Rębak gałęzi

Ogólne dyskusje o maszynach rolniczych
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Rębak gałęzi

Post autor: damber »

Bardzo estetycznie wykonany ten rębak.
Oglądając filmik trochę się zdziwiłem, dlaczego tak drobno, no ale teraz już wiem po przeczytaniu ostatniego posta.
Przy tych drobnych wiórach co produkuje Twój rębak Oman7, to pokusił bym się jeszcze o zrobienie brykieciarki do robienia pelet-u, tylko trzeba by policzyć, czy taniej by wyszło na samym pelecie niż na węglu z trocinami. Pewnie jak byś miał większą ilość, to i kupiec by się znalazł na pelet.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Rębak gałęzi

Post autor: Bolszewik »

Oman7 - zrobiłeś rzecz straszną - podniosłeś potencjalną wartość spalonych wirówek. *flower*

Tak poważnie to bardzo zgrabnie wyszło.

Co do przechowywania trocin to ja bym je trzymał w skrzyniopaletach tak żeby miały przewiew od spodu.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: Rębak gałęzi

Post autor: oman7 »

Oman7, to pokusił bym się jeszcze o zrobienie brykieciarki do robienia pelet-u
Nie damber dziękuję ale nie skorzystam z propozycji.Nie przewiduje aż takiego przerobu drewna.Chciałem po prostu wykorzystać gałęzie które płonęły na stosie.
Oman7 - zrobiłeś rzecz straszną - podniosłeś potencjalną wartość spalonych wirówek.


Nie miałem takiego zamiaru.No ale ktoś na pewno podpatrzy i wykona sobie taki rębak ze swojej spawarki wirowej a jest ich coraz mniej.*tup*



---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mam pytanie?
Chcę moją "wirówkę na kołach"zarejestrować.
Co muszę spełnić żeby tego dokonać.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Rębak gałęzi

Post autor: Bolszewik »

Nie bardzo wiem po co chcesz to zrobić. Chyba że na wszelki wypadek w razie spotkania z którąś nadgorliwą służbą .... *no*

Wydaje mi się że musisz przejść procedurę rejestracji jako przyczepa SAM.
Podejrzewam jednak że dla spokoju diagnosty lepiej zaprowadzić mu samą ramę bez osprzętu z wyjaśnieniem że to przyczepa pod zabudowę "komunalną".




*****

Czy próbowałeś ciąć swoją maszyną świeże drobne gałązki np. sosny.
Wczoraj ściąłem 10 sosen. Co się poszło pod piłę, drobnicę wykrzesałem maczetą. Oczywiście zostało sporo drobiu z igłami i to jest problem. Wiem że zgnije w lesie tylko że to potrwa ze dwa lata, a w tym czasie wylęgarnia żmij no i nieładnie wygląda (sosny rosły przy drodze dojazdowej do domu). Muszę chyba wymyślić coś do niszczenia drobnicy bo jest tego sporo, nie chodzi nawet żeby tym palić w piecu. Po prostu nie ma co z tym zrobić, spalić na stosie nie bardzo bo wszędzie las, wywieźć i zostawić na kupie też nie bardzo.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: Rębak gałęzi

Post autor: oman7 »

Właśnie sosnę będę "ciachał" gdzieś w połowie marca.
Teraz "ciachałem" to co plątało mi się koło domu,teraz nie powiem jak wygląda cięcie świeżej sosny musisz poczekać Bolszewik.


************************************************************************************Docucam jeszcze filmik jak powstawał rębak.
http://www.youtube.com/watch?v=EfibWSPPgko
rzeznik2555
Posty: 177
Rejestracja: 03 lis 2011, 19:55

RE: Rębak gałęzi

Post autor: rzeznik2555 »

Witam ja też przerabiam starą sieczkarnie na rębak może nie jest tak reprezentacyjny ale działa a to jest najważniejsze oto fotki http://www.bankfotek.pl/view/1437494 Obrazek Obrazek Do napędu chce wykorzystać silnik s101 jest to jednostka która pracowała w agregatach chłodniczych na Jelcz-ach zobaczymy jak sobie będzie radził ma on co prawda coś koło 4,5KM ale wcześniej tą sieczkarnię napędzał silnik 1,1KW na 230v i dawał radę :D pracę wciąż trwają pozdrawiam KONSTRUKTORÓW
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: Rębak gałęzi

Post autor: oman7 »

No fajne Ci to wyszło proste tanie i zdaje egzamin.*sarcasm*
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Rębak gałęzi

