Rębak gałęzi

Ogólne dyskusje o maszynach rolniczych
womir45
Posty: 4
Rejestracja: 22 lis 2012, 20:46

RE: Rębak gałęzi

Post autor: womir45 »

Witam .
Zastosowane wałki są o grubości 65mm , miałem takie i takie wykorzystałem . Trzeba ich było tylko wyrównać frezem.
Obudowy łożysk pochodzą z dwóch pras do słomy, od młocarni stacjonarnych.
Zrębki jakie tnie są o długości takiej jak kolega Karios przypuszcza 50-80mm.

Do rębaka musiałem założyć koło zamachowe , które zamocowałem do jednego z kół zębatych- pomogło.
Gałęzie jakie próbowałem ciąć były do gr. 60mm.
Budując rębak od początku , zrezygnowałbym z napędu poprzez paski.
Lepiej zrobić przez to małe koło jak na rysunkach u kolegi Kariosa.
Jeżeli znajdę szkice z budowy (miałem takie) to dla kolegi konrad43 ich na forum przedstawię.
Zacznijcie klamotów najpierw szukać na złomie. *rofl* Można naprawdę dużo znależć



Były opinie w internecie takie, że na wałkach kwadratowych nie będzie pobierać gałęzi - jest to nieprawda.
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Rębak gałęzi

Post autor: Karios »

Obrazek
Patrząc na fotki części, koła zębate posiadają 42z - takie koła można pozyskać od ciągnika ze skrzyni biegów zakładam że odległość miedzy głównymi wałkami wynosi około 175mm.

Patrząc na koła pasowe ~womir45 to przełożenie wychodzi mi jakieś 1:1,4- 1:1,5. W rębakach profesjonalnych udało mi się z proporcji i skali wyliczyć że przełożenie które tam stosowali było ok 1:2. Czyli jeśli założymy ze traktor posiada 540 obr/min to koło zębate duże obracało by się z prędkością około 270 obr/min.

W rozwiązaniu Woromira główny wałek w przybliżeniu kreci się z prędkością 360-390 obr/min. Dla takiego przełożenia wałki się kręcą szybciej ale za to całe urządzenie jest "słabsze". Zastosowanie Koła zamachowego zapewne to zrekompensowało.

To że zastosowana jest przekładnia pasowa, to jest duży PLUS ponieważ mamy zabezpieczenie przed uszkodzeniem ciągnika lub innymi nie miłymi sytuacjami. Ja chce wykonać własnej roboty sprzęgło cierne takie jak się stosuje do wałków WOM dla świętego spokoju.


Fajnie by było wiedzieć jakich wymiarów jest wałek a dokładniej kwadrat oraz jaka jest odległość miedzy osiami (zakładam że ok 175mm), wtedy będzie można wyciągnąć więcej wniosków.
My tutaj na forum omawiamy to teoretycznie, lecz wnioski czasami są marne bez doświadczenia osób które pracowały tymi urządzeniami.
Awatar użytkownika
konrad43
Posty: 91
Rejestracja: 29 sty 2008, 22:53

RE: Rębak gałęzi

Post autor: konrad43 »

Niestety zima wrociła dosyć mocno i na pewno z tydzień te pół metra śniegu nie zejdzie, a przez to nie mam jak rozpoczynać poszukiwań na złomownicach. Na razie decyzja jest taka ze napęd będzie poprzez paski a na jednym wale dodatkowo jakieś małe koło zamachowe.
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Rębak gałęzi

Post autor: Karios »

Weź tylko pod uwagę to że koło zamachowe musi być duże nie małe- chodzi mi o to ze jeśli masz dwa koła o tej samej masie to dużo lepsze parametry ociągniesz stosując koło o większej średnicy (wyjaśnienie bardzo pobieżne). Lepsze parametry też uzyskasz przy większej prędkości jeśli zastosujesz koło zamachowe.

Określając koło małe mam na myśli kawałek wałka np fi 100 mm, a koło duże np plaster blachy o grubości np 30mm i średnicy ok 150-200mm.

