Muzeum potravin a zemědělských strojů – Ostrava

Opisy muzeów, skansenów itd.
Awatar użytkownika
AdamPGR
Posty: 24
Rejestracja: 21 wrz 2022, 13:53

Muzeum potravin a zemědělských strojů – Ostrava

Post autor: AdamPGR »

Cześć! :D

Kontynuując "serię" jako ostatnie podczas urlopu odwiedziłem Narodowe Muzeum Rolnictwa w Ostrawie :D

Muzeum potravin a zemědělských strojů – Ostrava
(Muzeum Maszyn Spożywczych i Rolniczych – Ostrawa)
Obrazek

Muzeum znajduje się w industrialnej części miasta, a konkretnie na terenie byłej Huty Vitkovice (narodowy zabytek kultury Republiki Czeskiej)
Obrazek
Obrazek

Zmierzając do Ostrawy warto także zapoznać się z innymi obiektami znajdującymi się zarówno w kompleksie Huty (Bolt Tower, Mały Świat Techniki U6, Wielki Świat Techniki), jak i w całym mieście :)
Moja wyprawa do tego miasta przypadła na całodniowe oberwanie chmury, przez co miasta nie zwiedzałem, a do zwiedzania terenu huty się po prostu nie przygotowałem (m.in. do Bolt Cafe wymagana jest wcześniejsza rezerwacja) :D
Na zachętę pozwiedzania miasta podrzucę jedno ze zdjęć z przejazdu przez dzielnicę Poruba ;)
Obrazek

Ale wracając do muzeum - znów kilka podstawowych danych :) :
NZM Ostrava otwarte jest przez cały rok od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00.
Bilety wstępu kosztują:
  • Dorośli - 150 CK
  • Dzieci i młodzież do lat 18 - za darmo
  • Uczniowie powyżej 18 lat - 80 CZK
  • Seniorzy od 65 roku życia - 80 CZK
    Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powyżej 18 lat w ramach grup szkolnych wchodzą za darmo.
Powyższe informacje do weryfikacji na stronie:
https://www.nzm.cz/muzeum-potravin-a-ze ... ju-ostrava
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hxh3dLLCNy6FZPif7

Formalności spełnione - ruszamy :D
Wchodząc do muzeum, w pierwszym pomieszczeniu trafiamy na mikrociągnik prod. Agrostroj Prostějov:
Obrazek

Dalej wchodzimy do odnowionej hali głównej, w której kupujemy bilet i zmierzamy do pierwszej bocznej hali, a tam już sporo maszyn :D
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

A nawet kilka kombajnów :o
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wracając na halę główną trafiamy m.in. na wystawy modeli i eksponatów edukacyjnych (w tym robotyzację rolnictwa, której akurat nie zrobiłem zdjęć :(), sortownik do ziemniaków, a nawet kabinię ciągnika STEYR,w której można zasiąść :lol:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W hali tej są także schody prowadzące na wyższe piętra, ale póki co je omijamy i zmierzamy do drugiej hali bocznej ;) A tam już można znów oczy pieścić :D
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

I jest o ONA :o Maszyna której kompletnie się nie spodziewałem :shock:
Sieczkarnia samojezdna PFMŻ Z-310 8-)
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Jedyna polska maszyna spotkana w odwiedzonych muzeach :)

Ale wracając do zwiedzania :)
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Opuszczamy halę i udajemy się na piętro, a tam kolejna wystawa...
Obrazek

...oraz coś, co mnie kompletnie zaskoczyło :shock: całą halę maszyn z parteru można było zobaczyć z góry :D
Obrazek
Obrazek

Analogicznie z drugiej strony :D dodatkowo nad halą z ciągnikami znajduje się mała wystawa motorowerów :)
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Jeszcze rzut oka na rodzimą Z-310... :D
Obrazek

...i ruszamy na najwyższe piętro :) A tam spora wystara poświęcona żywności, na której znajdziemy sporo informacji na plakatach oraz eksponaty :D
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

W dalszej części pomieszczenia znajduje się ciekawa wystawa plakatów z minionej epoki :) Było ich wiele, więc przedstawiam tylko kilka moim zdaniem ciekawszych, przedstawiających maszyny rolnicze :D
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

I tu w sumie kończy się wycieczka po Ostrawskim muzeum rolnictwa, jak i moja opowieść o zagranicznych muzeach które odwiedziłem w tym roku :D
Mam nadzieję że Was nie zanudziłem, a raczej zachęciłem do odwiedzenia tych obiektów ;)
Obrazek

A co oceny z poprzedniego tematu (https://retrotraktor.pl/forum/viewtopic.php?t=10220), że właśnie TO muzeum było w mojej ocenie najlepsze śpieszę wyjaśnić :D
Może i nie było tu tak dużo maszyn, jak w Sankt Michael czy Čáslav, ale za to był klimat :D Zarówno lokalizacji muzeum, jak i wnętrza hal z maszynami :D
A także to, że praktycznie każdą maszynę można było obejść, obejrzeć z każdej strony :D
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Muzeum potravin a zemědělských strojů – Ostrava

Post autor: Ursus »

Dokładnie, klimat niesamowity! :) Narobiłeś mi takiego smaka na te muzea, że nie wiem czy się zimą nie wybiorę na taki objazd :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