Post autor: piotr31 »

Rębak z sieczkarni czy to bezpieczne .Mam dużą masywną sieczkarnię na cztery noże
rzeznik2555
Posty: 177
Rejestracja: 03 lis 2011, 19:55

RE: Rębak gałęzi

Post autor: rzeznik2555 »

W zeszłym roku ciąłem nią już gałęzie i nic się nie działo na pozór jest to bardzo masywna konstrukcja oto link do filmu

http://youtu.be/SG6R1BryVCk


pozdrawiam
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Rębak gałęzi

Post autor: Karios »

Mam pytanie do kolegi ~womir45, główny wałek w przekroju poprzecznym to kwadrat, czyli montujemy na nim 4 noże, na jakie kawałki tnie już gałęzie ? jako ze jest ich cztery to pewnie koło 50-80mm ?

Przeglądam na razie cała literaturę by wykonać takie coś w miarę tanim kosztem.
Na razie rozrysowałem sobie koncepcje jak by to miało pracować.

Koła zębate wychodzą mi że jeśli były by min fi 170mm to max gałązka to jakieś 70-80mm , dla kół zębatych o średnicy to max ok 100mm gałązka.

Obrazek
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: Rębak gałęzi

Post autor: oman7 »

piotr31 napisał/a:
Rębak z sieczkarni czy to bezpieczne .Mam dużą masywną sieczkarnię na cztery noże
Piotr31 każdy rębak wykonany fachowo lub nawet domowymi sposobami jest nie bezpieczny.Wszystko zależy od wyobraźni obsługującego.*yes*
rzeznik2555
Posty: 177
Rejestracja: 03 lis 2011, 19:55

RE: Rębak gałęzi

Post autor: rzeznik2555 »

Witam oto silnik do rębaka który chcę zastosować brak w nim jeszcze gazinika ale jutro dostanę od Fiata 126p który planuję zastosować oto fotka silnika S101 tylko jaki model to nie wiem bo jest ich kilka może ktoś zna te silniki
http://www.bankfotek.pl/view/1441443
Awatar użytkownika
konrad43
Posty: 91
Rejestracja: 29 sty 2008, 22:53

RE: Rębak gałęzi

Post autor: konrad43 »

Też mam pytanie do womir45, mianowicie czy można dostać jakieś wymiary konstrukcji. Nie mogę się zdecydować jaki zacząć budować czy taki jak kolegi czy taki http://allegro.pl/beben-tnacy-rebak-noz ... 86536.html
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Rębak gałęzi

Post autor: Karios »

Obrazek

Pod namowami brata pomału robię rozeznanie. Liczyłem tak wstępnie koszty jak miałbym wszytko kupić i pozlecać np toczenie i wykonanie noży to koszt wyniósł by tak po bandzie jakieś 1300 zł brutto.

Koła zębate można kupić np od C 360, komplet wyniesie Cie jakieś 300 zł. Piasty i łożyska jakieś 200-250 zł w zależności od tego jakie wałki i koła zębate. Dochodzi wałek z wyjście na WOM + rama + noże i 1300 zł wyjdzie jak nic.
Na chwile obecną to patrzymy jeszcze po złomach czy by jakiś tam podzespołów nie zaadoptował to wyszło by i może przez połowę.

~konrad43 mi może zejść jeszcze jakieś 2-3 miechy zanim skończę ponieważ nie spieszy mi się tak bardzo, a po za tym robię to w wolnych chwilach (hobby) z bratem.Jak wykonam to mogę zapodać dokumentacje techniczną tego co mi się uda zrobić.
Awatar użytkownika
konrad43
Posty: 91
Rejestracja: 29 sty 2008, 22:53

RE: Rębak gałęzi

Post autor: konrad43 »

Ja muszę podjąć teraz decyzje za jaki się brać czy ten do którego podałem link, czy taki na dwóch wałach. Skończył mi się dostęp do całkiem taniego toczenia teraz mam tylko trochę tańsze :)dlatego też trochę zastanawiam się nad tym gotowym bębnem tnącym. Nie mam pomysłu z czego zapożyczyć taki kwadrat na te wały jeśli zdecydował bym się na projekt taki jak twoj, nowy pewnie byłby strasznie drogi.
Także sam nie wiem co robić a rębak itak musi powstać.
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Rębak gałęzi

Post autor: Karios »

Jeśli zastosujemy 4 noże to podniesiemy koszt bo trzeba o dwie sztuki więcej kupić, wydaje mi się że wtedy też nasze zrębki będą drobniejsze niż dla rozwiązania 3 noże. W moim przypadku samo toczenie ograniczyć chce do minimum a więcej pokombinować ze spawaniem i wycinaniem.

