C330 twarda praca silnika

Wszystko o naszych Ursusach
andrzej5454
Posty: 16
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:26

C330 twarda praca silnika

Post autor: andrzej5454 »

Witam, mam do Was takie pytanie,a mianowicie zrobiłem kapitalny remont silnika w c330 łącznie z nowym wałem, tuleje, tłoki itp. praktycznie nowy silnik, również pompa i wtryski po regeneracji i jest tak że silnik tak jakby trochę twardo pracuje a przy gwałtownym dodaniu gazu pojawia się takie jakby dużo głośniejsze klekotanie czy jak by to nazwać. Zapłon ustawiony książkowo, czy może mimo wszystko być trochę za wczesny i spróbować opóźnić, czy może to być jakaś inna przyczyna? Tak na obrotach to już normalnie silnik chodzi tylko właśnie przy gwałtownym dodaniu gazu.
SzymonS
Posty: 99
Rejestracja: 04 gru 2021, 23:34

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: SzymonS »

Po pierwsze tak dla jasności, w c330 nie ma zapłonu, tylko kąt wtrysku.
Ale tak patrząc jak mówisz o klepaniu, to tak jakby coś z zaworami mogło być nie tak, lub z kołami rozrządu. Tak patrząc to nawet nie słysząc problemu ciężko może być pomóc, bo może to jest prawidłowa praca, ale tylko tobie się wydaje nie poprawna. Najlepiej by było jakieś nagranie z pracy silnika wysłać, wtedy byłoby łatwiej coś zlokalizować
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: Ursus »

Jeśli rozrząd ustawiony prawidłowo to może kąt wtrysku nieco za wczesny? Prawidłowo ustawiony? Wtryskiwacze na jakie ciśnienie ustawione?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Franq87
Posty: 32
Rejestracja: 07 lip 2022, 12:01

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: Franq87 »

Po kilkunastu mtg powinno się uciszyć. Nowe końcówki wtryskiwaczy, więc ustawione ok 140 bar, podchodzi trochę ,końcówki usiądą ,ciśnienie się obniży i będzie ciszej. Na początek możesz dodać oleju do paliwa w stosunku 1:200- 1:300 będzie pracował bardziej miękko.
andrzej5454
Posty: 16
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:26

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: andrzej5454 »

Kąt wtrysku ustawiony jak należy idealnie w momencie gdy wpada kołek w pierwszy otwór w kole zamachowym pojawia się delikatne drgnięcie paliwa w kapilarze.Wtryski ustawione są na 145 bar. Sprawdziłem jeszcze raz dokładnie luzy na zaworach ,są dobre po 0,2 każdy.
Martek
Posty: 366
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: Martek »

andrzej5454 pisze: 24 lis 2023, 12:19 .Wtryski ustawione są na 145 bar..
To jakis tuning ciapka?
andrzej5454
Posty: 16
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:26

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: andrzej5454 »

To jakie powinno być ustawione ciśnienie? Ja tego nie ustawiałem tylko zakład który zajmuje się regeneracją.
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: bergman31 »

Według instrukcji powinno być 135+5 kG/cm2.
1 kG/cm2 nie jest równy 1 bar.
135 kG/cm2 = około 132 bar
140 kG/cm2 = około 137 bar.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: Majo »

Te 5 bar żadnej różnicy nie robi...

To, że ustawiłeś rozrząd na kołek wcale nie zaczy, że jest dobrze. Po 1 czy zmieniałeś koła rozrządu?
Jak wymieniałem całość na Skropol i po pomiarach są nieco przesunięte względem oryginalnych.

Jeżeli słyszysz, że twardo klepie to odkręć klapkę pompy wtryskowej i przestaw zapłon lekko w tył. Ustaw to na słuch a nie na kołek. Kołek jest tylko punktem startowym.

Ja jak regenerowałem pompę u specjalisty, który X lat pracował w POMie i jest naprawdę dpbry w tym co robi to sam mówił, że ustawia traktory na słuch.

Ma się dobrze zbierać na obroty i równo chodzić.
A teraz masz okazję sprawdzić zapłon czy dobrze ustawisz, bo masz temperatury w okolicach zera. I przy takiej pogodzie 30tka po prawdziwej kapitalce, jeżeli wszystko jest zrobione wg sztuki i dobrze ustawione to musi zapalić od strzała na zimnym silniku.
andrzej5454
Posty: 16
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:26

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: andrzej5454 »

Więc tak, zmieniałem koła rozrządu wszystkie również na te ze Skropolu, zbiera się pięknie na obroty, może czasem troszkę nierówno pracuje zależy ile gazu jej się ustawi, z zapalaniem jutro sprawdzę jak jest. Tylko zastanawia mnie to jakby klepanie czy jak to nazwać tylko przy gwałtownym dodaniu gazu,jak już chodzi na wysokich obrotach czy na niskich to wtedy normalnie.
Majo pisze: 26 lis 2023, 11:28 Te 5 bar żadnej różnicy nie robi...

