Teren rozpoznanie

Rozmowy nie na temat
nikos
Posty: 10
Rejestracja: 08 lip 2012, 13:11

Teren rozpoznanie

Post autor: nikos »

Witam ostatnio zakupilem zdjęcia lotnicze pewnego terenu. Zdjęcia pochodzą z końcówki lat 60 tych ziemie należące do ówczesnego Pgr. Niby nic, niemniej jednak zastanawia mnie i nie mogę dociec co tam mogło się dziać. Nie wiem jaki tam sprzet pracowal ale wszystko ułożone na tip top na linijkę .Zasyłam zdięcie. 8

Obrazek
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1545
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Teren rozpoznanie

Post autor: marek »

Wygląda na pole doświadczalne. Koło mnie były kiedyś pola doświadczalne SGGW. Było podzielone na takie paski , gdzie na każdym rósł inny gatunek przeważnie kukurydzy. Ręcznie zbierano kolby . Liczono Ważono itp.Nawet były porozkładane żywołapki na myszy . Pewnie ustalano zainteresowanie gryzoni danym gatunkiem.Jak to wyglądało z góry nie wiem. Ale pole było podzielone na wyraźnie widoczne działki.Każde było oznaczone tabliczkami.Czasami osobno uprawiane małymi maszynami. Osobno nawożone opryskiwane różnymi preparatami itp.Po prostu starano sie wyhodować jak najlepszy gatunek.Może to to?Mogą to też być działki pracownicze, bo PGRy dawały pracownikom działki pod uprawę np. warzyw.A te czarne paski to miedze.
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Teren rozpoznanie

Post autor: bergman31 »

Działki pracownicze były przeważnie ogrodzone i miały powierzchnię około 7-8a. Po za tym pracownikom PGRów należały się działki na których uprawiano ziemniaki, o powierzchni około 25a. Te drugie działki były uprawiane na polach PGRów, co roku w innym miejscu. Nie było tam miedz, gdyż każdy pracownik był obecny przy sadzeniu ziemniaków i wiedział które rządki są jego.

To zdjęcie przedstawia jakieś pole doświadczalne. Widoczne różne kierunki upraw świadczą o badaniu wpływu kierunku padania promieni słonecznych na rośliny uprawne a co za tym idzie o ilości pobrania przez rośliny promieni słonecznych. Zapewne też badano wpływ kierunków wiatru na rośliny oraz na erozję gleby. Nachylenie terenu i co za tym idzie kierunek spływu wód deszczowych też mógł być badany na tym polu.

nikos wiesz gdzie zrobiono to zdjęcie?
nikos
Posty: 10
Rejestracja: 08 lip 2012, 13:11

Re: Teren rozpoznanie

Post autor: nikos »

O kurde tego się nie spodziewałem że tak ładnie wyprostujecie temat.
Na tym terenie powstawała dopiero wieś, być może jak bergman31 pisze to było jakies pole doświadczalne ,wiem ze jakies 300m tam był strumyk ,ale tez była droga i zadnej odnogi rzeki do tego pola nie było.
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 464
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

Re: Teren rozpoznanie

Post autor: Albercik »

Mi to trochę wygląda na pole po zrobieniu melioracji. Dreny puszczone do głównej i na zewnątrz pola.

Poletka doświadczalne raczej byłyby prostopadłe. Pracowałem przy takich. Sprzęt oraz traktorzyści pracowali przy nich od czasu PGR wiec wątpię żeby wcześniej się bardzo różniły. https://www.google.pl/maps/@51.369233,1 ... ?entry=ttu
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Teren rozpoznanie

Post autor: bergman31 »

Albercik faktycznie, mogą to być wykopy pod meliorację.

Pisałem o innym typie poletek doświadczalnych, niż Ty myślisz. Zresztą dokładnie to opisałem w poprzednim komentarzu.

Nie wiem dlaczego ale nie otwiera mi się mapka w Google map.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1545
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Teren rozpoznanie

Post autor: marek »

Albercik pisze: 25 lut 2024, 17:37 Mi to trochę wygląda na pole po zrobieniu melioracji. Dreny puszczone do głównej i na zewnątrz pola.

Poletka doświadczalne raczej byłyby prostopadłe. Pracowałem przy takich. Sprzęt oraz traktorzyści pracowali przy nich od czasu PGR wiec wątpię żeby wcześniej się bardzo różniły. https://www.google.pl/maps/@51.369233,1 ... ?entry=ttu
I tu bym się zgodził.Musiało to być jakieś bagienko bo meljolacja gęsta.
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 464
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

Re: Teren rozpoznanie

Post autor: Albercik »

bergman31 pisze: 25 lut 2024, 21:36 Albercik faktycznie, mogą to być wykopy pod meliorację.

Pisałem o innym typie poletek doświadczalnych, niż Ty myślisz. Zresztą dokładnie to opisałem w poprzednim komentarzu.

Nie wiem dlaczego ale nie otwiera mi się mapka w Google map.
Mi na komputerze się otwiera normlanie, spróbuj może po szerokościach geograficznych 51.367384, 16.933481
nikos
Posty: 10
Rejestracja: 08 lip 2012, 13:11

Re: Teren rozpoznanie

Post autor: nikos »

kilka lat potem Obrazek
bergman31
Posty: 1258
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Teren rozpoznanie

Post autor: bergman31 »

Albercik dzięki za współrzędne geograficzne.
Na mapach Google widać, że są na tym polu poletka doświadczalne.

Przykładowy plan drenowania pola:

Obrazek
ODPOWIEDZ