Kombajn zasilany gazem LPG

Wszystko o starych maszynach żniwnych ...
AgroProfil
Posty: 24
Rejestracja: 14 sty 2023, 18:12

Kombajn zasilany gazem LPG

Post autor: AgroProfil »

W dzisiejszych czasach auta zasilane gazem LPG nikogo nie dziwią. Zupełnie inaczej ma się sytuacja gdy mówimy o zasilaniu gazem LPG silnika wysokoprężnego. Pan Wiesław Włazałek z powodzeniem montuje instalacje do silników diesla od 30 lat. Jednym z jego projektów jest kombajn Claas Lexion zasilany w 30 procentach gazem LPG.
https://agroprofil.pl/wiadomosci/kombaj ... gazem-lpg/
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2570
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Kombajn zasilany gazem LPG

Post autor: SEBRIGHT »

Wszystko fajnie, tylko jak z legalnością takiej instalacji?
Głowy nie dam, ale wydaje mi się że ustawodawca nie przewidział możliwości montażu LPG w ciągniku i może być problem z przeglądem...
Bo kombajn jako pojazd wolnobieżny problemu nie widzę...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
pop
Posty: 788
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Kombajn zasilany gazem LPG

Post autor: pop »

Dla mnie dużym minusem jest tankowanie gazu w tak dużym gabarytowo pojeździe.Sam przejazd kombajnu przez miasto jest mocno uciążliwy,a wjazd na niektóre stacje zupełnie niemożliwy,poza tym sprzęt trzeba extra oczyścić, zwłaszcza podczas zbiorów kukurydzy,a w tym okresie czas jest bezcenny.
Kamil-k25-3p
Posty: 13
Rejestracja: 29 gru 2017, 20:40

Re: Kombajn zasilany gazem LPG

Post autor: Kamil-k25-3p »

Kilka razy widziałem traktory z butlami 11kg zamontowanymi poziomo na błotnikach obok kabiny. Wymienia się je tak samo jak w wózkach widłowych. Być może w kombajnie również jest zastosowany ten pomysł tylko potrzeba większą ilość butli. Ale biorąc pod uwagę zużycie paliwa w kombajnie taki pomysł jest mało praktyczny, butle by trzeba co chwilę wymieniać.
ODPOWIEDZ