Duże koło z gumowym bandażem - od czego?

Widziałeś jakąś starą nieużywaną maszynę lub traktor? Może jest na sprzedaż?? Pisz - może uda się ją uratować
Autsajder68
Posty: 3
Rejestracja: 05 wrz 2023, 19:26

Duże koło z gumowym bandażem - od czego?

Post autor: Autsajder68 »

Witam kolegów, na złomie jest takie dosyć duże i masywne koło z gumowym bandażem. Czy to od jakiejś niemieckiej maszyny rolniczej? A może polskiej z PRL - u? Ale bardziej pasuje na jakąś przedwojenną maszynę lub wojenną konstrukcję. Szerokość bandażu około 10 cm. Średnica koła z bandażem dosyć duża - 80 cm. Szprychy okrągłe, prętowe. Piasta przelotowa na oś. W piaście smarowniczka z nakrętką ( ok. 2 - 2,5 cm średnicy ) jak przy maszynach rolniczych. Może ktoś wie od czego to było. Są tam, na tym złomie, dwa takie koła. Ktoś wie od czego te koła ? Bo nie wiem, czy warto je brać.
Autsajder68
Posty: 3
Rejestracja: 05 wrz 2023, 19:26

Re: Duże koło z gumowym bandażem - od czego?

Post autor: Autsajder68 »

No, tak, ale zdjęcia nie dodałem 8-) Poniżej naprawiam niedociągnięcie :)
Załączniki
IMG_20230901_223503.jpg
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

Re: Duże koło z gumowym bandażem - od czego?

Post autor: wojtek12321 »

Tak z grubsza to wygląda, jest podobne jak koło od starego wózka do wożenia betonu na budowie, tzw. japonka...
Szprychy trochę inne, ale były różne wersje takich wózków...

https://www.olx.pl/d/oferta/taczka-dwuk ... ON8D7.html
Załączniki
Screenshot 2023-09-05 at 20-49-22 image s 1000x700 (obraz WEBP 933×700 pikseli) — Skala (79%).jpg
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4853
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Duże koło z gumowym bandażem - od czego?

Post autor: Bolszewik »

Też stawiam na "japonkę" ale zapewne starszą. Taka jak na zdjęciu Wojtka jest też i u mnie na zakładzie (zbieramy do niej złom).

Takie ogumione koła warto wydobyć ze złomu. Ja zrobiłem na różnego typu kołach oguminych i żeliwnych beczki na wodę. Nie po to żeby z nimi jeździć, ale żeby raz do roku był możliwość łatwego przestawienia i posprzątania. Inne zastosowanie takich kół to "taczka pod kwiatki". Chodzi o te rośliny które trzeba chować na zimę.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Autsajder68
Posty: 3
Rejestracja: 05 wrz 2023, 19:26

Re: Duże koło z gumowym bandażem - od czego?

Post autor: Autsajder68 »

Może koledzy macie rację, że to od " japonki ", ale te koła są solidnie zrobione i nie pasują zbytnio na ten wózek. Są dosyć ciężkie i " profesjonalne ", że się tak wyrażę, więc może od czegoś innego są.
ODPOWIEDZ