Ursus 4011 - wyrzuca ropę przez wydech

Porady i wskazówki remontowe, adresy sklepów, itp.
mikolajbielinski
Posty: 4
Rejestracja: 09 paź 2023, 16:05

Ursus 4011 - wyrzuca ropę przez wydech

Post autor: mikolajbielinski »

Dzień dobry. Otrzymałem Ursusa 4011 z roku 1970. Nie jestem rolnikiem, nie posiadam ziemi pod uprawę. Ciągnik stoi na podwórku pod domem. Nie znam jego historii, nie wiem co miał robione, co wymieniane. Nie chcę się go pozbywać, a nie chcę też by był zaniedbany i gdzieś w krzach by marniał. Chciałbym jednak powoli, własnymi siłami doprowadzić go do - myślę, że idealnego stanu. Nie spieszy mi się, nie będę go nigdy używał w terenie, stąd nie mam ciśnienia, by zrobić to teraz, zaraz. Teraz proszę o poradę - walczę z ropą, która wycieka z wydechu, wręcz wylewa się z niego. Czarna wydzielina, która według mnie nie jest olejem. Jest to ropa zabarwiona sadzą. Oplute wszystko pod wydechem - zbiornik powietrza od kompresora, blok silnika, etc. Wymieniłem wtryskiwacze na nowe, zamontowane bez podkładek - brak efektu, nadal tak samo. Może ktoś z was by mnie naprowadził na jakiś trop? Być może jest to powiązane ze strasznym dymieniem na niebiesko-biało. Odpala ładnie, bez problemu, zarówno zimny jak i ciepły. Problemem jest jednak ten niebiesko-biały, gryzący mocno w nos dym - nawet na wolnych obrotach oraz ta ropa, która wycieka z wydechu. Pompa wtryskowa? Jakaś regulacja? Czy remont kapitalny i dopiero spodziewać się jakiegokolwiek efektu?
Ostatnio zmieniony 09 paź 2023, 18:08 przez mikolajbielinski, łącznie zmieniany 1 raz.
szubinska
Posty: 519
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Ursus 4011 - wyrzuca ropę przez wydech

Post autor: szubinska »

Jak możesz to dodaj jakieś zdjęcia ciągnika
Martek
Posty: 366
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Ursus 4011 - wyrzuca ropę przez wydech

Post autor: Martek »

A do jakiego stanu chcesz doprowadzic ten ciagnik?
Zeby jako tako dalo sie orac? Czy do igielki?
Bo jak ma byc igielka to pewnie tam wszystko trzeba wywalic i zalozyc nowe w silniku a moze i calym traktorze w zaleznosci jaki to jest stan:)

Jak tak kopci pluje to moga byc popekane, zapieczone pierscienie, zuzyte zestawy, sama pompa tez. Po rozgrzaniu do temp roboczej i w pracy jak sie zachowuje?
Koncowki zalozyles wzm i poprawnie?
Na poczatek sprawdz sprezanie i cisnienie oleju to da jakis poglad.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4853
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Ursus 4011 - wyrzuca ropę przez wydech

Post autor: Bolszewik »

Martek - czytaj ze zrozumieniem treści - facet wyraźnie napisał że traktor to "zabawka" nie do pracy.

Jak najbardziej sprawdź ciśnienie oleju oraz ciśnienie sprężania. Da to odpowiedź na stan szczelności pierścień - tuleja.
Jeśli w/w będzie poprawne to problem może być w głowicach konkretnie w zaworach. Możliwe że tamtędy siorbie olej.
Możesz zrobić eksperyment i odkręcić kolektor wydechowy. Będziesz widział czy rzyga ze wszystkich czy z jednego. Jeśli tylko z jednego to ja bym spróbował zrobić tylko jedną głowicę.

