Luz tłoka wzgledem tulei.

Wszystko o naszych Ursusach
KamilZetor
Posty: 10
Rejestracja: 04 cze 2022, 23:40

Luz tłoka wzgledem tulei.

Post autor: KamilZetor »

Witam. Przychodzę z pytaniem odnośnie luzów tłoka. Rozebrałem swojego c355 żeby wymienić uszczelkę pod głowicą bo był przedmuch i sprawdziłem z ciekawości stan tulei oraz tłoków, i mam pytanie.. W GMP tłok luzu nie ma nic praktycznie ale w dolnym martwym punkcie już ma i czy to jest prawidłowe.. Jaki powinien być luz tłoka względem tulei? Tuleja nie ma grama progu wszystko gładkie, tłok nie jest jajo.
Awatar użytkownika
Pronar 82A
Posty: 260
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:51
Lokalizacja: Opole

Re: Luz tłoka wzgledem tulei.

Post autor: Pronar 82A »

Jak nie ma progów to jest ok.
KamilZetor
Posty: 10
Rejestracja: 04 cze 2022, 23:40

Re: Luz tłoka wzgledem tulei.

Post autor: KamilZetor »

A jest możliwość żeby tuleja wyrobiła sie a progu nie było ?
Martek
Posty: 366
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Luz tłoka wzgledem tulei.

Post autor: Martek »

KamilZetor pisze: 08 lut 2024, 13:27 A jest możliwość żeby tuleja wyrobiła sie a progu nie było ?

Malo prawdopodobne. Ale wszystko mozesz sobie zmierzyc a nie zgadywac:)

A kompresja byla lipna?
Jak progu nie widac a kompresja lezala to moze pierscienie zuzyte, tlok lub zle dobrane selekcje
KamilZetor
Posty: 10
Rejestracja: 04 cze 2022, 23:40

Re: Luz tłoka wzgledem tulei.

Post autor: KamilZetor »

Kompresja była licząc od 1 -21 21 20 16 , ale co najciekawsze, nie było widać tej lichej kompresji po nim.
Szukam i sprawdzam wszystko bo kapitalki robić mi się nie opłaca, ja robię 100mth na jakieś no 12lat+. Średnio mi wychodzi czasami 10 mth na rok :D
PS. uratowałem go od złomu(dałem 2.50 zł za kilo) bo poprzedni właściciel nie mógł sobie z nim poradzić, bardzo kopcił na biało jak był zimny, a na ciepłym znowu czasami strzelał ale co się dziwić jak tuleja od wtrysku się przy tłoku oberwała/zgniła, wymienił 2 głowice na nowe ale akurat nie trafił w tą...i do tego silnik jest 4003 a blok był kupowany nowy, i taki jest. także sama wartość bloku bez oznak jakiegokolwiek uszkodzenia jest warta polowe ciągnika :)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Luz tłoka wzgledem tulei.

Post autor: Ursus »

Masz możliwość pomiaru średnicówką tulei i chociaż suwmiarką jak najdokładniej tłoka?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Martek
Posty: 366
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Luz tłoka wzgledem tulei.

Post autor: Martek »

KamilZetor pisze: 08 lut 2024, 22:13 Kompresja była licząc od 1 -21 21 20 16 , ale co najciekawsze, nie było widać tej lichej kompresji po nim.
Może źle zmierzyłeś, 16 to byłby juz dramat. Jeśli faktycznie jest taka lipa to silnik kwalifikuje się do rozbiórki.
KamilZetor
Posty: 10
Rejestracja: 04 cze 2022, 23:40

Re: Luz tłoka wzgledem tulei.

Post autor: KamilZetor »

Martek pisze: 12 lut 2024, 10:25
KamilZetor pisze: 08 lut 2024, 22:13 Kompresja była licząc od 1 -21 21 20 16 , ale co najciekawsze, nie było widać tej lichej kompresji po nim.
Może źle zmierzyłeś, 16 to byłby juz dramat. Jeśli faktycznie jest taka lipa to silnik kwalifikuje się do rozbiórki.

