RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Czyli RS i inne
oldtimer
Posty: 126
Rejestracja: 21 lis 2007, 21:26

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: oldtimer »

Podczas kontroli: dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem, potwierdzenie opłacenia składki OC, prawo jazdy. To musisz mieć, bo wydaje mi się że to ciągnik rolniczy a nie pojazd wolnobieżny...
Pozdrawiam
Irus U600
Posty: 55
Rejestracja: 13 kwie 2009, 19:37

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: Irus U600 »

Zgadzam się z kolegą oldtimerem. RS wg definicji ustawy Prawo o ruchu drogowym jest ciągnikiem rolniczym.
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: rafal »

Ten temat juz poruszaliśmy w innym dziale. Jest tak jak podają koledzy Irus i Oldtimer - RS to ciągnik rolniczy. Problem jest w tym , że w swoim czasie rzeczywiście RS był klasyfikowany jako samobieżna maszyna rolnicza czy wolnobiezny pojazd. W związku z tym nigdy nie był wyposażany w dowód rejestracyjny. ( Inaczej było w NRD gdzie RSy jeździły zarejestrowane). Dzisiej zarejestrowanie RSa jest niemożliwe- chyba że na zabytek.

(Po za tematem: Irus miałeś rację : na kat B można jeździć samym ciagnikiem bez ograniczeń masy- sprawdziłem u innego źródła)
gladius
Posty: 18
Rejestracja: 18 paź 2009, 12:21

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: gladius »

witam wszystkich mam rsa i ubezpieczylem go w PZUjako pojazd wolnobierzny rolniczy na caly rok bez problemu imam spokoj
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: marek »

Byłem w moim wydziale komunikacji i powiedziano mi po sprawdzeniu w komputerze że RS 09 nie jest wpisany do listy pojazdów wymagających rejestracji.Niestety na moje pytanie czy mogą mi wystawić takie zaświadczenie stwierdzili że niestety nie mogą ,ale jest tak jak na wstępie Widzę na ,,jutubie" że niektórzy mają porejestrowane . Może napiszą jak tego dokonali .Absolutnie nie zależy mi na rejestracji ale nie chciał bym złamać jakiegoś przepisu a RS nie jest ciągnikiem tylko nośnikiem narzędzi tak jak szybowiec nie jest samolotem tylko szybowcem pomimo że jest podobny i też lata
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: Bolszewik »

A i to ostatnie porównanie jest wprost genialne.
Wielki pokłon tekst marzenie :yes:

Pic polega na tym że ciągnikiem nie jest, ale może spełniać jego rolę. Tak naprawdę ja osobiście nie widzę żadnego racjonalnego powodu dla którego miano by traktować nośnik inaczej niż ciągnik. Niech mi ktoś wykażę choć jedną sensowną różnicę miedzy nośnikiem, a ciągnikiem w odniesieniu do użytkowania go w ruchu drogowym ?

Prawdopodobnie wszystko wynika z bałaganu w przepisach. Jeśli ktoś kiedyś zarejestrował nośnik to dokumenty istnieją i sprawa się ciągnie od właściciela do właściciela. Natomiast nie chcą wprowadzać nowych tego typu pojazdów do "obrotu" rejestrowanego. Czemu nie wiem, ktoś chce mieć tablicę spełnia wszystkie wymogi dla pojazdu czemu jej odmawiać ?

Na zaświadczenie jest prosty sposób. Zwróć się do wydziału na piśmie i muszą Ci odpowiedzieć. Do pisma dołącz druk opłaty skarbowej za 17 zł (tyle kosztuje wydanie zaświadczenia). Napisz że skoro są organem właściwym do spraw rejestracji to tym samym są i organem właściwym do określenia co podlega, a co nie rejestracji. Pismo wyślij koniecznie poleconym za zwrotką lub złóż na sekretariacie z potwierdzeniem kopii.

Kto papierem wojuje od papiera ginie :smilewinkgrin:
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: marek »

Mam coś dla zwolenników teorii że rs jest ciągnikiem i w związku z tym podlega rejestracji , bo tak wynika z definicji.Art 2 pkt.44 ciągnik rolniczy....................................może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz DO PRAC ZIEMNYCH .Czy to przypadkiem nie chodzi o naszą swojską KOPARKĘ ?, która jest ujęta w definicji ciągnika A jako żywo koparki nie podlegają rejestracji choć w 100% przypominają ciągnik, bardziej niż dziwadło jakim jest rs .Bez obrazy. Czyli ciągnik rolniczy ale nie wymaga rejestracji bo jednocześnie pojazd wolnobieżny. Więc interpretacji definicji ciągnika nie jest jednoznaczna bo są wyjątki . Koparka nazywa się koparka a rs nazywa się nośnik narzędzi a ciągnik nazywa się ciągnik i wtedy podlega rejestracji I gitara
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: Bolszewik »

A... co się tyczy koparki to w naszej komunalnej jeździ Case 580 i jest zarejestrowany posiada tablicę rej. taką jak ciągnik.

