Ciągnik sam 4x4

Ciągniki wykonane własnoręcznie, ale na głównych podzespołach mających ponad 25 lat. Forum na okres próbny - proszę zapoznać się z Regulaminem.
MyCrazySAMsArmy
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2024, 8:05

Ciągnik sam 4x4

Post autor: MyCrazySAMsArmy »

Witam chciałbym przedstawić wam ciągnik sam które powstał 1990r. Bazowo układ napędowy w nim to kompletny Uaz, ale z czasem wychodziły pewne słabości jak na przykład tylny most który rozpadł się już chyba z 4 razy [ zrywało wałek atakujący za każdym razem] i został on zastąpiony mostem z forda Transita, od tamtej pory jest spokój. W przednim moście półosie zostały założone z Przegubami homokinetycznymi ograniczniki usunięte dzięki temu dość przyzwoicie skręca. Mosty nie są skracane u nas są górki więc pewność w jeździe najważniejsza. Silnik poczciwy es18 postawiony poprzecznie dzięki temu obyło się bez przekładni kątowych. W silniku została dorobiona miska olejowa dzięki temu nie ma problemów z ciśnieniem oleju na przechyłach. Podnośnik udzwigu ma około 1tony. Dzięki ciężkiemu silnikowi trudno jest go postawić na baczność. :D Pług do śniegu oryginalny, przystosowany tylko pod niego. Teraz już pełni rolę emeryta u nas na gospodarstwie. Mam nadzieję że się komuś spodoba i dodam że to nie jedyny sam jakiego posiadamy ale o tym wkrótce.
https://www.facebook.com/profile.php?id=61555320014250
https://www.youtube.com/@MyCrazySAMsArmy

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Ciągnik sam 4x4

Post autor: Bolszewik »

Miałem samopała na Uazie, ale silnik był dużo słabszy S-301d.
Nie wiem czy to sprawa mocniejszego silnika czy opon jodeł, ale u mnie nic w mostach nigdy nie robiłem (poza dolewaniem oleju).
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
MyCrazySAMsArmy
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2024, 8:05

Re: Ciągnik sam 4x4

Post autor: MyCrazySAMsArmy »

Opony i masa robią robotę, moc też oczywiście. Przedni most raz chyba był robiony tak że coś z dyfrem było nie tak, bardziej półosie. A tylny to co chwile.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1545
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Ciągnik sam 4x4

Post autor: marek »

Robiąc swojego sama od razu wziąłem pod uwagę inne obciążenie mostu w samochodzie jadącym po drodze a obciążeniem w czasie prac polowych.Zastosowałem zwolnice wykonane z przystawek pompy do cyklopa.Przekładnie te działają w cyklopie pod takim obciążeniem że byłem spokojny że nie ulegną uszkodzeniu.Most u Ciebie od Forda ma podwójne przełożenie dlatego jest wytrzymalszy. Poza tym najmniejszy Ford z pełnym obciążeniem to prawie 3.5 tony Uaz to chyba mniej jak 2 tony, Drugi który zrobiłam był już na podzespołach z Robura więc uważałem że jest wytrzymały i miałem rację.Ten Twój widać że działa bez zarzutu. Ja też uwzględniałem wygląd, tak by przypominały ciągnik.Chodzi mi o stosunek wielkości kół i długości do szerokości.Jednego z nich można zobaczyć na youtube a zdjęcia drugiego przepadły wraz z uszkodzonym kompem.Ten drugi był prawie wielkości ciapka.Silnik 1,9 D Oba poszły do żyda ale kupcom podobał się wygląd.Sam robiłeś czy kupiłeś?A co to jest ta rama z przodu?
MyCrazySAMsArmy
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2024, 8:05

Re: Ciągnik sam 4x4

Post autor: MyCrazySAMsArmy »

Ciągnik budowany przez ojca mnie jeszcze na świecie nie było.
Obrazek
Jeśli o tą ci chodzi to pług jest wahliwy nie na sztywno. Na górze jest łożysko na dole suwak. No i można go albo na prawą stronę albo na lewą.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1545
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Ciągnik sam 4x4

Post autor: marek »

Wykonany z głową. Pogratulować pomysłowości taty. Mnie chodziło o tę obudowę do której zamocowane są światła.To chyba zasłania widoczność.
MyCrazySAMsArmy
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2024, 8:05

Re: Ciągnik sam 4x4

Post autor: MyCrazySAMsArmy »

Przód praktycznie nie wiele wystaje za koła więc wszystko dobrze, ale jak założone jest mocowanie do pługa z przodu to trzeba o nim pamiętać :D
MyCrazySAMsArmy
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2024, 8:05

Re: Ciągnik sam 4x4

Post autor: MyCrazySAMsArmy »

Przyczepa do zestawu.

Obrazek
ODPOWIEDZ