Niebieski dym zwykle oznacza olej, natomiast czarny to nieprzeplona ropa.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Martek
Posty: 366
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Ursus 4011 - wyrzuca ropę przez wydech

Post autor: Martek »

Bolszewik pisze: 10 paź 2023, 9:59 Martek - czytaj ze zrozumieniem treści - facet wyraźnie napisał że traktor to "zabawka" nie do pracy.
No ale co to wlasciwie znaczy, ze zabawka a nie do pracy? To cos zmienia?
Dlatego zapytalem na jakim poziomie to ma byc naprawa jaki budzet. Dla jednego wlozyc 10k w sam silnik to jak splunac a drugiemu bedzie sie reka trzesla jak ma 100zl wydac i bedzie drutowal.
Po tym opisie jest podejrzenie, ze nie ma co pudrowac wrzoda tylko trzeba caly ciagnik rozbierac w mak jesli na byc igla.
WlkpTV
Posty: 164
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:52
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Re: Ursus 4011 - wyrzuca ropę przez wydech

Post autor: WlkpTV »

Zabawka w takim znaczeniu jak np motocykl, siąść w niedzielę i przejechać się po okolicy 😁
Ursus C-4011, Jawa 50 Mustang i to wszystko :D
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Ursus 4011 - wyrzuca ropę przez wydech

Post autor: marek »

Ponieważ ciągnik odpala dobrze to pierścienie uszczelniające dobre. Prawdopodobnie padnięte pierścienie olejowe.Wlej może do cylindrów czegoś na wzór WD 40/ Są różne ,,rozpuszczecze,, i ,, uszlachetniacze.. to może coś odpuści. Kiedyś stosowano , mówiąc delikatnie oleje marnej jakości, to jak ciągnik trochę postał to pierścienie mogły się unieruchomić.Sprawdź czy odma nie jest zapchana bo ciśnienie w misce olejowej może Ci wciskać olej poprzez np prowadnice zaworów do kolektorów.Tam nie ma uszczelniaczy to przy wyrobionych prowadnicach tak się może dziać.
mikolajbielinski
Posty: 4
Rejestracja: 09 paź 2023, 16:05

Re: Ursus 4011 - wyrzuca ropę przez wydech

Post autor: mikolajbielinski »

Ciągnik mam zamiar doprowadzić do stanu idealnego, niezależnie od nakładów pracy i finansowych. Jakby nie patrzeć jest to kawał historii, który nie będę ukrywał przyda mi się jako rekwizyt w działaności - jednak najpierw musi stać się przysłowiową igłą. Nie będzie nigdy pracował ciężko, co najwyżej przejedzie z punktu A do B, ot i jego cała praca. Domyślam się ile pracy trzeba w to włożyć jednak mam na to czas - czy to będzie pół roku, rok czy dwa - bez różnicy.

Niestety na chwilę obecną nie wygląda to dobrze i pewnie skończy się remontem kapitalnym wraz z kompletowaniem części. Powiedzcie mi jednak - nie są to oryginalne blachy, nie? Coś było przełożone od jakiegoś innego typu c-360? W papierach ma c-4011 jednak coś mi w nim nie pasuje. Jeśli chodzi o wspomniany wyciek - jest bardzo źle, zdjęcia w załączniku. Jeśli chodzi o ciśnienia - sprawdzę w najbliższy weekend, chodź już widzę, że gdy się rozgrzeje, na wolnych obrotach (poniżej 800) zaczyna się zażyć kontrolka od niskiego ciśnienia - więc z pewnością jest coś nie tak…


Obrazek

Obrazek

Obrazek
WlkpTV
Posty: 164
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:52
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Re: Ursus 4011 - wyrzuca ropę przez wydech

Post autor: WlkpTV »

Niestety ale igły bez wymiany korpusu skrzyni biegów z niej nie zrobisz :(
Ursus C-4011, Jawa 50 Mustang i to wszystko :D
mikolajbielinski
Posty: 4
Rejestracja: 09 paź 2023, 16:05

Re: Ursus 4011 - wyrzuca ropę przez wydech

Post autor: mikolajbielinski »

Czyli, że to składak z wszystkiego co ktoś miał pod ręką?
WlkpTV
Posty: 164
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:52
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Re: Ursus 4011 - wyrzuca ropę przez wydech

Post autor: WlkpTV »

Podesłałeś za mało zdjęć żeby ocenić całość, ale pierwsze co się rzuca w oczy to korpus skrzyni c4011 z wyciętą kolumną i założoną od c360
Ursus C-4011, Jawa 50 Mustang i to wszystko :D
Martek
Posty: 366
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Ursus 4011 - wyrzuca ropę przez wydech

