolniczych.
Pojazd wolnobieżny to pojazd do 25km/h z wyjątkiem ciagnika rolniczego.
Zatem absurdem było by gdyby po drodze poruszał się człowiek kat B kierujący 22 tonowym ciagnikiem przegubowym.
Gratuluje policajntom znajomosci przepisów.
Irus U600
Posty: 55
Rejestracja: 13 kwie 2009, 19:37

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Irus U600 »

He, he...to teraz wiecie, dlaczego tak ciężko zdać egzamin na prawo jazdy.
Rafał, w ten sposób nigdy nie skończymy tematu. Pomijam, że wprowadziłeś błędy w definicjach ( zawarte w art. 2.) Mógłbym Ci zadać pytanie, a w takim razie co z kategorią D ? ( art.88 pkt. 2, ust. 7 UPoRD )
"7.kategorii D - autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;" - nie ma masy podanej w tej kategorii. A ciągnik nie jest pojazdem do przewożenia osób.
( Nie można w ten sposób traktować prawa. Pominięcie słowa, przestawienie słowa, czasami przecinek decyduje, że zmienia się sens zpisu ).
Znajdę chwilkę i jak obiecałem- wyjaśnię.
Bronek19, stwierdził, że temat nam się mocno rozmył. Ale na tak zadane pytanie przez autora tematu, powinien być jeden post z odpowiedzią- nie.
Krótkie uzasadnienie.
Prawdą jest, że w chwili obecnej ustawodawca w art.2 nie definiuje pojazdu zaprzęgowego. Ale, że taki ( jeszcze ) istnieje , wiemy z niektórych przepisów ustawy. Wóz konny, fura, furmanka i jak tam jeszcze ją zwał, jest elementem pojazdu zaprzęgowego. Jeśli ją podczepimy do ciągnika rolniczego, staje się przyczepą,( bo wyczerpuje definicję przyczepy, która jest zawarta w art. 2 pkt. 50 ustawy ).
"50. przyczepa - pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem;" ( jeśli furmankę podczepiliśmy do ciągnika, to została ona przystosowana ).
Jeśli autor miał na myśli, czy furmankę można " zaadaptować na przyczepę?- to ten wątek wyjaśnię przy omawianiu przyczep.
Bronek19
Posty: 46
Rejestracja: 27 sty 2008, 12:46

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: Bronek19 »

To i mnie ciekawi jakie powinno miec kategorje żeby prowadzić ciągnik . Mnie na kursie instruktor mówił że mogę na kategori B prowadzić ciągnik rolniczy z osprzetem na podnośniku ale nie mogę ciągac przyczepy bo do tego jest potrzebna KT T którą też mam Ja jestem w posiadaniu rużnych kategorji A,B,C,T i uprawnienia na koparko - ładowarkę i nie wiem sam już na którym uprawnieniu mogę prowadzić ciągnik . Według mnie to trzeba by się dowiedzieć od jakiegoś instruktora jak to z tym jest .
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: wóz konny za ciągnikiem

Post autor: rafal »

Otóż temat kat D był poruszany na antenie PR1 radia. W kat D dokładnie jest opisane czym możemy się poruszać autobusem( osobna kategoria pojazdu) ciągnikiem rolniczym ( osobna kat pojazdu) i pojazdem wolnobieżnym ( osobna kategoria pojazdu) i to jest jasne. Dyskusja w radio dotyczyła natomiast pewnego absurdu w którym kierowca D mający uprawnienia do przewozu osób nie może prowadzić samochopdu osobowego, bo autobus jest osobną kategorią pojazdu różniącą się od pojazdu silnikowego do 3,5 tony!! Sam nie wierzyłem w to co słyszałem.
Ale schodzimy znacząco od tematu wozu konnego w którym zgadzam się z Irusem.
ODPOWIEDZ