Pojazd typu SAM

Wszystko odnośnie rejestracji, ubezpieczenia i innych formalności
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Pojazd typu SAM

Post autor: Deleted_User »

Czy ktoś może w 100 % potwierdzić świetle obecnych przepisów możliwość lub brak możliwości zarejestrowania pojazdu jako SAM. Odnosi się to oczywiście do ciągników i do przyczep.:uhoh:
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12235
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: Ursus »

Pozwole sobie przytoczyć tutaj kilka postów dotyczących rejestracji z tematu i Turze.
Wladimirec T-25 napisał/a:
Ciekawią mnie dokumenty , czy na podstawie kompletnej dokumentacji można by go na maszynę wolnobieżną zarejestrować ??? . Poza tym czy ma ktoś do sprzedania dokumenty na Sama lub maszynę wolnobieżną :confused:
rafal napisał/a:
Władymirec jak słyszałem wpis na maszynę wolnobieżną ma tą zaletę ze nie trzeba go rejestyrować wystarczy mieć tylko OC. Tylko nie wiadomo jakie kryteria musiała by spełniać taka maszyna żeby nie podciagneli go pod kategorię ciagnik. Podobno nośnik RS spełnia takie wymagania , choć jak zgłaszałem umowę kupna sprzedaży to podciągneli w urzedzie skarbowym to pod ciągnik. :D
Wladimirec T-25 napisał/a:
Bo wiesz interesuje mnie to , chce sama na wolnobieżna zrobić wtedy oc jak za przyczepę i tylko jeden przegląd i po wszystkim, poza tym od 18 roku życia można bez uprawnień jeździć . Maszyna nie może rozwijać konstrukcyjnie V wiekszej niż 15 km/h wtedy jest wolnobiezna , tak słyszałem :confused:
wujekcinek napisał/a:
Według kodeksu ciągnik rolniczy jest to pojazd wolnobieżny posiadający zaczep do mocowania maszyn i narzędzi rolniczych. Na tym polega różnica między zwykłym wolnobieżnym a ciągnikiem i tym się różni ostrówek od sześćdziesiątki.
wujekcinek napisał/a:
Odnośnie przepisów to mam tylko kolegę, który w zeszłym roku rejestrował przyczepkę, moge sie dowiedzieć jak to wyglądało.
Co do dowodów to tak jak kiedyś mówiłem. Masa ludzi się chwaliła, że ma esy zarejestrowane jako samy, ale jak sam chciałem kupić papier, albo złom z papierem to każdy mówił, że nigdy o dokumentach na coś takiego nie słyszał. Spróbowałem też w bieszczadach, bo tam podobno bibki, czyli ciągniki siodłowe budowane na motocyklach rejestrowali jako wolnobieżne i ta sama sytuacja. Znajomy mówił ja mam ale nie sprzedam, a wszyscy inni że tak tylko jeżdzą, bez papierów.
zp1_pp napisał/a:
Rejstracja przyczepy, to chyba inna para kaloszy...
wujekcinek napisał/a:
Ano inna, ale tylko tyle mogę pomóc
Dalszą dyskusję dotyczącą rejestracji SAMów prosze prowadzić tutaj - posty w innych tematach będa kasowane.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
TYMON
Posty: 228
Rejestracja: 05 lip 2007, 17:46

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: TYMON »

Ja się dowiadywałem teraz właściwie wczoraj i wystarczy opinia rzeczoznawcy wtedy idzie sie do wydziału komunikacji składa podanie o wpis pojazdu do ewidencji wydaja kwit i tablice typu 1/2007 płacisz OC i z głowy :)
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: Deleted_User »

Witam jestem tutaj nowy , buduję traktor SAM . Jakie wymogi musi spełniać pod względem technicznym taki traktor żeby można go było legalnie zarejestrować i bez wiekszych problemów . Może ktoś wie
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: Deleted_User »

dziękuję za pomoc . postaram się dostosować do wymogów ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: Deleted_User »

Czy prędkościomierz też musi mieć w końcu samochód ma. Tylko poco komu w takich wolnych ciągnikach licznik?;)
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: Deleted_User »

ma to ktoś wypełnione bo nic z tego nie kapuje plz wyślijcie mi to wypełnione maila hamster1991@gmail.com
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: Deleted_User »

witam mam taki mały problem mam ciągnik ursus c 328 i chciałbym go zarejestrowac jako ''sam'' tylko jako fabrycznie wyglądający to nie ma szans .Jak go przerobic by była możliwa rejestracja
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: marek »

Nie mam czasu jechać na stację diagnostyczną z pytaniem czy przyczepka typu SAM musi być resorowana czy może być sztywna.Wie ktoś może?Chodzi oczywiście o możliwość rejestracji.
gringo
Posty: 23
Rejestracja: 08 wrz 2011, 21:32