I tu akurat uważam że ma to sens gdyż koparka ta w 3/4 swojego czasu pracy porusza się po drogach publicznych dowożąc materiały bud, odśnieżając, robiąc za ruchomą wzwyżkę itp.

Idea chyba była taka że jeżeli coś porusza się sporadycznie lub wcale po drogach to nie trzeba tego rejestrować. Natomiast gdy pojazd cały czas porusza się po drogach to należy go zarejestrować. Oczywiście zapewne nikt przepisów nie doprecyzował nie wydał rozporządzeń itd. W efekcie mamy bajzel ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: marek »

Remontowano u mnie drogę i koparka tam pracująca też była zarejestrowana.Prawdopodobnie chodzi oto że obaj piszemy o koparkach pracujących w instytucjach nieprywatnych.Moja była z WZDiM i pewnie dlatego były rejestrowane .Mam znajomą pracującą jako agent ubezpieczeniowy w PZU.Ona koparki ubezpiecza jako pojazdy wolnobieżne bez rejestracji.Czyli jedne rejestrację mają a drugie nie. Znajomi którzy mają koparki mają nierejestrowane tylko ubezpieczone jako wolnobieżne.Znajoma z PZU poradziła mi żeby rs-a też tak ubezpieczyć.Co też pewnie uczynię jak go wyremontuje. Wiadomo że w tak niepewnej sytuacji musi być na ful sprawny
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: Bolszewik »

Żeby było ciekawiej przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej o którym piszę ma drugą koparkę "Białoruskę" i ta nie jest zarejestrowana (z pewnością jest ubezpieczona).

Wydaje mi się że koparka może pracować na ubezpieczenie gdy jest na placu budowy (może to być akurat droga byle był to wydzielony i zabezpieczony obszar) i tylko sporadyczny wyjazd na drogę jest dozwolony. Natomiast gdy pojazd wykorzystywany jest w normalnym ruchu ulicznym to pewnie można/powinno się go zarejestrować i z jakichś przyczyn w/w to zrobili.


Czytając kodeks:

Art. 71.

1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.

2. Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną.

3. Pojazd niewymieniony w ust. 1, przyczepa motocyklowa oraz przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny jest dopuszczony do ruchu, jeżeli odpowiada warunkom określonym w art. 66.


Kto jednak stwierdza że Art. 66 jest zachowany skoro ?

Art. 81.

1. Właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, motoroweru lub przyczepy jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego.


...

4a. Okresowe badanie techniczne ciągnika rolniczego przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania.

...

7. Motorower, przyczepa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegają okresowym badaniom technicznym.

8. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 2 i 3, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega również pojazd:

1. skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę w razie uzasadnionego przypuszczenia, że:
1. zagraża bezpieczeństwu ruchu,
2. narusza wymagania ochrony środowiska,
3. uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, z zastrzeżeniem pkt 4;

1. a) skierowany przez starostę w celu ustalenia danych pojazdu niezbędnych do jego rejestracji;
2. w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym, z zastrzeżeniem art. 66 ust. 4 pkt 5 i 6, oraz z wyłączeniem montażu instalacji do zasilania gazem;
3. który ma być używany jako taksówka osobowa lub bagażowa, pojazd uprzywilejowany, pojazd do nauki jazdy, pojazd do przeprowadzania egzaminu państwowego lub pojazd odpowiednio przystosowany lub wyposażony zgodnie z przepisami o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych;
4. w którym została dokonana naprawa wynikająca ze zdarzenia powodującego odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia określonego w grupie 3 i 10 działu II załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej na kwotę przekraczającą 2.000 zł;
5. sprowadzony z zagranicy i noszący ślady uszkodzeń lub którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogących stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego;
6. dla którego określono wymagania techniczne w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 oraz z 2005 r. Nr 14, poz. 113 i Nr 90, poz. 756).

9. Badanie techniczne pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu może być przeprowadzone po przedstawieniu dokumentu wydanego przez organ dozoru technicznego, stwierdzającego sprawność urządzenia technicznego.

9a. W razie powstania trudności w ustaleniu podstawowych parametrów pojazdu, badanie techniczne może być przeprowadzone po przedstawieniu opinii rzeczoznawcy samochodowego, o którym mowa w art. 79a.

10. Minister właściwy do spraw transportu, uwzględniając w szczególności zakres warunków technicznych pojazdów podlegających badaniu, określi, w drodze rozporządzenia, zakres i sposób przeprowadzenia badań technicznych oraz wzory dokumentów stosowanych przy tych badaniach.