PS. U mnie też troszkę posypało i nici z poszukiwań, a miałem już w sobotę zrobić sobie małe wypady ;/
rzeznik2555
Posty: 177
Rejestracja: 03 lis 2011, 19:55

RE: Rębak gałęzi

Post autor: rzeznik2555 »

Ja w swoim rębaczku zastosowałem koła zamachowe od samochodu Polonez nie wiem ile jedno waży ale płaciłem na szrocie 20zł szt.pomyśl o tym tanie ciężkie i wyważone tylko coś w rodzaju piasty dorobisz i gotowe *rolleyes*
womir45
Posty: 4
Rejestracja: 22 lis 2012, 20:46

RE: Rębak gałęzi

Post autor: womir45 »

Koło zamachowe założyłem od c-360, jest dosyć ciężkie i daje radę*hilarious*
Myślałem żeby założyć przy kole pasowym z przodu, ale nie mogłem z niczego podebrać, i musiałbym dorabiać tuleję -łącznik między kołem zamachowym a pasowym
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: Rębak gałęzi

Post autor: oman7 »

Jeszcze raz podepnę się do tematu.
Sąsiad chodzi za mną i "napastuje" mnie żebym zrobił mu właśnie taki rębak jaki zrobił Karios.
Karios będę z tobą w kontakcie.*tup*
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Rębak gałęzi

Post autor: Karios »

Zakup gotowych noży

Obrazek

6 x 89 zł = 534 zł netto (656,82zł brutto)

Koszt zakupu stali narzędziowej np 15x70x1100 - 125zł netto (153,75zł brutto)
Tylko że samemu trzeba pociąć, wykonać otwory , wyfrezować , zahartować i naostrzyć ;/ Szukam może uda mi się gdzieś jeszcze coś taniej wyłuskać.

Pozyskałem już koła zębate 2x fi178 (z71) + 1 fi75(x28) przełożenie wychodzi 1:2,5Witam

temat wraca do mnie w wolnych chwilach i pasuje tez i kiedyś to wykonać. Za symulowałem sobie kilka rozwiązań budowy rębaka bębnowego dla kół zębatych fi 177 mm i symulowanego klocka o grubości ok 80 mm.

a ) 4 noże mocowane osiowo
b ) 4 noże równolegle do osi z odsunięciem 35 mm (na tzw. kwadracie)
c ) 3 noże mocowane osiowo
d ) 3 noże z kątek odchylenia od osi 15 stopni

Przeglądając symulacje tuż nad nożami są podane kąty odchylenia noża od tzw. cięcia prostopadłego.
Jeśli analizujemy sam start i dla tej konfiguracji włożymy klocek 80 mm to konstrukcja a) oraz c) posiada najgorszą sytuacje, ponieważ kąt noża wynosi aż 56 stopni, czyli mówiąc w uproszczeniu zamiast ciąć drewno my w nie uderzamy. Taka sytuacja wydaje mi się najgorsza ponieważ możemy uszkodzić maszyny jak tez ja zablokować i jeśli nie mamy zabezpieczenia przeciążeniowego dla ciągnika. Dla tego samych kół zębatych i tego samego klocka rozwiązanie b ) i d ) wypada o wiele korzystniej. W zależności od zapotrzebowania na zrębki można wziąć 3 lub 4 noże.

Konfiguracja a i b jest bardzo dobra jeśli mamy duże koła zębate. Dla tych kół (fi 177 mm i kąta noża który kąt mniejszy niż 45 stopni ) uzyskuje się dla klocka 52 mm czyli dla drewna o średnicy 37% mniejszej. Plusem tej konstrukcji jest brak konieczności stosowania koła zamachowego bo nie wielką siłą możemy przecinać twarde drwa. Cała siła cięcia idzie na łożyska i nie trzeba dużego momentu obrotowego przykładać.

Czy ktoś posiada może wiedzę praktyczną na temat pracy tych urządzeń ? Jakie problemy pojawiają się podczas pracy ?