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: gringo »

Wujek ma taką samoróbkę bez resorów, są tylko odbojniki gumowe pod wahaczami. Oś jest na wahaczach zrobionych z rury, zarejestrował bez problemu.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: marek »

gringo napisał/a:
Wujek ma taką samoróbkę bez resorów, są tylko odbojniki gumowe pod wahaczami. Oś jest na wahaczach zrobionych z rury, zarejestrował bez problemu.
Mógł byś kiedy wrzucić fotkę samego zawieszenia lub przynajmniej szkic bo moja wyobraźnia ,choć bujna nic mi nie podpowiada?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: Bolszewik »

Dwie kwadratowe rury jedna ma wysokość około 50 mm druga około 35 mm. W większą wetknięta jest mniejsza ale obrócona o 45 st. w powstałe trójkąty wprasowana jest okrągła guma śr. około 15 mm.

Takie coś przechodzi ale taką oś raczej trzeba kupić.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: marek »

Właśnie ja mam oś sztywną, chyba wahała się na sprężynach bo ma tylko gniazda a nie ma uszów do resorów..Trudno tak dorobić resory.W ogóle jest trochę dziwna ale ktoś mi chce dać a mam profile.Przyczepka by mi się przydała.Opchnoł bym busa bo cena ropy mnie powala.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: Bolszewik »

Może jest na drążkach skrętnych, kumpel miał taką robić, oś od Berlingo.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
lukasz_f9
Posty: 66
Rejestracja: 14 lut 2010, 19:14

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: lukasz_f9 »

Mam ciągnik typu sam i jest zarejestrowany ale musiało być zrobione tak jak by z fabryki wyjechał wszystkie światła łącznie z awaryjnymi muszą być
Nawet średnica koła kierownicy jest potrzebna!
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: marek »

Bolszewik napisał/a:
Może jest na drążkach skrętnych, kumpel miał taką robić, oś od Berlingo.
No właśnie nie jest. To zwykła trochę powyginana rura z piastami na końcach.Mówił mi od czego ale zapomniałem.Starość nie radość.:D
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: Bolszewik »

Moim zdaniem to na zwykłej sztywnej osi bez żadnej choćby symbolicznej amortycacj nie zarejestrują.

Zresztą jazda z taką 100 % sztywną przyczepą to niezła kara.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
czarny ciagnik
Posty: 73
Rejestracja: 02 lis 2011, 13:16

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: czarny ciagnik »

witam,
próbowałem czegoś dowiedzieć się odnośnie rejestracji sama ale to trudny temat, oto czego się dowiedziałem:
pojazd wolnobieżny to taki który nie przekracza 25km/h, aby poruszać się nim potrzeba min prawka kat. B, nie rejestruje się go, nie robi przeglądów, wystarczy ubezpieczenie OC. Zebrałem trochę opini i są ludzie którzy na dzika czy sama mają tylko OC, niestety o ile w czasie kontroli policjant jak zobaczy OC to machnie ręką o tyle w przypadku kolizji czy wypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Tak więc aby wiedzieć że jedziemy pojazdem wolnobieżny typu sam musi określić to rzeczoznawca. Aby rzeczoznawca okreskił go jako wolnobieżny a nie ciągnik wystarczy zamocować pług do śniegu lub kosiarkę i przekonać rzeczoznawcę. Tak robią qadowcy.
Ciągnik typu sam musi posiadać ramę, wszystko to co samochód i pneumatyczny układ hamulcowy do przyczepy. Ciągniki sam dzieli się na dwie kategorię:
-do 1,5 tony- pierwszy przegląd przebiega podobno tak jak przy rejestracji przyczepy lekkiej tzn robi go diagnosta i koszty są niewielkie
- po wyżej 1,5 tony- pierwszy przegląd robi rzeczoznawca, tzn wydaje opinię.
Dotarłem też do przepisu który mówi że pojazd nowo rejestrowany musi spełniać normy na dzień dzisiejszy,fabryczny i sam również. Tu pojawia się kwestia spalin, obecnie obowiązuje Euro 5, tak więc esy, dziki, władki czy maluchy, tak jak mój nie mają szans.
Tego wszystkiego dowiedziałem się sam, szukając w necie, pytając diagnostów i użytkowników. Na forum diagnostów juź ponad miesiąc czekam na odpowiedz.
liqwidator
Posty: 276
Rejestracja: 03 maja 2012, 17:34

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: liqwidator »

czyli że jak sobie zbuduje ciągnik samoróbkę to wystarczy mi tylko oc opłacone?
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: Pojazd typu SAM

Post autor: Mariuszczs »

Jeśli będzie wolnobieżny.

Proszę o zacytowanie przepisu który mówi o tym że silnik musi spełniać normy na dzień dzisiejszy.
ODPOWIEDZ