To, że ustawiłeś rozrząd na kołek wcale nie zaczy, że jest dobrze. Po 1 czy zmieniałeś koła rozrządu?
Jak wymieniałem całość na Skropol i po pomiarach są nieco przesunięte względem oryginalnych.

Jeżeli słyszysz, że twardo klepie to odkręć klapkę pompy wtryskowej i przestaw zapłon lekko w tył. Ustaw to na słuch a nie na kołek. Kołek jest tylko punktem startowym.

Ja jak regenerowałem pompę u specjalisty, który X lat pracował w POMie i jest naprawdę dpbry w tym co robi to sam mówił, że ustawia traktory na słuch.

Ma się dobrze zbierać na obroty i równo chodzić.
A teraz masz okazję sprawdzić zapłon czy dobrze ustawisz, bo masz temperatury w okolicach zera. I przy takiej pogodzie 30tka po prawdziwej kapitalce, jeżeli wszystko jest zrobione wg sztuki i dobrze ustawione to musi zapalić od strzała na zimnym silniku.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: Majo »

Opóźnij wtrysk i będzie ok.
andrzej5454
Posty: 16
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:26

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: andrzej5454 »

Majo pisze: 26 lis 2023, 16:27 Opóźnij wtrysk i będzie ok.
Czyli rozumiem że wałek pompy przekręcić minimalnie w lewo.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: Majo »

Bodajże tak. A nawet jak przestawisz w drugą to usłyszysz, że nie ma poprawy a jest gorzej😉
andrzej5454
Posty: 16
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:26

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: andrzej5454 »

Sprawdziłem jeszcze jak odpala przy tych temperaturach i gdzieś dopiero za czwartym razem załapał nie chciał wkręcić się na obroty, chodził jakby raz na jeden raz na drugi cylinder dopiero po może minucie zaczął w miarę normalnie chodzić, ale cały czas jeszcze chwilę po odpaleniu trochę kopci i chodzi trochę nierówno.Z początkiem wtrysku próbowałem ale chodził tylko gorzej. Sprawdziłem jeszcze ciśnienie sprężania i wyszło po 23 bary na obydwu cylindrach. Wiem że to coś trochę mało ale jaka może być tego przyczyna? Zestawy nowe założone mahle, głowica po regeneracji. Czy może to być właśnie powód tego odpalania i ogólnie pracy?
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: Majo »

Jestes w stanie nagrac filmik z pracy silnika i rozruchu?
Awatar użytkownika
pop
Posty: 790
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: pop »

Nie mam doświadczenia z tymi silnikami, ale silnik diesla ze stopniem sprężania 16,5:1 i ciśnienie 23 bary to lipa i być może źle przeprowadzony test,a jeśli to ciśnienie jest tak niskie to może fazy rozrządu są do bani.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: Majo »

Mi po kapitalce wyszlo bodajze 26bar i lekko musze ruszyc wtrysk i chodzi rakieta.

Jezeli masz stare kola rozrządu to moglbus je sprawdzic z nowymi czy przypadkiem cechy nie sa pomylone ktores...
andrzej5454
Posty: 16
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:26

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: andrzej5454 »

Koła rozrządu wychodzi na to że mają w identycznych miejscach znaki mam porobione zdjęcia to wyglada na to że jest dokładnie tak samo.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: Ursus »

Takie przebieranie i nierówne obroty przy niskiej temperaturze może świadczyć, że silnik nie chodzi na oba cylindry, a to może być spowodowane tą kompresją, niska jest nieco - ale pytanie na ile prawidłowo zostało to zmierzone i jakim zegarem? Ja kiedyś pożyczyłem taki fajny zegar i przepadł, a te współczesne jak kupiłem to każdy inaczej wskazuje bo mam 2 w tej chwili
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
pop
Posty: 790
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: C330 twarda praca silnika

Post autor: pop »

Przez wiele lat przy określaniu ciśnienia sprężania, przyjmowany był współczynnik 1,8 dla silników diesla,więc ta wartość powinna być w okolicach 30 barów.Oczywiście muszą być spełnione warunki,czyli temp.silnika,temp.otoczenia i prędkość wału w czasie próby.
ODPOWIEDZ