Zetor 3011 Major - różnice, modernizacje itd.

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Zetor 3011 Major - różnice, modernizacje itd.

Post autor: Ursus »

W nawiązaniu do dyskusji, która wywiązała się między mną a Dominikiem pod jednym z filmów zakładam ten temat. Chciałbym, aby znalazło się tu jak najwięcej informacji dla osób, które przeprowadzają renowację ciągnika Zetor 3011 Major i mają ochotę doprowadzić go w miarę do oryginału.

Wywołuję Dominika do tablicy, bo zobowiązał się pomóc zgromadzić tutaj wiedzę w jednym miejscu na forum. Ze swojej strony postaram się udostępnić materiały, które posiadam, a także podczas renowacji skupić się na analizie mechanicznych elementów.
Zachęcam oczywiście także inne osoby do dyskusji. Pomożecie? ;)

Poniżej odnośnik, gdzie już toczyła się dyskusja nt. oświetlenia, ale myślę, że z biegiem czasu tu zbierzemy całość takich porozrzucanych informacji.
https://retrotraktor.pl/forum/viewtopic.php?t=9971

Prośba, aby w tym temacie ograniczyć się do merytorycznych dyskusji, a ograniczyć dywagacje np. nad wyższością Zetora na Ursusem itd. Założenie jest takie, aby ten temat był możliwie jak najlepszym kompedium wiedzy nt. Zetora 3011. Podobny też wyodrębnię nt. Ursusa C-328, po ukończeniu naszej renowacji.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 3011 Major - różnice, modernizacje itd.

Post autor: Ursus »

Na pierwszy etap idzie układ hamulca ręcznego - porównanie na podstawie katalogu części wyd. polskie.
Wspomniałem, że układ hamulca ręcznego jest w zasadzie taki sam jak w C-4011 - niewiele się myliłem, bo względem katalogu przeoczyłem tak naprawdę tylko różnicę w blaszanej osłonce linki - nie porównywałem jednej do drugiej, a faktycznie różnią się długością - informacja w katalogu poniżej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zwróćcie jednak uwagę, że katalog podaje, że pedały hamulca i sprzęgła są jednakowe dla wszystkich wersji Zetor 3011/Zetor 4011/Ursus C-4011 - a jest różnica i Major miał przynajmniej 2 wersje z tego co mi wiadomo. Zatem katalogi to też nie jest idealne kompendium wiedzy, więc zawsze teorie trzeba połączyć z praktyką. Spróbuję jeszcze zerknąć do jednego katalogu Zetor 3011 którego nie mam niestety w oryginale, sprawdzę tam i dopiszę powyżej
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 3011 Major - różnice, modernizacje itd.

Post autor: Ursus »

Skrzynia biegów - tu niewiele trzeba pisać - po prostu zerknijcie do katalogu - niewiele pasuje z C-4011/Z4011


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