Moje obliczenia by poskładać taki rębak z nowych części (koła zębate od C360 , łożyska,obudowy łożysk, wałki , noże) szacuje na jakieś 1300 zł. Oczywiście to są szacunkowe obliczenia by zobrazować rząd wielkości.

Też chciałbym poznać dlaczego kolega zastosował kwadrat na 4 noże, wydaje mi się że udało się mu pozyskać lub posiadał takie wałki, a tylko je przysposobił do tego rębaka.

W swoim rębaku chciałbym by światło wynosiło ok 100 mm, a cięło max 80 mm gałęzie

PS. Nowe rębaki takie dwuwałkowe widziałem już chyba od 4'000 zł tylko nie pamiętam czy netto czy brutto ;/Obrazek

Zarysowałem różne ułożenia noży na wałkach. Czy ktoś z kolegów ma doświadczenia odnośnie przedstawionych geometrii ?

Teoretycznie wydaje mi się że rozwiązanie pierwsze od lewej było by najlepsze i by najmniej obciążało koła zębate jak też posiada największy prześwit dla wkładanych gałęzi.
Awatar użytkownika
konrad43
Posty: 91
Rejestracja: 29 sty 2008, 22:53

RE: Rębak gałęzi

Post autor: konrad43 »

Zastosowanie 3 noży lepsze też ze względu dluższej zrębki. Tylko teraz pomysł na zamocowanie 3 noży na okragłym wałku.
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Rębak gałęzi

Post autor: Karios »

Najlepszym rozwiązaniem było by wyfrezowanie litego wałka itp. No ale to są zapewne koszty jak ktoś niema parku maszynowego lub jakieś "wujka" który gdzie na takiej maszynie pracuje. Konik którym dysponuje to wycinanie dowolnego kształtu z blach z dokładnością do 0,2 mm więc pewnie będę szedł własnie w takie wycinanki i tylko samo spawanie. Nie wydaje mi się by były z tym problemy. Na razie analizuje kola zębate, najłatwiej dostać takie od C360 ze skrzyni Fi200 (z48), ale dwa koła i trzecie napędowe to koszt ok 300zł. Jeszcze szukam po złomach może coś ciekawego znajdę.


Obrazek

Przy takiej budowie światło rębaka jest 90mm, a sam nóż opiera się max 27mm i to wystarcza. Tylko ciekawe jaki jest efekt finalny bo to że nam teoretycznie światło wychodzi 90 to nie znaczy że będzie nam cięło kołki o średnicy 90mm ;/ jak też nie wiem jakie wychodzą przy tym długie kawałki zrębki. Mogę tylko szacować że około 100-150 lecz nie mam odniesienia ;/
Awatar użytkownika
konrad43
Posty: 91
Rejestracja: 29 sty 2008, 22:53

RE: Rębak gałęzi

Post autor: konrad43 »

Nie wiem czy nie było by to wbrew pozorom najprostsze, jutro musze popytac kto ma mozliwość frezowania "na lewo"
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Rębak gałęzi

Post autor: Karios »

Porównanie:
Wałek Fi 110 * 350 waży ok 26kg - jego koszt to ok. 100zł brutto/szt - chyba znajdziesz coś na złomie.
Toczenie i frezowanie: hmm strzelam ale minimum jakieś - 100-200zł sztuka - chyba że masz znajomego

Spawana konstrukcja: wałek Fi 40mm*350= 15zł brutto + wycinanki max 100zł. Czyli materiały na wałek mam za 120zł a pospawać dam rade sam

Jeśli chodzi o łożyska to zastosował bym UCF208, samonastawne gdzie sztuka kosztuje 20zł.

Niema co porównywać opcji toczonej i frezowanej do spawanej, ale tutaj z wyważeniem nie musimy się przejmować bo tu niema dużych prędkości :D Chętnie poznam cenę wykonania takich frezowanych wałków już gotowych.

PS. Czy masz zamiar zastosować np. sprzęgło cierne czy też paski klinowe w razie W ? dla ochrony ciągnika ?My się tak rozczulamy itp. a tu przykład jak ktoś wykonał to bez ogródek :D Właściciel twierdził że działa, lecz nie docina cienkich gałązek, ale to wynika jak widać z kształtu noży ;/

ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