Gdzie można kupić modele zabytków...

Czyli ciągniki i maszyny w małych rozmiarach
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Gdzie można kupić modele zabytków...

Post autor: Ursus »

Ale nie oszukujmy się - ten model Ursusa jest strasznie "niedorobiony" i w sumie od Lanza różni do napis i znak. A komin to już tragedia :sourgrapes:

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Gdzie można kupić modele zabytków...

Post autor: rafal »

Paweł wyślij do Siku fotki swojego C-45 , żeby zobaczyli jak powinien wyglądać Ursus. Pomijam nawet fakt tych elementów , ale nawet taka prosta sprawa jak kolorystyka nie jest zachowana. Poszli na zbyt dużą łatwizne , praktycznie chcą odróznić naklejkąz napisem Ursus od Lanza.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Gdzie można kupić modele zabytków...

Post autor: Ursus »

Witam serdecznie!

Bardzo dobre pytanie zadałeś - muszę jednak się nad tym zastanowić zanim odpowiem, bo szczerze mówiąc nie myślałem nad tym nigdy.
Ale kibicuję Twoim zamiarom - chętnie zobaczyłbym jakiś modelik konnej maszyny w wykonaniu fachowca :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Gdzie można kupić modele zabytków...

Post autor: Deleted_User »

Mimo, że obecnie nie zajmuję się budową modeli to mam swoje zdanie na ten temat.
Kiedy jest to model a kiedy zabawka?
Każdy model może być zabawką.Zabawka, która odzwierciedla
chararakterystyczne i unikalne cechy danego przedmiotu, jest jego
modelem.Kwestia, jak dalece je obrazuje.Zwykle modele odzwierciedlają cechy zewnętrzne przedmiotu.Im jest ich więcej tym
model jest dokładniejszy i lepszy.Bardzo ważnym elementem jest
zachowanie skali.I chyba tutaj tkwi sedno problemu.
Przecież żaden model nie pokazuje wszystkich cech.
Choćby ten model ciągnika C-45 wykonany przez Ursusa.
Nie widać co jest pod maską.
Gdyby każda część była wykonana (jak w oryginale) to by była już
replika w jakiejś tam skali.
Często widzimy zabawki w których niektóre części są wyolbrzymione a innych zupełnie brak.Atrapa, znaczek MERCEDES,
ale nikt nie nazwie tego modelem mercedesa.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Gdzie można kupić modele zabytków...

Post autor: Ursus »

No zgadza się - co prawda mojego modelu nie nazwał bym zabawką z tego powodu, że nie da się nim za bardzo bawić - bo np. koła się nie kręcą i nie skręcają, ponadto w tej chwili jest na stałe zamocowany do podstawki. A to, że nie widać nic pod maską to w sumie troszkę złe porównanie z Ursusem - bo w sumie u niego nie ma maski :D Ale w pełni się zgadzam z tym, że ten mój model jest niedopracowany - wiem o tym doskonale i może kiedyś jak będę miał natchnienie to go troszkę poprawię i dodam kilka jeszcze szczegółów. Ale zauważ Arbi, że są w sprzedaży "modele" (tak są nazywane w handlu) np. Ursusa C-45 - ale bardzo mało go przypominają moim zdaniem. Fakt, że posiada różne elementy charakterystyczne dla tego ciągnika ale większość szczegółów posiada z Lanza - tylko napisem się różni :lol:
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Gdzie można kupić modele zabytków...

Post autor: rafal »

Arbi masz racje , przejście między modelem a zabawką jest bardzo płynne i trudno tu postawić jednoznaczną granicę. Mało tego modele z przed 30,40 lat są bardziej niedopracowane i niektóre elementy mają dość umowne co było spowodowane ówczesna techniką i zastosowanymi materiałami.
Natomiast przychylam sie tez do zdania Pawła w tej dyskusji ( może nawet znęcaniem się nad tym Ursusem z Siku) że zabrakło chociazby trzech podstawowych elementów Ursusa , które na pewno nie podniosły by znaczaco kosztów produkcji a bardziej zindywidualizowały ten model.
Pomijam kwestie bardzo drogiego przygotowania projektu od podstaw. Ale wystarczyło by żeby ciagnik miał kolor zielony jak w Ursusie, chłodnice malowane na metalowy( srebrny ) kolor no i ta końcówka komina zamiast kielicha można by wstawić prosty komin jak w C-451. ( jest to wstawiany element z tworzywa a zetem dość tani).
Cieszę się tez , że mamy tu ciekawą dyskusję nad tymi małymi traktorami. Warto poznac zdanie innych i zachęcam do wyrażenia swoich pogladów.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Gdzie można kupić modele zabytków...

Post autor: Ursus »

Ja bym w tym modelu Siku zmienił przede wszystkim:
komin, głowicę, osłonę koła zamachowego regulatora obrotów, przednie i tylne felgi :uhoh:



Jakby kogoś interesowały modele ciągników i maszyn, które można kupić to poniżej prezentuje skan z Schlepper Posta z bodajże grudnia 2006.

Obrazek Obrazek Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Gdzie można kupić modele zabytków...

Post autor: Deleted_User »

ciekawe czy jest wladimirec do skladania?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Gdzie można kupić modele zabytków...

Post autor: Ursus »

Osobiśnie nie spotkałem się nigdy z modele Władimirca - ale kto wie.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Gdzie można kupić modele zabytków...

Post autor: Mateusz Rogowski »

Wąpie ze jest model ,, Władka". Ale z tego co wiem to jest kartonowym model ciagnika K700 i plastikowy-żywiczny angielskiej wersji eksportowej Belarusa. Ten ostatni model został zbudowany w jakimś klubie i raczej nie jest dla każdego dostępny lecz tylko dla jego członków... :(
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Gdzie można kupić modele zabytków...

Post autor: Deleted_User »

moze gdzies w Rosji jest jakis sklepik w ktorym mozna kupic nawet z tych starszych modelow wladka.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Gdzie można kupić modele zabytków...

Post autor: Ursus »

Model Bialorusa widziałem kilka razy na Allegro - ale ostatnio się już nie pojawiał. Cena była chyba około 30 zł.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Gdzie można kupić modele zabytków...

Post autor: Mateusz Rogowski »

Ursus: no wąłśnie zapomniałem o tym modelu.
T-25 wladimirec: Wątpie, bo ktoś musi wyprodukować te modele, a T-25 jest to dość ciekawy ciagnik a co za tym idzie i ciekway model by był to byłoby o nim głosno.
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Gdzie można kupić modele zabytków...

Post autor: rafal »

chyba was zmartwię ale raczej nie produkowano modelu Władymirca. Jeszcze w latach 80 trafiały mi sie takie miesięczniki "Radziecki Eksport" i tam było cos jakby reklama modeli radzieckiego sprzetu. Ten MTZ -Białorus który zdarza się na aukcjach to jest cały czas produkt z lat 80 i późniejsze jego wydania. Osobiście trafił do mojej kolekcji taki model z pudełkiem oznaczonym jeszcze CCCP.
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Gdzie można kupić modele zabytków...

Post autor: Mateusz Rogowski »

Ten Belarus po dodaniu szczegółw itp.moze być ładnym modelem :)
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Gdzie można kupić modele zabytków...

Post autor: Marcin125p »

W lipcowym numerze "Automobilisty" jest model ciągnika. To jest Lanz HR9 i na pewno jest drogi tym bardziej że tych ciągników (w skali 1:1 ;) ) wyprodukowano 2415 egzemplarzy.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
ODPOWIEDZ