Wszystko dobrze zmierzone i już ogarnięte co było. WSZYSTKIE pierścienie na tym tłoku spotkały się w jednym rzędzie.. :)
rozebrałem ten tłok no i okazały się takie oto jaja. Rząd zrobił się bardzo ładny i ciśnienie wyszło słabe oraz waliło olejem w kolektor na tym tłoku jak był zimny. Progów nie ma także wymieniam pierścienie na Primy i efekt powinien być dobry :)(oczywiście z zachowaniem mijanki! )
KamilZetor
Posty: 10
Rejestracja: 04 cze 2022, 23:40

Re: Luz tłoka wzgledem tulei.

Post autor: KamilZetor »

Panowie! Jako ze z jednym problemem się uporałem i poszło dosyć sprawnie lecz pojawił się drugi ból. Jako ze w tym ciągniku wszystkie zegary wywinęły orła postanowiłem ze założę nowe. Założyłem zegary + zegar ciśnienia oleju no i tutaj jest ból.. 2 atm na zimnym silniku.. Po przemyśleniu co by tu robić stwierdziłem ze ściągam wszystkie pokrywy zaworów i zobaczę czy jest smarowanie(poprawne działanie popychaczy) no i dupa, smarowanie na 4 i 3 cylindrze nie ma.. ale tylko na zaworach ssących. Zdjąłem boczne pokrywy żeby się dobrać do popychaczy. Na zdemontowanej klawiaturze, laskach(wtryski tez wyjęte :) ) ukazał mi się obraz taki ze te 2 popychacze nie dają nic oleju a reszta aż potrafi do samej głowicy olejem strzelić. Co zrobiłem pierwsze to zdemontowałem je i zakręciłem silnikiem czy dochodzi do nich olej - sadzi aż milo. Próbowałem podmienić te popychacze ale nic to nie dawało bo one nigdzie nie działały ale tez w ich miejscach nie działały inne. Jako ze dużo czytam forum to przeczytałem kiedyś ze jak w miejsce np nadwymiarowego popychacza damy nominal to już cieśnienie pójdzie w las, i teraz pytanie do was. Jak sprawdzić/ pomierzyć popychacz który pasuje w to miejsce tzn, jaki rozmiar popychacza powinienem wsadzić żeby było dobrze. Stare te 2 popychacze latają w każdą stronę i są luźne - wyjecie ich zajęło 5 sekund a jak idą do góry to już nawet nie opadają tylko zostają na górze. Stare popychacze są 27mm czyli nominał.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Luz tłoka wzgledem tulei.

Post autor: Ursus »

W zasadzie najprościej kupić nadmiarowy popychacz, bo podejść tam średnicówką jest bardzo ciężko.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
KamilZetor
Posty: 10
Rejestracja: 04 cze 2022, 23:40

Re: Luz tłoka wzgledem tulei.

Post autor: KamilZetor »

Właśnie wiem bo próbowałem. Tylko jakie są nad wymiarowe popychacze? Szukałem i widzę 27.25, 27.50..Panie Pawle, ale dobrze myślę ze to może mieć dużo wspólnego z ciśnieniem oleju ?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Luz tłoka wzgledem tulei.

Post autor: Ursus »

Oczywiście, może mieć - ale kurcze duży ten spadek.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
KamilZetor
Posty: 10
Rejestracja: 04 cze 2022, 23:40

Re: Luz tłoka wzgledem tulei.

Post autor: KamilZetor »

Jak wyjąłem popychacz i zakręciłem rozrusznikiem to nie było wcale ciśnienia :D a w dziurze po nim sadziło olejem.. ja mam zegar ruski z mtz chyba także może mieć lekkie wahania. A i ten jeden popychacz(co ma duży luz) jak go wałek podniesie to już sam nie opada tylko tak zostaje.
ODPOWIEDZ