Post autor: Martek »

mikolajbielinski pisze: 11 paź 2023, 9:10 Czyli, że to składak z wszystkiego co ktoś miał pod ręką?
Ten ciagnik ma zmieniony uklad kierowniczy. Oryginalny wycięto z kawalkiem skrzyni i zaadaptowano kolumnę kierowniczą z c-360.
Maska jest od C-360, fotel współczesny zamiennik. Reszty nie widać.
mikolajbielinski
Posty: 4
Rejestracja: 09 paź 2023, 16:05

Re: Ursus 4011 - wyrzuca ropę przez wydech

Post autor: mikolajbielinski »

Dziękuję Wam za informacje. Jednak jako kompletny laik, wychowany w mieście, widzący pierwszy raz z bliska traktor mam do Was jeszcze pytanie. Remont kapitalny, remontem. Wiem, że w tym stanie jest to nieuniknione, jednak nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Czy normalne jest kopcenie przy odpaleniu i po odpaleniu z rana przy temperaturze około 1 stopnia na plusie? Odpala wydaje mi się, że ładnie - kręci żwawo i po około 3 sekundach już chodzi jednak przy kręceniu kłęby białego dymu, a po odpaleniu dym jak na zdjęciach aż do rozgrzania - wówczas kopci trochę mniej. Może głupie pytanie jednak mnie to zastanawia? Czy traktory tak mają? Czy jest to również objaw zużytego już silnika?


Obrazek

Obrazek
Martek
Posty: 366
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Ursus 4011 - wyrzuca ropę przez wydech

Post autor: Martek »

mikolajbielinski pisze: 17 paź 2023, 9:09 kłęby białego dymu, a po odpaleniu dym jak na zdjęciach aż do rozgrzania - wówczas kopci trochę mniej. Może głupie pytanie jednak mnie to zastanawia? Czy traktory tak mają? Czy jest to również objaw zużytego już silnika?

Sprawne silniki tak nie mają. Chociaż spora część Ursusów mam większy lub mniejszy problem z układem paliwowym i trochę kopci po odpaleniu.
Jak nie robisz kapitalki od razu to mozna go troche podłatac jeszcze:) czyli wymiana wszystkich filtrów, oleji, ustawienie zaworów, sprawdzenie i regulacja wtryskiwaczy. Zapewne nie pluje z czterech cylindrów, trzeba zdjac kolektor i sprawdzic z ktorego najbardziej.
Sprawdziłeś te ciśnienia? Oleju i sprezania?
Awatar użytkownika
RobertEmpor
Posty: 38
Rejestracja: 06 gru 2020, 11:49

Re: Ursus 4011 - wyrzuca ropę przez wydech

Post autor: RobertEmpor »

U mnie też ładnie odpalał ale też kopcił biało niebieskim dymkiem , po rozbiórce okazało się że wszystko w krytycznym stanie, na jednym cylindrze popękane pierścienie, luz na zamku pierścieni ok 5-6 mm, prowadnice zaworowe puszczały olej i czasem w lekkich pracach typu suszenie siana wszystko pod wydechem oplute czarna mazią :)

Obrazek

Obrazek
Teraz już 10 MTG na dotarciu i nic z wydechu niepokojącego się nie wydobywa, zakopci tylko po dodaniu gazu , na zimnym praktycznie bez dymu
Fortschritt Empor T-157/2 1969r https://youtu.be/Aeeqj_jTWI
Ursus C - 4011 1971r.
Silnik stacjonarny Hatz ES 79
Dolpima PS 290
m1strzunio
Posty: 7
Rejestracja: 02 lut 2023, 21:30

Re: Ursus 4011 - wyrzuca ropę przez wydech

Post autor: m1strzunio »

Miałem podobny przypadek. C330 wyrzucała olej przez wydech. Miałem rozbierać silnik ale przed tym zaryzykowałem i zalałem płukankę do silnika i wymieniłem olej. Na szczęście to musiał być zastany pierścień bo po wymianie oleju problem znikł i od roku nie występuje a ciągnik nie ma łatwo (latanie z kosiarką bijakową czy rozrzutnikiem 6T załadowanym do pełna)
ODPOWIEDZ