Może i się czepiam ale Marek wspomniał o sprawności technicznej. I chyba tu jest hak. Bo w razie "czegoś" ust. 8 dale możliwość wysłania takiego pojazdu na badania techniczne. Oczywiście badania po czymś ZAWSZE wykażą nieprawidłowości. Mając pojazd zarejestrowany ubezpieczony i z przeglądem "nie muszę udowadniać że nie jestem wielbłądem". Natomiast w przypadku maszyny wolnobieżnej jest odwrotnie. Jak ktoś się czepi to może być problem, a czepić jak wiadomo można się do wszystkiego.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
gladius
Posty: 18
Rejestracja: 18 paź 2009, 12:21

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: gladius »

Witam mam rsa i ma OC jako pojazd wolnobierzny rolniczy,sprawny jest po drogach jezdze a z rejestracja kombinowal nie bede bo uwarzam ze OC mi wystarczy,podobnie jest z kombajnem ,tablic niet a po drogach jezdzi.Kontrole drogowa mialem i jak pokazalem OC sprawdzili swiatlai wytlumaczylem ze to poazd wolnobierzny to mam spokoj pozzdrawiam.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: damber »

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym (art. 2 pkt 34), pojazdem wolnobieżnym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego.

Czyli RS jest pojazdem wolnobieżnym, ponieważ to nośnik narzędzi-nie jest zaliczany do ciągników rolniczych.

Zatem zgodnie z art. 71 ust. 3, pojazd wolnobieżny nie podlega rejestracji i jest dopuszczony do ruchu, jeśli odpowiada warunkom technicznym określonym w art. 66 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: Bolszewik »

Wszystko się zgadza, ja nie forsuję teorii że RS trzeba koniecznie rejestrować. Chodzi mi o wyjaśnienie sprawy bo cały czas mam pewne wątpliwości, a ewentualne konsekwencje mogą być nieprzyjemne.

Ja osobiście zawsze byłe zdania że pojazdem wolnobieżnym jest koparka, walec, równiarka i inne maszyny drogowo inżynieryjne, kombajn, opryskiwacz samojezdny itp. Jednak nośnik narzędzi to dla mnie szczególny rodzaj ciągnika rolniczego.

Prawdopodobnie gdzieś ktoś kiedyś stwierdził że to maszyna wolnobieżna, gdzieś to zapisano i chciałbym dotrzeć właśnie do takiego dokumentu to by dało pewność.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: damber »

Dla mnie to też troch dziwne, że RS-a nie uważają jako ciągnika rolniczego, choć jego zastosowanie ogranicza się do prac wykonywanych w rolnictwie.
Może to nawet i dobrze, że nie zaliczają RS-a do ciągników rolniczych, bo nie ma wydatków związanych z rejestracją i latania po urzędach:smilewinkgrin:
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
Rs 09
Posty: 118
Rejestracja: 17 mar 2009, 19:13

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: Rs 09 »

Czyli jak go ubezpiecze to mogę się poruszać po drogach? Na prawo jazdy kat.b?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: Bolszewik »

Wychodzi że chyba tak, ale radzę mieć wszystko sprawne na 100%

No i przydał by się kwit z wydziału komunikacji że nie trzeba tego rejestrować lub coś w tym guście.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: damber »

Najlepiej sprawdz to jaszcze w Twoim Wydziale Komunikacji, bo różnie bywa-widziałem RS-y które były zarejestrowane.
Ale jak się nic nie zmieni to OC i ważny przegląd.



Prawo jazdy kategorii B uprawnia także do prowadzenia:

- ciągnika rolniczego, bez przyczepy (z wyjątkiem lekkiej i nazędzi zawieszanych)

- pojazdu wolnobieżnego, czyli np. spycharki lub koparki
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
Rs 09
Posty: 118
Rejestracja: 17 mar 2009, 19:13

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: Rs 09 »

Przegląd? Taki ciągnik ma przejść przegląd. niewiem czy 45 letni ma szanse przejścia
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: damber »

Dlaczego nie powinien przejść?
Najważniejsze to chyba hamulce, oświetlenie i układ kierowniczy-tego zazwyczaj czepiają się podczas kontroli drogowej. Jeśli to jest sprawne to nic Ci nie mogą zrobić.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: rejestracja rs 09-konieczna???

Post autor: Bolszewik »

Tak jest te trzy rzeczy sprawdzają oraz posiadanie trójkąta. Oczywiście nie może dymić jak smok ani lać się olej ciurkiem.

Prawdę powiedziawszy akurat jestem zdania że wyjeżdżając na drogę z niesprawnymi hamulcami i układem kierowniczym kierowca powinien podlegać surowej karze. Co do świateł to zdania są podzielone, ale skoro taki wymóg jest to mają być sprawne i już.

Tylko nie wiem czy przyjmą Cię na stacji diagnostyczniej ? Ale klienta się nie wygania i myślę że to dobry pomysł by mieć kwit z takiej że pojazd jest sprawny. Nie mają w co wbić przeglądu, ale dokument wystawić mogą. Wtedy mają OC i przegląd tylko wyjątkowo złośliwy typ może szukać dziury w całym. Stówka raz na dwa lata nie pieniądze warto zapłacić.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ODPOWIEDZ