Start

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
krzysztof xr
Posty: 1
Rejestracja: 03 lip 2013, 16:35

RE: Rębak gałęzi

Post autor: krzysztof xr »

mam do odsprzedania tanio pręt kwadratowy nierdzewny-50 cm o dobrej wytrzymałości 55gat.1H14 oraz blachę na spód 15mm-600x340mm rogi zaokrąglone wycinane laserowo.Pręt mogę obrobić na gotowy wał rębaka.Tel.699 218 806
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: Rębak gałęzi

Post autor: oman7 »

Przedstawiam jak pracuje mój rębak.
http://www.youtube.com/watch?v=NL90HGVVuKI

W przyszłym tygodniu będzie pokaz jak pracuje ze silnikiem 2CA90.
ali
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2014, 23:39

RE: Rębak gałęzi

Post autor: ali »

Witam
Szukałem i znalazłem bardzo fachowo opisany temat. dzięki zdolnościom inżynierskim kolegi Kariosa
szkoda że nikt nie ciągnie dalej.
Widzę że tylko on tu jeszcze zagląda, ale się nie pochwalił.
Rzecz warta jest "zachodu" bo kosztuje tyle co niezła fura.
Myślę ze dało by się to zrobić taniej zlecając rzemieślnikom niż żądają producenci. Chcą tylko za taki sam moduł tnący 4500 zł.
wwojtek
Posty: 1
Rejestracja: 15 kwie 2014, 10:43

RE: Rębak gałęzi

Post autor: wwojtek »

Witam kolegów!
Z uwagą prześledziłem rozwijany przez Was wątek.
Przymierzam sie do budowy rębaka do gałęzi. moim założeniem jest budowa urządzenia dającego "klocki" a nie zrębki. Tzn. tak, żeby porąbane gałęzie mogły przez lato swobodnie schnąć usypane pod wiatą.

Po rozeznaju tematu wytypowałem dwie konstrukcje:
1 - łuparkę "ślimakową" ze sróbą ślimakową jako narzędzie tnące,
2 - łuparke opisywana przez kolegę Kariosa.

Z opcji "1" zrezygnowałem, ze względu na stosunkowo duże zapotrzebowanie na moc w porównaniu z łuparką "2".

Tutaj pojawił się u mnie szereg obaw co do rozwiązań zastosowanych w łuparce i chciałbym skorzystać z Waszego doświadczenia.
Najwieksze obawy mama co do doboru i pasowania kół napędowych. (Zakładając budowę maszyny w rozsądnym budżecie odrzucam opcje dorabiania kół.) Czy zdołam spasowac koła tak żeby nie łapały się końcówką zębów, bądź nie chodziły za ciasno itp. A druga sprawa, to rozmiar kół, który determinuje położenie wałków i średnicę rąbanego drzewa. Stąd moje pytanie - co myślicie o takim rozwiązaniu napędu:
https://www.youtube.com/watch?v=yAvncWtpYTo
Wydaje się stosunkowo proste, i niedrogie (koła i łańcuch z rozrzutnika).
Ciekaw jestem waszych doświadczeń i opini.
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Rębak gałęzi

Post autor: Karios »

Witam,

Co do samego sposobu wykonania rębaka, łańcuchy wydają się ok bo działa ale:
a) w tym rozwiązaniu napęd jest podawany jeśli dobrze widzę bezpośrednio z ciągnika na wałki a co za tym idzie potrzeba większy ciągnik ;/ w rozwiązaniach do tej pory co widziałem obroty z ciągnika były redukowane ok 2,5x.
b) sam łańcuch jest słabszy niż zęby kół zębatych
c) występują luzy miedzy łańcuchem a kołem zębatym i może to być problematyczne przy ustawieniu noży jak tez przy późniejszej pracy- ale nie koniecznie
d) na tym firmie kolega tnie sosnę !! a co jeśli dojdzie twardsze i większe drewno ?


Ja swój robiłem pod siebie i rozbudowany, do tej pory wyniosło mnie to około 2'000 jeśli chodzi o materiały a musze jeszcze włożyć około 300 zł i bedzie taki jak należy. Tylko kiedy ja go skończę :D

Acha ! zależy też z czego będziesz wykonywać noże tnące, jak zrobisz z resora albo hardoksu albo innego wynalazku, jak to nieraz sie spotyka to koszty spadną do 100 zł a jak ze stali narzędziowej hartowanej, odpuszczanej i szlifowanej to 500-600zł, zależy też czy nasz znajomości czy wszystko musisz zlecić komuś by to wykonał czy sam zrobisz.
Zależy czy będziesz ten rębak robił dla siebie by posprzątać koło domu czy eksploatował go dużo razy.
ODPOWIEDZ